مراحل خرید خانه : 6 مرحله اساسی خرید خانه تا سرتان کلاه نرود

به گزارش راه ساری، خرید خانه همواره کاری استرس زا است! اما فهمیدن اینکه مراحل خرید خانه چگونه است می تواند به شما در رسیدن به هدف تان یاری نموده و رویای تان را به واقعیت تبدیل کند. مهم نیست چه زمانی قصد خرید خانه دارید اما ضروری ست تا نکات مهم در این رابطه را بدانید. شما می خواهید با قیمت مناسب، در منطقه مورد نظر و به شکل کاملا قانونی، منزل محبوب خود را خریداری کنید.ما در مقاله دیگری از خبرنگاران درباره مراحل خرید خانه صحبت خواهیم کرد.

مراحل خرید خانه : 6 مرحله اساسی خرید خانه تا سرتان کلاه نرود

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در کمترین زمان دقیق ترین هزینه ساخت و سریعترین برنامه ساخت خانه خود را از متری چند دریافت نمایید

مراحل خرید خانه چگونه است؟

برخی از اولین مواردی که هنگام خرید خانه باید به آن توجه کنید، میزان هزینه ای است که می خواهید پرداخت کنید. همچنین، مکان زندگی خود و مواردی که برای شما به عنوان خریدار مهم است نیز باید مورد توجه قرار گیرند. به هر روی، در اینجا چند سوال برای پرسیدن وجود دارد:

 • مقدار بودجه من چقدر است؟
 • در کدام منطقه می توانم خانه بخرم؟
 • آیا می خواهم وام بگیرم؟
 • آیا خانه سند دارد یا قولنامه ای است؟
 • آیا خانه به مدرسه فرزندانم نزدیک است؟
 • آیا خانه به امکانات رفاهی و تفریحی نزدیک است؟

و بسیاری از پرسش های دیگر که برای بیشتر مردم مشترک هستند. حالا به سراغ مراحل خرید خانه می رویم:

میزان سودآوری پروژه ساختمانی خود را محاسبه کنید

مرحله اول: انتخاب خانه براساس میزان بودجه

در هنگام جستجو برای خرید خانه می توان از املاک معتبر، وبسایت ها یا اَپلیکیشن های خرید و فروش ملک استفاده کرد. پرس وجو از همسایه و تحقیقات لازم نسبت به محله و ملک مورد نظر نیز از جمله کارهایی است که می توان برای خرید منزل انجام داد. متراژ خانه، تعداد طبقه، ظاهر ساختمان، امکانات ساختمان (انباری، پارکینگ، آسانسور و …)، امکانات محله، نوساز و قدیمی بودن ملک و بسیاری موارد دیگر باید در مرحله اول مورد آنالیز قرار گیرند.

مرحله دوم: مذاکره با فروشنده ملک

پس از انتخاب خانه مورد نظر، حالا باید با فروشنده ملک مذاکره کنید. این کار برای اطلاع از قیمت ملک، نحوه پرداخت هزینه و زمان تنظیم سند رسمی انجام می گردد. مذاکره می تواند به طور مستقیم با مالک یا توسط مشاور املاک انجام گردد. باز هم پیشنهاد ما به شما این است که مستقیما با مالک در تماس باشید. پیشنهاد می گردد تمامی مدارک ملک را به دقت آنالیز کنید تا هیچ گونه ابهامی در تنظیم مبایعه نامه وجود نداشته باشد. همچنین، تا قبل از نهایی شدن همه توافقات و امضا مبایعه نامه، هیچ متنی را تحت عنوان صورت جلسه یا تفاهم نامه و یا هر عنوان دیگر امضا نکنید!

مرحله سوم: نوشتن مبایعه نامه

در زمان خرید خانه، نوشتن مبایعه نامه ضروری است. نوشتن مبایعه نامه باید با دقت خاصی تنظیم شده تا از بروز اختلافات میان طرفین جلوگیری گردد. در مبایعه نامه باید اطلاعات شخصی طرفین معامله (کارت ملی و شناسنامه)، معینات دقیق ملک، قیمت معین شده ملک (هم به صورت حروف و هم عدد)، تاریخ دقیق حضور در دفترخانه جهت انتقال سند رسمی و شیوه پرداخت نیز به طور کامل قید گردد. مثلا اگر بخشی از هزینه ملک طی چک بانکی پرداخت می گردد، ضروری است معینات کامل چک در مبایعه نامه ذکر گردد. اگر نمانیده قانونی مالک، مبایعه نامه را امضا می نماید، ضروری است که اطلاعات شخصی، سند وکالت یا سند نمایندگی او در قرارداد بیان گردد.

مطلب پیشنهادی: مراحل ساخت خانه ، صفر تا صد از خرید زمین تا محوطه سازی

به طور کلی، موارد زیر باید در مبایعه نامه قید شوند:

 • نام و معینات طرفین قرارداد
 • نام و معینات نماینده قانونی (وکالت)
 • آدرس دقیق طرفین قرارداد
 • معینات دقیق ملک
 • مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت
 • زمان و شرایط تحویل ملک
 • زمان و شرایط تنظیم سند رسمی
 • تعهدات خریدار
 • تعهدات فروشنده
 • موارد فسخ قرارداد
 • نحوه حل و فصل اختلافات
 • شرایط تعهدات در صورت وقوع قوه قهریه (هر حادثه غیرقابل پیش بینی)

مرحله چهارم: امضا مبایعه نامه

قبل از امضا مبایعه نامه حتما متن را یک بار دیگر مطالعه نموده و سپس آن را امضا کنید. اگر مبایعه نامه در چند نسخه تهیه شده باشد ضروری است که تمامی صفحات امضا شده و اثر انگشت داشته باشند. بلافاصله پس از امضا قرارداد، هر دو طرف معامله باید نسخه مربوط به خود را از مشاور املاک دریافت نمایند. در این مرحله مهم است تا زمان تنظیم سند به نام خریدار، اصل سند مالکیت به صورت امانت نزد مشاور املاک باشد تا از ایجاد هرگونه سو استفاده احتمالی جلوگیری گردد.

مرحله پنجم: تحویل خانه

در زمان خرید خانه حتما ملک را بار دیگر بازدید کنید و از تخلیه بودن آن مطمئن شوید. در زمان تحویل ملک مبلغی که باید پرداخت کنید (پیش پرداخت) را فقط در اختیار فروشنده یا نماینده قانونی او قرار دهید. شرایط تحویل ملک را در دو نسخه صورت جلسه کنید و به امضا طرفین برسانید. علاوه بر ملک موارد دیگر مانند پارکینگ و انباری را نیز باید تحویل گرفت. در این مرحله، از دایر بودن کلیه انشعابات نظیر آب، برق، گاز و تلفن مطمئن شوید. بلافاصله پس از تحویل خانه نیز قفل های درب ورودی را تعویض کنید.

مرحله ششم: تنظیم سند رسمی

هر دو طرف معامله در دفترخانه حضور به هم می رسانند تا فرآیند انتقال سند را نهایی نمایند. در هنگام حضور در دفترخانه، مابقی مبلغ خرید خانه باید به صورت نقد یا چک پرداخت گردد. اگر خریدار به هر نحوی مابقی مبلغ را پرداخت نکند، فروشنده می تواند گواهی عدم حضور او را از دفترخانه دریافت کند. اگر تاریخ حضور در دفترخانه توسط دو طرف معامله به تعویق بیافتد، توافق جدید باید به صورت مکتوب نوشته گردد. همچنین، معین شدن تکلیف مالیاتی حساب و عوارض شهرداری برای تنظیم سند رسمی ملک ضروری است.

نکات مهم در زمان خرید خانه

برای جلوگیری از کلاهبرداری ها و مسائل متعدد، در هنگام خرید منزل به موارد زیر توجه کنید:

 • قبل از امضا قولنامه باید نشانی و معینات دقیق ملک خریداری شده مطالعه گردد. برخی کلاهبرداران خانه معینی را به خریدار نشان می دهند اما معینات واحد مسکونی یا زمین دیگری را در قولنامه درج می نمایند!
 • اگر پای قرارداد هستید اما هنوز برای خرید خانه تردید دارید، بهتر است کمترین مبلغ پیش پرداخت را به فروشنده ارائه دهید. این کار به شما یاری می نماید تا در صورت پشیمان شدن از خرید، هزینه کمتری به عنوان خسارت بپردازید.
 • در مبایعه نامه مهلت 30 تا 40 روزه برای خریدار و فروشنده در نظر گرفته شده است تا فرایند قانونی نقل و انتقال سند تکمیل گردد. بی توجهی به این مهلت منجر به باطل شدن قولنامه و پرداخت خسارت می گردد.
 • اولین کار در دفتر ثبت اسناد رسمی استعلام سند خانه ای که معامله نموده اید. این کار برای این است که متوجه شوید آیا سند در گرو یا وثیقه زندانی یا ارگان خاصی است یا مورد مشکوک غیرقانونی و کلاهبرداری احتمالی درباره آن وجود دارد یا خیر!
 • عوارض ملک و تسویه حساب اداره دارایی و مالیات مهم است. در این مرحله فروشنده باید به شهرداری مراجعه نموده و عوارض نوسازی، پسماند را پرداخت کند.

کلام آخر

مراحل خرید خانه را در بالا بیان کردیم، حال با آگاهی بیشتر می توانید فرآیند انتخاب منزل مورد نظر خود را شروع کنید. خرید خانه کار سختی نیست اما زمانی کار به سختی می انجامد که نرخ قیمت خانه ها به طور عجیبی افزایش می یابد. این مورد اغلب در یک اقتصاد نامتوازن مانند ایران رخ می دهد که در آن حتی اجاره یک منزل سخت خواهد بود، حال چه برسد به خرید خانه! به هر روی، اگر پول هنگفتی در بانک دارید و می خواهید خانه خود را عوض کنید، مراحل بالا را از دوباره مطالعه کنید.

نظرتان درباره خرید خانه در ایران چیست؟ چه موارد دیگری را باید به آن اضافه یا کم کرد. نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 13296

به "مراحل خرید خانه : 6 مرحله اساسی خرید خانه تا سرتان کلاه نرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل خرید خانه : 6 مرحله اساسی خرید خانه تا سرتان کلاه نرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید