قیمت گذاری دستوری حیات صنعت سیمان را به مخاطره می اندازد

به گزارش راه ساری، بررسی شرایط بازار سیمان نشان می دهد که این محصول اگرچه گرفتار قیمت گذاری دستوری دولت است، اما عمده بازار آن در دست دلالان است و این فرآورده با قیمت هایی بسیار بیشتر از نرخ مصوب به دست مصرف کنندگان می رسد.

قیمت گذاری دستوری حیات صنعت سیمان را به مخاطره می اندازد

کارخانجات طبق قیمت های مصوب دولت، هر تن سیمان را با قیمت حدود 337 هزار تومان می فروشند که با توجه به اعمال هزینه های حمل و نقل و تخلیه و … عامل فروش باید هر تن سیمان را در حدود 500 هزار تومان بفروشد اما بررسی میدانی از بازار سیمان خلاف این موضوع را نشان می دهد به شکلی که در حال حاضر قیمت سیمان پاکتی در بازار به تنی 800 هزار تومان (هر پاکت 50 کیلویی 40 هزار تومان) رسیده است، یعنی هر تن سیمان تقریباً 300 هزار تومان گران تر به فروش می رسد.

فعالان صنعت سیمان علل مختلفی از جمله قطعی برق، عدم افزایش قیمت سیمان، هزینه بالای حمل و نقل و… در پاییز را برای این موضوع اعلام کرده اند و معتقدند تا زمانی که دولت قیمت سیمان را آزاد نکند و یا اینکه بر اساس نرخ تورم، نرخ سیمان را مشخص نکند، بازار این محصول همچنان توسط دلال ها اداره خواهد شد.

قطعی برق عامل اصلی گرانی سیمان

به همین دلیل، عبدالرضا شیخان در گفت وگو با خبرنگار مهر، در خصوص شرایط صنعت سیمان، گفت: در ابتدای سال 99 برای افزایش 20 درصدی نرخ سیمان مجوز گرفتیم و قرار بود در سه ماه سوم سال بررسی کنیم و تعدیل نرخی را اعمال کنیم؛ متأسفانه هنوز به نتیجه نرسیده اما پیگیر هستیم وقت ملاقاتی با وزیر صمت بگیریم تا ضمن تشریح مسائل بتوانیم به راه چاره مناسبی برسیم.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اضافه کرد: با توجه به قیمت گذاری دستوری دولت، در درب کارخانه هر کیسه سیمان 50 کیلوگرمی 15 هزار و 500 تومان است که با اعمال ارزش اضافه کرده به 16 هزار 600 تومان می رسد؛ به این کیسه هزینه حمل می خورد تا به عامل فروش برسد و عامل نیز یک سود مصوب و هزینه تخلیه دارد که در نهایت قیمت یک کیسه سیمان باید بین 23 تا 25 هزار تومان به فروش برسد.

وی درباره علت افزایش قیمت ها گفت: افزایش قیمت ها به این دلیل بوده که گاز صنایع سیمان از 23 آذر قطع شد و تا جایگزین شدن مازوت، فرایند طولانی شد که ما از موجودی کلینکر خود استفاده کردیم؛ اما متأسفانه ناگهان برق کارخانجات هم قطع شد و آسیاب کارخانه ها از کار افتاد و کوره ها غیرفعال شدند؛ به همین دلیل نتوانستیم طبق برنامه سیمان تولید و توزیع کنیم.

وی ادامه داد: وقتی برق قطع شده، کاری از دست صنایع بر نمی آید و نمی توان طبق برنامه سیمان تولید و به بازار عرضه کرد. هنوز هم برق وصل نشده است؛ از این رو کمبود سیمان موجب شده که قیمت ها در بازار آزاد رشد کند. البته ما در افزایش قیمت بازار آزاد دخالتی نداریم و سیمان در درب کارخانه همان 16 هزار و 600 تا 700 تومان به فروش می رسد.

شیخان گفت: شوک اولی که به صنعت سیمان دادند قطع گاز و شوک دوم نیز قطع برق بود که عملاً کارخانجات را متوقف کرد؛ تا زمانی که این مسائل به صورت پایدار حل نشود، نمی توانیم انتظار داشته باشیم تولید و توزیع سیمان به روال عادی برشود.

مخالف قیمت گذاری دستوری هستیم

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در خصوص قیمت گذاری دستوری سیمان نیز گفت: ما صد درصد مخالف قیمت گذاری دستوری هستیم زیرا ظرفیت تولید سیمان در کشور حدود 78 میلیون تن و نیاز کشور در حالت پیک، 60 میلیون تن است؛ حدود 6 میلیون تن نیز صادرات داریم؛ بنابراین بیش از 10 میلیون تن مازاد داریم. وقتی قیمت سیمان آزاد شود، گرانی خاصی رخ نمی دهد بلکه یک تعادل قیمتی ایجاد می شود و به دلیل استفاده از روش درست قیمت گذاری یعنی عرضه و تقاضا، هم منافع کارخانجات حفظ می شود و هم خیال مصرف کننده از قیمت راحت می شود زیرا دلالی از بین می رود. الان با این قیمت گذاری دستوری، فقط بازار دلالی گرم شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر سیمان جزو گروه کالایی 3 است و ما راسا می توانیم بر اساس عرضه و تقاضا و در چارچوب ضوابط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت گذاری کنیم. ضوابط سازمان حمایت هم مشخص است یعنی بر اساس صورت های اقتصادی کارخانجات قیمت را مشخص می کند اما اثرات جانبی همچون گران شدن قطعات یدکی، آجرنسوز، حمل و نقل، سنگ آهن و … در صورت های اقتصادی ما هنوز لحاظ نشده است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان شرح داد: شاید در صورت اقتصادی سود ببینید اما واقعیت این است که ادامه حیات صنعت سیمان با مشکل روبرو است؛ باید قیمت متعادل شود و اگر خواهان تداوم قیمت گذاری دستوری هستند باید نرخ تورم را در نظر بگیرند و در قیمت لحاظ کنند.

شیخان با تاکید بر اینکه قیمت گذاری دستوری، حیات صنعت سیمان را به مخاطره انداخته است، گفت: دغدغه ما کسب سود بیشتر نیست بلکه حفظ حیات صنعت سیمان است و درخواست داریم که دولت حمایت کند تا صنعت سیمان حفظ شود؛ از سال 91 به بعد که رشد اقتصادی منفی هم داشتیم اما صنعت سیمان با 60 درصد ظرفیت کار کرد و روی پای خود ایستاد اما هم اکنون دیگر امکان پذیر نیست زیرا هر چه قطعات یدکی خریدیم و در انبار بود مصرف کردیم؛ جایگزین کردن این قطعات یدکی با توجه به قیمت های گران به سختی امکانپذیر است؛ ضمن اینکه تحریم قیمت کالاهای خارجی ما همچون ماشین آلات و آجر نسوز را بسیار بالا برده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 13833

به "قیمت گذاری دستوری حیات صنعت سیمان را به مخاطره می اندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت گذاری دستوری حیات صنعت سیمان را به مخاطره می اندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید