مجسمه غول پیکر بودای نشسته

به گزارش راه ساری، مجسمه سنگی بودا در استان سیچوان (Sichuan) - واقع در مرکز چین - و در نزدیکی شهر لشان (Leshan) به عنوان بزرگترین پیکره سنگی بودا در دنیا، یکی از جاذبه های مهم گردشگری این منطقه به شمار میرود.

مجسمه غول پیکر بودای نشسته

طول این مجسمه غولپیکر 71 متر است و فاصله دو شانه آن 28 متر.یک انسان به راحتی میتواند بر ناخن انگشت کوچک مجسمه بنشیند.

بودای بزرگ لشان در کوهستان زیبا و مسحورکننده امی (Emei) و در محل تلاقی رودخانههای Minjiang، Dadu و Qingyi ساخته شده است.

در این کوهستان انواع گونههای گیاهی شبیه گیاهان مناطق نیمه گرمسیری رشد میکند.عمر بعضی درختان این منطقه به بیش از 1000 سال میرسد.

این مجسمه که در سال 1996 در میراث دنیای یونسکو ثبت شد، در واقع قطعهای از یک صخره سنگی است.

زیر پای مجسمه آبهای رودخانه جریان دارد.در بعضی منابع، از این پیکره به عنوان بزرگترین مجسمه دوران پیشامدرن دنیا یاد شده است.بودای بزرگ لشان در جریان زلزله سال 2008 سیچوان آسیبی ندید.

ساخت بودای نشسته در سال 713 میلادی به رهبری یک راهب چینی شروع شد ولی با مرگ وی به دلیل نبود بودجه کافی، کار متوقف شد تا این که حدود 70 سال بعد یک فرمانده نظامی حامی پروژه شد و ساخت مجسمه توسط شاگردان راهب چینی در سال 803 انتها پذیرفت.

پس از ساخت مجسمه غولپیکر، یک بنای سنگی بزرگ در سیزده طبقه برای محافظت از بودای نشسته در برابر باران و آفتاب ساخته شد ولی این بنا طی حمله مغولها ویران و غارت شد.

منبع: لست سکند
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7063

به "مجسمه غول پیکر بودای نشسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمه غول پیکر بودای نشسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید