متضاد ها جذب یکدیگر نمی شوند

به گزارش راه ساری، این یافته ها نشان می دهد افراد همانطور که شرکای زندگی خود را بر اساس ارزش ها و ویژگی های شخصیتی همسان برمی گزینند، کسانی را انتخاب می کنند که ویژگی و حالات چهره شان شبیه خودشان است.

متضاد ها جذب یکدیگر نمی شوند

دانشمندان سال هاست درباره اینکه آیا همسران در گذر زمان به یکدیگر شبیه می شوند، تحقیق می کنند. این ایده نخستین بار در سال 1987 بر سر زبان ها افتاد و آن زمانی بود که محققان از دانشگاه میشیگان به این نتیجه رسیدند که سال ها زندگی مشترک و سهیم شدن در عواطف و احساسات یکدیگر منجر به شکل گیریِ خطوط و چین وچروک های مشابه در چهره افراد و بیان حالات احساسی به شیوه ای مشابه می شود.

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، اکنون، تیمی تحقیقاتی از دانشگاه استنفورد نگاهی دیگر به این نظریه انداخته و دریافته که افراد در گذر زمان شبیه دیگریِ مهم زندگی شان نمی شوند بلکه آن ها از ابتدا شخصی را انتخاب می کنند که ویژگی های چهره اش شبیه آن هاست.

این یافته ها نشان می دهد افراد همانطور که شرکای زندگی خود را بر اساس ارزش ها و ویژگی های شخصیتی همسان برمی گزینند، کسانی را انتخاب می کنند که ویژگی و حالات چهره شان شبیه خودشان است.

این نظریه که همسران در گذر زمان به شبیه یکدیگر می شوند نخستین بار توسط دانشگاه میشیگان مطرح شد. این دانشمندان عکس های زوج ها را در روز های اول ازدواج و سپس 25 سال بعد با هم مقایسه کردند. بعد از مقایسه تصاویر آن ها نتیجه گیری کردند که شباهت میان زوجین بعد از 25 سال زندگی زیر یک سقف افزایش چشمگیری داشته است.

این تحقیق که در سال 1987 انجام شد گفت: دو نفر که مدت طولانی در کنار هم زندگی می کنند، به دلیل آنچه همدلیِ تقلیدی نامیده می شود، حالات و خطوط چهره شان شبیه یکدیگر می شود.

آن ها افزودند: شباهتِ خانوادگی ممکن است فقط ناشی از ژن های مشترک نباشد بلکه تماس اجتماعی طولانی مدت هم می تواند منجر به چنین شباهت هایی شده باشد.

مصداق این ایده که زوج ها در طولانی مدت شبیه یکدیگر می شوند را می توان در زوج های معروف سینمایی و سلبریتی ها مشاهده کرد.

با این حال، گروهی از پژوهشگران از دانشگاه استنفورد این تحقیق را دوباره انجام دادند تا عیار آن را بسنجند. مطالعات آن ها نشان داد، چهره همسران در زمان ازدواج شبیه هم بوده و آن ها در گذر زمان شبیه یکدیگر نشده اند.

آن ها تصاویری از چهره 517 زوج را در روز های آغازین ازدواج و سپس 20 و 69 سال بعد از آن ها گرفتند و به داوطلبان نشان دادند. به داوطلبان گفته شد که باید یکی از این تصاویر را به مثابه تصویرِ هدف با 6 تصویر دیگر که یکی از آن ها تصویر همسرِ تصویرِ هدف بود، مقایسه کنند.

سپس از مشارکت کنندگان خواسته شد تا آن تصویرِ هدف را بر اساسِ میزان شباهتی که به 6 تصویر دیگر داشت رتبه بندی کنند. مشارکت کنندگان توانستند تصاویر همسران را جفت یکدیگر قرار دهند و این موضوع ربطی به اینکه عکس در چه مقطعی از زمان گرفته شده بود، نداشت. آن ها همچنین گفتند که به نظرشان شباهت بین زوجین در گذر زمان کمتر شده است.

بخش دوم این تحقیق با استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره برای مشخص میزان شباهت انجام شد. محققان نوشتند: با اینکه تکنولوژی در مشخص شباهت چهره پیروز تر از انسان ها عمل می کند؛ نتایج این پژوهش در هر دور مورد یکسان بود.

محققان استنفورد نوشتند: ما در تحقیق خود به شواهد کافی برای تأیید این ایده که چهره همسران در طی زمان به هم شبیه می شود، دست پیدا نکردیم. شباهت ظاهری نیز مانند سایر ویژگی های شخصیتی، علائق، هوش، نگرش، ارزش ها و سلامتی است که یعنی افراد بر اساس شباهت ابتدایی در این موارد یکدیگر را برمی گزینند و اینطور نیست که افراد در گذر زمان در این موارد شبیه هم شوند.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: فرادید
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 12090

به "متضاد ها جذب یکدیگر نمی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متضاد ها جذب یکدیگر نمی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید