فیروزه پلت؛ پلی میان سرمایه گذاران و استارتاپ ها

به گزارش راه ساری، صندوق سرمایه گذاری فیروزه از پلتفرمی به نام فیروزه پلت رونمایی خواهد کرد که پلی میان سرمایه گذاران و استارتاپ ها باشد. نشست خبری این رویداد اول مهر ماه در صندوق مالی فیروزه با حضور رامین و رادمان ربیعی برگزار شد.

فیروزه پلت؛ پلی میان سرمایه گذاران و استارتاپ ها

صندوق سرمایه گذاری فیروزه از پلتفرمی به نام فیروزه پلت رونمایی خواهد کرد که پلی میان سرمایه گذاران و استارتاپ ها باشد. نشست خبری این رویداد اول مهر ماه در صندوق مالی فیروزه با حضور رامین و رادمان ربیعی برگزار گشت.

ریسک بالا سبب می شود سرمایه گذاران علاقه چندانی به سرمایه گذاری روی استارتاپ ها نداشته باشند و سرمایه گذاران سنتی نیز بیشتر به سمت کسب و کار های سنتی کشیده شوند.

از جهتی تحریم ها اجازه جذب سرمایه به استارتاپ های ایران را نمی دهد. برای حل این مشکل صندوق مالی فیروزه قرار است از پلتفرمی رونمایی کند که پلی بین سرمایه گذاران و استارتاپ ها باشد.

رامین ربیعی با اشاره به تاریخچه صندوق مالی فیروزه، گفت: فعالیت های صندوق سرمایه گذاری فیروزه شامل سرمایه گذاری مستقیم، خدمات مشاوره و تامین مالی و مرکز رشد ایده هاست.

مدیرعامل فیروزه اضافه کرد: 90 درصد سرمایه خارجی از طریق فیروزه وارد بورس ایران شده است. فیروزه در سال های اولیه فعالیت اسنپ با ارائه خدمات مشاوره ای سبب شد تا این استارتاپ بتواند سرمایه جذب کند.

در حال حاضر به دلیل وجود تحریم ها، جذب سرمایه غیر ممکن شده است. ما حتی نمی توانیم با سرمایه گذاران خارجی جلسه داشته باشیم. وی اضافه کرد: استارتاپ های بزرگ ایران به واسطه سرمایه گذاران خارجی رشد کردند و بزرگ شدند، اما اکنون این سرمایه های خارجی دیگر وارد کشور نمی شود.

ربیعی با اشاره به وارد نشدن سرمایه گذاران بزرگ و سنتی به حوزه استارتاپی، گفت: کسانی که 8 سال گذشته سرمایه گذار استارتاپ ها بودند، از خود گذشتگی کردند. این سرمایه گذاری های 8ساله هنوز هم نقد نشده است.

فیروزه پلت با تمرکز روی عدم نقدشوندگی سهام استارتاپ ها تلاش می کند تا راهی برای نقد شوندگی سهام استارتاپ ها ارائه کند تا به این واسطه احتمال ورود سرمایه گذاران افزایش یابد.

ربیعی با بیان اینکه هنرمندان ایران به جایگاهی که برای آن تلاش می کردند رسیدند، شرح داد: جلد مجله ها و روزنامه های ایران پر است از تصویر سلبریتی ها و کسب و کارهایی که آنطور که باید دیده نمی شوند و سلبریتی نشده اند که جوانان ببینند و بشناسند.

امیدوارم روزی سلبریتی های ما کارآفرینان باشند و عکس شان را روی جلد مجلات ببینیم. مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری فیروزه با اشاره به رویداد فیروزه پلت گفت: پلتفرم فیروزه پلت دهم مهرماه رونمایی می شود. ما تلاش می کنیم ایساپ معنا پیدا کند.

ربیعی با بیان اینکه فیروزه پلت قرار است جای خالی بورس در استارتاپ ها را پر کند، تاکید کرد: سهامدارانی که علاقه مند به انتقال کل یا بخشی از مالکیت خود هستند، می توانند در فیروزه پلت ثبت نام کنند و پس از راستی آزمایی در فهرست آماده فروش استارتاپ ها قرار گیرند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر کسانی که علاقه مند به سرمایه گذاری روی استارتاپ ها هستند، پس از ثبت نام و تایید هویت به استارتاپ های آماده فروش دسترسی پیدا می کنند. کارشناسان فیروزه پس از بررسی، متقاضیان خرید و فروش را به هم متصل می کند.

ربیعی در پاسخ به این سوال که آیا فیروزه پلت یک بازار است، گفت: برای فرار از قوانین و رگولاتوری، فیروزه پلت بازار نیست. خرید و فروش و معامله مستقیم سهام استارتاپ ها امکان پذیر نیست.

رامین ربیعی درباره وضعیت اکوسیستم استارتاپی ایران گفت: برای جمعیت ایران لازم نیست که 100 استارتاپ در زمینه حمل ونقل داشته باشیم. به عقیده من، استارتاپ ها ادغام شوند هم بازار خوبی در داخل کشور پیدا می کنند و هم بازار های جدیدی به وجود می آید.

در دوره ای که سرمایه کم است، راه رشد ادغام است. این اتفاق بدی نیست. من حس می کنم از طرف استارتاپ های کوچک و بزرگ، غرور معامله را سخت می کند. اگر غرور کنار رود و به فکر بازار و سودآوری باشند، ادغام شدن آنها بهتر است.

ربیعی در پاسخ به این سوال که ادغام استارتاپ ها انحصار به وجود نمی آورد، گفت: انحصار همیشه بد نیست. رقابت در همه جا و در هر سطحی وجود دارد. ادغام شدن راه را برای بقیه نمی بندد و هرکسی بخواهد می تواند ورود کند.

مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری فیروزه با اشاره به ورود سرمایه گذاران سنتی به اکوسیستم استارتاپی، اظهار کرد: پول اصلی ایران در شرکت های خصولتی است. کل پولی که در اکوسیستم استارتاپی کشور هست 1000 میلیارد هم نمی شود.

سرمایه گذاران سنتی وقتی به استارتاپ های بزرگ نگاه می کنند، فکر می کنند این قطاری بوده که آمده و گذشته است. الان شتاب زده روی یک استارتاپ سرمایه گذاری می کنند و شکست می خورند.

وی اضافه کرد: همه آرزو دارند روی استارتاپ های بزرگ سرمایه گذاری کنند. ما سعی می کنیم در فیروزه پلت این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم کنیم تا سرمایه گذاران سنتی روی استارتاپ ها سرمایه گذاری کنند.

رامین ربیعی درباره ورود استارتاپ ها به بورس اظهار ناامیدی کرد و ادامه داد: آرزوی همه ما این است که استارتاپ ها بتوانند وارد بورس شوند. مشکل اصلی قوانین ایران نیست، بلکه مشکل بورس است که تا این مشکل حل نشود، من علاقه ای ندارم استارتاپ ها وارد شوند.

دو مشکل اصلی وجود دارد؛ یکی مقررات پیچیده بورس برای پذیرش شرکت ها و دیگری ارزش گذاری است. ربیعی درباره خروج سعید رحمانی از ایران گفت: من از طرف سرآوا صحبت نمی کنم و ما امروز یک سهامدار جزء هستیم که بیرون گود نشسته ایم.

خیلی ناراحتم که به خاطر یک سوء تفاهم به سرآوا یا سعید رحمانی ضربه ای بخورد. برای من ناراحت کننده است کسی که دانش و سرمایه وارد کشور کرد و اکوسیستم استارتاپی را راه اندازی کرد، به خاطر فشار ها نتواند به کشورش خدمت کند.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5437

به "فیروزه پلت؛ پلی میان سرمایه گذاران و استارتاپ ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیروزه پلت؛ پلی میان سرمایه گذاران و استارتاپ ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید