ماموریت تحریم های جدید آمریکا علیه تجارت غذا و دارو

به گزارش راه ساری، وزارت خزانه داری آمریکا، پنج شنبه گذشته با انتشار بیانیه ای خبر از اعمال تحریم های جدید علیه 18 نهاد اقتصادی ایرانی داد. در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است که این وزارتخانه طی رایزنی با وزارت خارجه این کشور نهادهای اقتصادی ایران را برای قرار دادن در لیست تحریم ها شناسایی نموده است.

ماموریت تحریم های جدید آمریکا علیه تجارت غذا و دارو

استیون منوشین وزیر خزانه داری آمریکا با اشاره به تحریم این بانک های ایرانی گفت که این تحریم ها باهدف جلوگیری از دستیابی غیرقانونی ایران به دلار بوده و اضافه نمود که این تحریم ها ادامه خواهد یافت تا ایران برنامه هسته ای خود را خاتمه دهد.

تأمین سرمایه امین، بانک کشاورزی، بانک مسکن، بانک رفاه کارگران، بانک شهر، بانک اقتصاد نوین، بانک قرض الحسنه رسالت، بانک حکمت ایرانیان، بانک ایران زمین، بانک تعاون منطقه ای اسلامی،بانک کارآفرین،بانک خاورمیانه،بانک قرض الحسنه مهر ایران،بانک پاسارگاد، بانک سامان، بانک سرمایه، بانک توسعه تعاون و بانک گردشگری بانک هایی هستند که در فهرست تحریم های جدید آمریکا قرار دارند.

مقامات آمریکایی اگرچه بارها اعلام نموده اند که دارو و غذا در لیست تحریم های آمریکا قرار ندارد، اما انتشار فهرست بانک های قرارگرفته در لیست تحریم های این کشور نشان می دهد که محدودیت های مالی جدید درصدد مسدود کردن کانال های تأمین نماینده غذا و دارو در شرایط فعلی است. به خصوص اینکه، مبادلات پولی و بانکی در این بخش مانند سایر بخش ها به سختی انجام می گردد و همین مسئله بر فرایند فراوری دارو در کشور و همچنین واردات مواد لازم برای فراوری دارو و تجهیزات پزشکی را دچار مشکل می نماید.

واکنش مسئولان به تحریم های جدید آمریکا چیست؟

در نخستین واکنش به این تحریم ها، محمدجواد ظریف با انتشار توییتی مدعی شد که ایالات متحده با وضع محدودیت های جدید مالی در کوشش است تا کانال های باقی مانده برای تأمین غذا و دارو را مسدود کند.

ظریف تأکید نموده است که رژیم آمریکا میخواهد در بحبوحه همه گیری جهانی ویروس کرونا کانال های مالی باقی مانده برای پرداخت بهای غذا و دارو را نابود کند.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی هم در واکنش به این اقدام نوشت: تعدادی از این بانک ها وظیفه انتقال منابع برای خرید دارو و مواد غذایی را به عهده دارند و بانک های خارجی که با این بانک ها مبادلاتی داشتند، عملاً معافیت ها و مجوزهای لازم را برای تأمین مالی مبادلات دارو و محصولات غذایی دریافت نموده اند.

به گفته همتی، هرچند در ماه های گذشته برای تأمین دارو و غذای مردم به خاطر فشار حداکثری به شدت در مضیقه بودیم، ولی تا به امروز از جهتها و روش هایی اجازه ندادیم هیچ گونه کمبودی در کشور ایجاد گردد. ازاین پس نیز بانک مرکزی در کنار بخش خصوصی، تمام کوشش خود برای تأمین دارو و کالاهای اساسی موردنیاز مردم از روش های مختلف به کار خواهد بست و اجازه نخواهد داد از این ناحیه فشار بیشتری بر مردم وارد گردد.

همتی همچنین بر این باور است که این اقدام آمریکا بیش از آنکه اثر مالی داشته باشد، برای اهداف تبلیغاتی و سیاسی داخلی آمریکا صورت گرفته است و نشانگر دروغ و فریب بودن ادعای حقوق بشر و انسان دوستی سران این کشور است و قطعاً چنین اقداماتی در حافظه ملت ایران ثبت خواهد شد.

آمریکایی ها با ایجاد مانع در جهت تأمین دارو و غذا نمی توانند مقاومت ملت ایران را بشنمایند

حسن روحانی، رئیس جمهور نیز روز گذشته در گفت وگوی تلفنی با رئیس کل بانک مرکزی، ضمن تأکید بر این نکته که تحریم های آمریکا باهدف تبلیغاتی و سیاسی است، این اقدام را برای ایجاد موانع و مسائل جدی در نقل وانتقال ارزی برای تأمین دارو و غذا را ظالمانه، تروریستی و غیرانسانی خواند.

روحانی همچنین این حرکت ها و رفتارهای بی خاتمه آمریکا را در تداوم خطای راهبردی ترامپ در خروج از برجام دانست و گفت دولت آمریکا در چارچوب تحلیلی غلط بر این باور بود که این تحریم ها مقاومت ایران را در هم می شکند و ما را دچار مشکل می نماید اما گذشت زمان نشان داد که این تحلیل بشدت با واقعیت فاصله دارد و ناکارآمد بوده است.

روحانی با اشاره به اینکه آمریکا هر بار با تکرار خطاهای راهبردی با شکست روبرو می گردد که نمونه تازه آن، کوشش برای فعال کردن مکانیزم ماشه بود، گفت: همه کشورها می بینند این اقدامات آمریکا کاملاً خلاف قانون و مقررات بین المللی است و در شرایط کرونا نیز این اقدامات واشنگتن، کاملاً ضد بشری است و مدعیان حقوق بشر در عرصه جهانی باید آن را محکوم نمایند.

تحریم های آمریکا معافیت قبلی دارو و کالاهای اساسی را لغو ننموده است

بناتر توضیحات رئیس کل بانک مرکزی،تحریم های جدید آمریکا معافیت های قبلی دارو و کالاهای اساسی را لغو ننموده و بانک هایی که در این مرحله مشمول تحریم ثانویه شده اند همچنان از سوئیفت استفاده نموده و به کار تأمین مالی کالاهای اساسی ادامه خواهند داد.

همتی تأکید نموده است که دولت آمریکا به بهانه های مختلف، موانع و مسائل جدی در نقل وانتقال ارزی برای تأمین دارو و غذا ایجاد می نمایند ولی با کوشش بانک مرکزی، بانک ها و تجار ، با استفاده از روش های خاص نگذاشتیم کمبودی از این لحاظ ایجاد گردد.

آسمان تو: با ما سفر را تجربه کنید

مهسان بلاگ: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11965

به "ماموریت تحریم های جدید آمریکا علیه تجارت غذا و دارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت تحریم های جدید آمریکا علیه تجارت غذا و دارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید