لیگ برتر فوتبال، هفته سرنوشت ساز برای مدعیان بالانشین و کاندیداهای سقوط، سایه دربی حذفی روی لیگ

به گزارش راه ساری، در هفته بیست ونهم رقابت های فوتبال لیگ برتر باشگاه های کشور به احتمال فراوان تکلیف برخی از تیم های بالا و پایین جدول مشخص خواهد شد.

لیگ برتر فوتبال، هفته سرنوشت ساز برای مدعیان بالانشین و کاندیداهای سقوط، سایه دربی حذفی روی لیگ

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، یک هفته مانده به خاتمه رقابت های لیگ برتر فوتبال با اینکه تکلیف قهرمان لیگ مشخص شده و پرسپولیس جام قهرمانی را بالای سر برده است، اما هنوز تکلیف تیم هایی که سقوط می کنند و سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را می گیرند، مشخص نیست. از همین رو این دو هفته خاتمهی برای بسکمک حکم مرگ و زندگی را دارد. در ادامه نگاهی به دیدارهای هفته بیست ونهم رقابت های لیگ برتر خواهیم داشت که حالا پس از قرعه کشی جام حذفی و تقابل پرسپولیس و استقلال در نیمه نهایی، همه منتظر خاتمه لیگ و این دیدار هستند.

تراکتور - ماشین سازی

این درست که دیدار دو تیم قدیمی تبریز، یک دربی محسوب می شود، اما این دربی بیشتر خانوادگی است. یعنی نمی توان آن را در کنار دربی های حساس فوتبال ایران مانند استقلال - پرسپولیس، سپاهان - ذوب آهن، ملوان - داماش یا حتی قدیم تر فولاد خوزستان - استقلال خوزستان گذاشت. دربی تبریز گاهی به دیدار تراکتور - گسترش فولاد هم تغییر پیدا کرد که این دربی از لیگ چهاردهم که تساوی دو تیم مانع از قهرمانی تراکتور در خاتمه فصل شد، اهمیت بیشتری به خود گرفت. حالا هم این دربی خانوادگی تر شده است، چراکه هم تبریزی ها فضای این بازی را خاص کرده اند و هم مالکیت محمدرضا زنوزی بر هر دو تیم تبریزی حاضر در سطح اول فوتبال ایران، این ماجرا را پررنگ می کند.

در این بازی اما تراکتور به دنبال کسب سهمیه است و ماشین سازی برای فرار از سقوط تلاش می کند. یعنی اگر انتخاب با مالک مشترک دو باشگاه باشد، نمی داند چه تصمیمی بگیرد و همین می تواند دربی امشب تبریز را غیرقابل پیش بینی کند. شکست هر کدام از دو تیم هم سقف آرزوهای مربیانی است که روی سرشان آوار می شود. حتی در دربی رفت که همه فکر می کردند ماشین سازی برای کمک به قهرمانی تراکتور سه امتیاز را به برادر مطرح تر بدهد، اما با شکست دادن این تیم تمام پیش بینی ها را تغییر داد که البته پس از آن، حکم اخراج رسول خطیبی هم آمد. حالا هم نه کادر فنی تراکتور شرایط خوبی دارد و نه خیال کادر فنی ماشین سازی راحت است که همین امر حساسیت کار را بالاتر می برد. باید دید خاتمه این دربی خانوادگی، سقف آرزوهای کدام مربی روی سرش آوار می شود.

نساجی - ذوب آهن

نساجی همچنان با محمود فکری شکست ناپذیر ادامه می دهد و کسی جلودارش نیست. آنها در هفته های اخیر غول های فوتبال ایران را شکست داده یا متوقف کرده اند و تیمی ترسناک را می مانند، اما خب ذوب آهن هم شرایطی مشابه دارد. تیمی که پس از 16 هفته شکست ناپذیری پرسپولیس، این تیم را در روز جشن قهرمانی اش غافلگیر کرد و قهرمان لیگ را در تهران یک بر صفر شکست داد. ذوبی ها نیز به امید ماندن در لیگ برتر لوکا بوناچیچ را جایگزین میودراگ رادولوویچی کردند که عملکردش در این تیم اصفهانی مثبت بود، اما ماجرای کرونا و مسائل این مربی با ذوب آهن، قرارداد را به بن بست رساند. حالا ذوب آهن با 29 امتیاز شرایط بهتری در جدول پیدا کرده است، با این حال همچنان خطر سقوط را حس می کند. نساجی که 36 امتیازی شده و با خیالی آسوده لیگ را ادامه می دهد، شاید بدون استرس به مصاف میهمان خود برود، اما کار سختی مقابل ذوب آهن خواهد داشت که به شکست ناپذیری پرسپولیس خاتمه داد و شاید بتواند این اتفاق را برای نساجیِ محمود فکری هم رقم بزند.

استقلال - پیکان

هرچند استقلال این فصل هم نتوانست بالاتر از رقیب سنتی خود یعنی پرسپولیس قرار بگیرد و رقابت برای قهرمانی را باخت، با این حال هنوز جایگاه خود را در بالای جدول حفظ کرده است. آنهم میان تیم هایی چون سپاهان، تراکتور، شهر خودرو و فولاد که خود را رقیبی جدی برای قهرمانی و کسب سهمیه آسیایی می دانستند و حالا استقلال دو هفته مانده به خاتمه لیگ، با دو امتیاز اختلاف رتبه دوم را در اختیار دارد. استقلالی ها که با نایب قهرمانی در لیگ می توانند کسب سهمیه پلی آف آسیا را قطعی کنند و چشم امیدی به قهرمانی در جام حذفی خواهند داشت تا بلکه سهمیه مستقیم بگیرند. با این حال دو هفته مانده به خاتمه بازی ها، استقلال باید با رقیبی خطرناک روبه رو شود. پیکانی که با توجه به حضورش در منطقه سقوط به لیگ دسته اول، پرانگیزه و پرتوان مقابل رقبا ظاهر می شود و بعید نیست حتی بتواند استقلال را برای ماندن در لیگ شکست دهد. در این صورت و لغزش استقلال، تراکتور، فولاد و حتی سپاهان و شهر خودرو چشم به جایگاه استقلال خواهند داشت تا بتوانند به نایب قهرمانی لیگ برتر برسند.

استقلال برای این دیدار فرشید اسماعیلی و ارسلان مطهری را در اختیار ندارد و شرایط شیخ دیاباته هم معلوم نیست، اما تیم فرهاد مجیدی نشان داد حتی بدون بازیکنان هجومی اش هم می تواند به پیروزی برسد و در شرایطی مشابه سپاهان را از پیش رو برداشت. حالا با این شرایط باید با پیکانی دیدار کند که برای دومین هفته متوالی سرمربی روی نیمکت ندارد و عبدالله ویسی به دلیل محرومیت انضباطی غایب بزرگ پیکان محسوب می شود. پیکانی که پس از آغاز دوباره مسابقات پس از کرونا جز دیدار مقابل پرسپولیس، شکستی را متحمل نشده است و نمی خواهد حالا در حساس ترین مقطع نتیجه را به استقلال واگذار کند.

گل گهر - پرسپولیس

تیم مجید جلالی که حالا میزبان قهرمان لیگ است، سه امتیازی از منطقه سقوط فاصله گرفته، اما این سه امتیاز برای ماندن در لیگ برتر کافی نیست. گل گهر در اولین فصل حضورش در لیگ برتر برای ماندن هنوز خیالش راحت نیست و شاید از حال و هوای این روزهای پرسپولیس بتواند استفاده کند. از طرفی پرسپولیسی ها قهرمان شده اند و خواه ناخواه بخشی از انگیزه آنها کاسته می شود و از طرفی دربی حذفی آنها که 5 شهریور برگزار می شود، این ذهنیت را در بازیکنان و کادر فنی ایجاد می کند که انگیزه و توان خود را برای تقابل با استقلال حفظ کنند. شاید همین ذهنیت بتواند شانس گل گهر را برای پیروزی مقابل پرسپولیس افزایش دهد. هرچند پرسپولیسی ها می گویند لیگ را همچنان با انگیزه ادامه می دهند، اما باخت آنها مقابل ذوب آهن در روز جشن قهرمانی نشان داد که قهرمان لیگ هم می تواند شکننده باشد. پرسپولیس برای این بازی بشار رسن و وحید امیری را ندارد و محمد نادری هم به نظر هنوز آماده حضور در ترکیب نیست. البته حالا پرسپولیسی ها باید در دو هفته باقیمانده لیگ آمادگی و انگیزه خود را برای دربی حذفی نگه دارند و شاید همین مسئله کار گل گهر را سخت کند.

سایپا - نفت مسجدسلیمان

خیال نفت مسجدسلیمان از ماندن در لیگ راحت شده است و این تیم حالا دغدغه ای جز موفقیت در جام حذفی ندارد، اما تیم مهدی تارتار هنوز هم نمی خواهد در لیگ بازنده باشد. آنها در این هفته با سایپایی رقابت دارند که در نیم فصل دوم شباهت زیادی به خودشان داشته و جزو رکوردداران مساوی در لیگ است. نفت مسجدسلیمان با 16 مساوی و سایپا با 13 مساوی، به تیم مساوی گیرها شهرت پیدا کرده اند. هرچند این مساوی ها نیز به کار آنها آمده تا برای ماندن در لیگ کمک حال شان باشد. سایپا که هنوز در منطقه سقوط واقع شده است، برای اینکه در هفته خاتمهی استرس سقوط نداشته باشد، چاره ای جز پیروزی ندارد، اما آیا می تواند مقابل تیمی که سخت می بازد و خوب مساوی می گیرد، به پیروزی برسد؟ تقابل ابراهیم صادقی و مهدی تارتار را باید دوئل مربیان محتاط لیگ دانست که حالا باید دید در این دوئل چه چیزی در چنته دارند.

صنعت نفت - شاهین شهرداری

روزگار بر وفق مراد بوشهری ها نبوده است. تیمی که فصل پیش جشن قهرمانی و صعود به لیگ برتر را گرفت، اما از ابتدای فصل تا به امروز با عبدالله ویسی، مهرداد کریمیان، میشو کریستیچوویچ و حالا مهدی پاشازاده نتوانسته است به بقا در لیگ امیدوار باشد. شاهینی که چند سال پیش هم پروازش در بلندای آسمان فوتبال ایران به خاتمه رسیده بود و با امید زیادی مجدداً به لیگ برتر بازگشت، حالا فقط روی کاغذ امید به ماندن دارد، آنهم با معجزه، اما تیم پاشازاده برای همین کورسوی امید هم بیشترین تلاش را می کند. البته مقابل صنعت نفتی که در این فصل خوش درخشیده بود و پس از جدایی دراگان اسکوچیچ از روزهای اوج و جمع رقبا فاصله گرفت. صنعت نفتی که حالا با زمزمه های عدم حمایت وزارت نفت از این تیم، باید برای تیمداری در فصل آینده فکری کند و مشخص نیست می توان بازهم این تیم با هواداران پرشورش را در لیگ برتر دید یا نه. با این حال در روزهای سخت دو تیم صاحب هوادار جنوب کشور، تقابل این دو تیم برای یکی بازی مرگ و زندگی است و برای تیم دیگر، یک بازی تشریفاتی که لیگ به خاتمه برسد تا فکری برای فصل آینده کنند.

سپاهان - شهر خودرو

دو تیمی که این فصل مدعی بودند و برای قهرمانی تلاش می کردند، شرایط شان به گونه ای رقم خورد که حالا شاید حتی از کسب سهمیه باز بمانند. شهر خودرو که پس از جدایی یحیی گل محمدی و حضورش در پرسپولیس پر فراز و نشیب ظاهر شد، این روزها با سهراب بختکمک زاده تلاش می کند تا بلکه با لغزش رقبا سهمیه بگیرد، اما حالا با رقیبی سخت تقابل خواهد داشت. با سپاهانی که پس از کنار رفتن از جام حذفی مقابل استقلال و استعفای امیر قلعه نویی، تنها شانس خود را برای کسب سهمیه در لیگ برتر می بیند و نمی خواهد این فرصت را از دست بدهد. سپاهان با میگوئل تکسیرا که جانشین امیر قلعه نویی شده، در حالی باید مقابل شهر خودرو قرار بگیرد که مشخص نیست رفتن قلعه نویی شوک مثبت است یا منفی، اما هرچه هست شهر خودرو می تواند از این فرصت برای غافلگیری سپاهان و نگه داشتن شانس خود برای کسب سهمیه استفاده کند. هر دو تیم 45 امتیازی هستند و باید منتظر لغزش تراکتور و فولاد 47 امتیازی یا استقلال 49 امتیازی باشند.

پارس جنوبی - فولاد

این فصل برای پارس جنوبی هم که وابسته به وزارت نفت است، فصل سختی بود. پر از فراز و نشیب و فشارهای مالی. شاید یکی از دلایل اُفت تیم پارس جنوبی که روزهای درخشانی در لیگ برتر داشت، به همین مسائل مالی بازشود که حالا آنها را به پرتگاه سقوط برده است. پارس جنوبی در صورتی که رقبایش در پایین جدول پیروز شوند، شانسی برای ماندن در لیگ نخواهد داشت، اما حتی در صورت لغزش رقبا هم باید از حریفانش امتیاز بگیرد. تیم پورموسوی در این هفته دیداری سخت مقابل فولاد دارد. فولادی که برای کسب سهمیه در دو هفته خاتمهی به هر دری خواهد زد تا جای خود را به سپاهان و شهر خودرو ندهد و حتی در فرصتی بتواند جای تراکتور و استقلال را در جدول بگیرد. فولاد با جواد نکونام در این فصل روزهای موفقی را پشت سر گذاشته است و مسلماً مربی جوان این تیم نمی خواهد در دو هفته خاتمهی در این رقابت سخت و طولانی فصلی بی حاصل را به خاتمه برساند.

شنبه، 25 مرداد 99، ساعت 20:45 (تمامی بازی ها به صورت همزمان برگزار می شوند)

تراکتور تبریز - ماشین سازی تبریز

داوران: یاسر همرنگ، محمدرضا منصوری، مهدی عالیقدر و امیرسامان سلطانی

ناظر: رحیم رحیمی مقدم

نساجی مازندران - ذوب آهن اصفهان

داوران: مرتضی منصوریان، جعفر مهاجر، فرهاد فرهادپور و کیوان علیمحمدی

ناظر: فریدون اصفهانیان

استقلال - پیکان

داوران: پیام حیدری، محمدرضا ابوالفضلی، جلیل شعرانی و سعید رحیمی مقدم

ناظر: حسین خانبان

گل گهر سیرجان - پرسپولیس

داوران: سیدمهدی سیدعلی، محمد هاشمی نسب، یوسف مغروری و یعقوب آشوری

ناظر: ابوطالب طاهریان

سایپا - نفت مسجدسلیمان

داوران: حسین زکمک، محمدرضا مدیرروستا، رضا حیدری و حسین زمانی

ناظر: علی نقی مصطفی نژاد

صنعت نفت آبادان - شاهین شهرداری بوشهر

داوران: حمید حاج ملک، مهدی شفیعی، حامد صفایی و امیر ایار

ناظر: مسعود مرادی

سپاهان اصفهان - شهر خودروی مشهد

داوران: رضا کرمانشاهی، حسن انتظاری، محمد عطایی و میثم حیدری

ناظر: علیرضا یزدانی

پارس جنوبی - فولاد خوزستان

داوران: اشکان خورشیدی، محمد راهی، حمید نادری و محمدرضا تارخ

ناظر: محمود رفیعی

زرین گراف: زرین گراف: عصر طلایی گرافیک

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11117

به "لیگ برتر فوتبال، هفته سرنوشت ساز برای مدعیان بالانشین و کاندیداهای سقوط، سایه دربی حذفی روی لیگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیگ برتر فوتبال، هفته سرنوشت ساز برای مدعیان بالانشین و کاندیداهای سقوط، سایه دربی حذفی روی لیگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید