فهرست خانه های خالی منتشر شد

به گزارش راه ساری، در حالیکه قانون مالیات های خانه خالی از زمان تصویب در آذرماه سال گذشته تا به امروز در پیچ و تاب اجرا قرار داشت و وزارت راه و شهرسازی براساس آخرین رایزنی ها باید تا اواخر این ماه لیسن نهایی اطلاعات خانه های خالی را در اختیار سازمان مالیاتی قرار می داد، تازه ترین اعلام سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که فهرست مورد نظر منتشر و تمامی مالکان واحد های مسکونی می­ توانند جهت مشاهده شرایط مشمولیت واحد یا واحد های مسکونی خود و اطلاع از اندازه مالیات متعلقه و پرداخت آن اقدام نمایند.

فهرست خانه های خالی منتشر شد

به گزارش ایسنا، بر اساس قانون مالیات خانه های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، اگر واحد مسکونی در شهر های بالای 100 هزار نفر بیش از 120 روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می گردد و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر عایدی اجاره به توضیح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل 18 برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

در این بین، وظیفه شناسایی خانه های خالی را برعهده وزارت راه و شهرسازی به وسیله سامانه املاک و اسکان گذاشته شده است.

در این زمینه، وزارت راه و شهرسازی اعلام می نماید که یک میلیون و 300 هزار واحد مسکونی خالی را شناسایی و به سازمان امور مالیاتی ارسال نموده است، اما این سازمان بیان کرد که فقط اطلاعات حدود 12 هزار واحد مسکونی خالی را دریافت نموده و عمده اطلاعات به علت نقص اطلاعات لازم مالیاتی قابل اتکا برای اخذ مالیات نیستند.

در نهایت، قرار شد تا وزارت راه و شهرسازی تا انتها دی ماه به راستی آزمایی اطلاعات خانه های خالی بپردازد و فهرست نهایی را به سازمان امور مالیاتی اعلام کند که اطلاعیه سازمان مالیاتی حاکی از آن است که نخستین فهرست این خانه ها منتشر شده است.

در اطلاعیه ای سازمان امور مالیاتی آمده است: بر اساس اطلاعات دریافتی از وزارت راه و شهرسازی (سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره 7 ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم) نسبت به محاسبه مالیات واحد های مسکونی خالی موضوع ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394/4/31 اقدام نموده و نتایج حاصل از آن در درگاه الکترونیکی سازمان منتشر نموده است.

کلیه مالکان واحد های مسکونی می­ توانند جهت مشاهده شرایط مشمولیت واحد یا واحد های مسکونی خود و اطلاع از مقدار مالیات متعلقه و پرداخت آن، به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی MY.TAX.GOV.IR مراجعه نمایند.

حسب مقررات جزء 2 بند ط تبصره 6 ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور، مهلت پرداخت این مالیات تا انتها بهمن ماه امسال (1400/11/30) معین شده و در صورت عدم پرداخت مالیات معین شده در مهلت مقرر، نسبت به صدور برگ مطالبه اقدام خواهد شد.

ابلاغ اوراق مطالبه مالیات، اعتراض به آن و مراحل دادرسی مالیاتی تابع مقررات قانون مالیات­ های مستقیم مصوب 1394/4/31 است.

منبع: فرارو
انتشار: 19 فروردین 1401 بروزرسانی: 19 فروردین 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14527

به "فهرست خانه های خالی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست خانه های خالی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید