مراحل طلاق توافقی

به گزارش راه ساری، مراحل طلاق توافقی شامل توافق در مورد مواردی از جمله مهریه، حضانت فرزندان، جهیزیه، اجرت المثل و... خواهد بود. در واقع زوجین قبل از اقدام به درخواست گواهی عدم سازش، باید در مورد این موارد با یکدیگر به توافق رسیده باشند.

مراحل طلاق توافقی

خبرنگاران | سرویس عمومی - همانگونه که از عنوان این جدایی پیداست، شرایط و مراحل طلاق توافقی به توافق بین زن و مرد بستگی داشته و نیازی به شرایط و دلایل محکمه پسند وجود ندارد؛ در واقع آن ها با توجه به شرایط و شرایط موجود در زندگی مشترک خود، به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند با هم زندگی کنند و پس از توافق، اقدام به جدایی می کنند، توافق در خصوص مواردی از جمله جهیزیه، اجرت المثل، حضانت فرزند یا فرزندان، دیدار فرزند پس از طلاق، مهریه و نفقه ایام عده.

در واقع زوجین پس از توافق در خصوص این موارد به دادگاه خانواده مراجعه کرده و با تنظیم دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام به جدایی می کنند.

مراحل طلاق توافقی

همانگونه که در بالا اشاره شد، پس از انجام توافق در خصوص موضوعات مطروحه، زوجین با به دست داشتن شناسنامه و عقدنامه به دادگاه خانواده مراجعه و با پر کردن فرم های مربوطه، درخواست طلاق خود را به دادگاه تقدیم می کنند. پس از تنظیم و تقدیم دادخواست، مطابق روال معمول، دادخواه از آن ها می خواهد که هر یک از زوجین، از میان بستگان خود، فردی را به عنوان داور انتخاب و معرفی کنند. داوران انتخاب شده وظیفه دارند که با انجام مذاکره، سعی در مصالحه و آشتی زوجین داشته باشند. در صورتی که داوران نیز در این خصوص به نتیجه مثبت و مطلوبی دست نیابند، گزارش خود را به دادگاه خانواده اعلام کرده و دادگاه بر اساس توافق زوجین، گواهی عدم سازش میان آن ها را صادر می نماید. پس از آن زن و شوهر می توانند با ارائه گواهی صادر شده به دفاتر طلاق مراجعه و صیغه طلاق را جاری کنند.

نکته: گواهی عدم سازش به مدت سه ماه دارای اعتبار می باشد و در صورت عدم جدایی در این مدت، گواهی از درجه اعتبار ساقط است.

مورد دیگر در خصوص مراحل طلاق توافقی، آنالیز عدم بارداری زن است. در واقع دادگاه برای صدور گواهی عدم امکان سازش باید اطمینان حاصل کند که زن از مرد خود باردار نیست؛ برای اطمینان در این خصوص، زن برای انجام معاینه و صدور گواهی به پزشک مورد اعتماد دادگاه معرفی می گردد. در بعضی موارد نیز دادگاه بر اساس اقرار زن به عدم بارداری، گواهی را صادر می نماید.

حال که با مراحل طلاق توافقی آشنا شدید، بهتر است در خصوص موارد قابل توافق نیز اطلاعات دقیقی داشته باشید. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

  • مهریه: در خصوص بحث مهریه، نوع برخورد با آن کاملا با توافق طرفین در ارتباط است؛ طی توافق، زن می تواند تمام مهریه یا بخشی از آن را ببخشد و حتی می تواند تمام آن را طلب کند که این به توافق بین زن و مرد بستگی خواهد داشت. مثلا زن می تواند 50 سکه از مهر خود را ببخشد تا در قبال آن مرد حاضر به طلاق دادن گردد. همچنین در خصوص نحوه پرداخت آن، ممکن است بدین شکل توافق گردد که یکجا یا بصورت اقساط پرداخت گردد.
  • نفقه: در نظر داشته باشید که زن و شوهری پنج سال با هم زندگی می کنند و زن در این مدت هیچ نفقه ای دریافت نکرده است. زن می تواند برای دریافت نفقه پنج سال از شوهر خود اقدام کند، ولی زمانیکه زن و شوهر قصد داشته باشند تا طلاق توافقی بگیرند به دلیل اینکه مردان در بیشتر مواقع راضی به طلاق نمی شوند، زن می تواند مقداری از نفقه خود و یا تمام نفقه را نسبت به شوهرش ببخشد تا شوهر طلاق توافقی راضی گردد.
  • اجرت المثل: به مزدی است که زن بابت کار های منزل انجام می دهد، اجرت المثل می گویند؛ اجرت المثل زمانی به زن تعلق می گیرد که طلاق از طرف مرد باشد و یا زن قصد نداشته باشد که اینکار ها را بطور مجانی انجام دهد؛ بنابراین طی انجام مراحل طلاق توافقی، زن و مرد باید در این خصوص توافق کنند.
  • جهیزیه: به اسباب و اثاثی که زن برای آغاز زندگی مشترک به منزل همسر خود می آورد، جهیزیه می گویند. زن می تواند جهیزیه خود را در لیستی نوشته و نزد خود نگهداری کند. این لیست زمانی اعتبار دارد که شوهر آنرا امضا کرده باشد. طی طلاق توافقی زن و مرد باید در خصوص جهیزیه ای که زن به خانه آورده است توافق کنند و معمولا زن جهیزیه خود را با خود می برد. اگر هم زن و مرد توافقی در خصوص جهیزیه نکنند زن می تواند با استناد به آن لیست، برای دریافت جهیزیه خود اقدام کند.
  • نگهداری و نفقه فرزندان: در این مورد نیز زن و مرد در خصوص نگهداری از فرزندان با یکدیگر توافق می کنند؛ مثلا زن و مرد می توانند توافق کنند که بعد از طلاق، نگهداری از فرزند دختری که هشت سال سن دارد با مادر باشد. ولی با این حال نفقه فرزندان ربطی به شرایط توافق نداشته و در هر صورت نفقه باید توسط پدر پرداخت گردد و مادر فرزندان، در این خصوص مسئولیتی نخواهد داشت.

در ادامه انجام مراحل طلاق توافقی، برگه دادخواست صدور گواهی عدم سازش باید با اطلاعات زیر تکمیل گردد:

مشخصات طرفین: نام، نام خانوادگی، نام پدر، شغل، محل اقامت خواستار و خوانده

مشخصات وکیل یا کننده قانونی (در صورت وجود)

معین خواسته و بهای آن: تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی)

دلایل و منظمات دادخواست: فتوکپی مصدق عقدنامه ازدواج

توضیح تقاضای دادخواست به این صورت است:

ریاست محترم دادگاه عمومی...

سلام علیکم

احتراما، با تقدیم این دادخواست به استحضار عالی می رساند نظر به این که اینجانبان... و... (زن و شوهر) از هر جهت برای جدایی به توافق رسیده ایم، لذا با عنایت به ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام، هر زمان که دادگاه محترم مقرر بدارد، داوران خود را معرفی کرده و تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) را داریم.

با تشکر و تجدید احترام

نام و نام خانوادگی (زوج)

نام و نام خانوادگی (زوجه)

امضاء

نقش شورا های حل اختلاف در مراحل طلاق توافقی

در صورتی که طرفین تمایل داشته باشند، شورا های حل اختلاف خانوادگی می توانند برای اصلاح ذات البین مابین زوجین دخالت کنند؛ در واقع این موضوع زمانی پیگیری می گردد که افراد با وجود صحبت در خصوص طلاق و با به توافق رسیدن در خصوص آن، باز تمایل داشته باشند که جلساتی برای سازش و مذاکره بگذارند؛ در این شرایط زوجین با ارجاع به شورا های حل اختلاف فرصت دوباره ای برای سازش خواهند داشت.

مسائل طلاق توافقی چیست؟

به لحاظ قانونی، طلاق توافقی الزامی را برای طرفین جهت مراجعه به محضر برای جاری کردن صیغه طلاق ایجاد نمی نماید؛ بنابراین شوهر هیچ اجباری برای آمدن به محضر ندارد! برای حل این مشکل، بهترین راه چاره، قید الزام رفتن به محضر جهت جدایی در دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش است تا در نهایت این موضوع در حکم دادگاه منعکس گردد. در این صورت می توان الزام شوهر را به آنچه خود تعهد داده است، از دادگاه درخواست کرد.

در صورتی که با وجود صدور حکم عدم امکان سازش، مرد به دفترخانه مراجعه نکند، زن می تواند به دفترخانه مراجعه کرده و دفترخانه نیز موظف است اقدام به صدور احضاریه برای شوهر کند. در صورت عدم مراجعه شوهر به دفترخانه در زمان مقرر، زن باید برای دریافت وکالت در توکیل به دادگاه مراجعه کند. (وکالت در توکیل بدین معنا است که قاضی با انتقال این وکالت به زن به او حق می دهد به جای شوهر نسبت به طلاق خود اقدام کند. زیرا در قانون طلاق دهنده مرد است و بدین ترتیب زن می تواند به وکالت از شوهر این کار را انجام بدهد.)

مزایای طلاق توافقی چیست؟

1. درگیری کمتر و کاهش تنش بین خانواده های زوجین.

2. مدت دار بودن این گواهی به مدت 3 ماه که سبب حفظ دوام عقد است. در حالی که در حکم طلاق که بدون مدت اجرایی است، دوام زندگی مشترک هر لحظه تهدید می گردد.

3. دخالت طرفین در طلاق و صدور گواهی عدم امکان سازش

4. جلوگیری از رجوع مکرر زوجین به محل دادگستری

5. عدم تشکیل پرونده های متعدد در دادگستری

چند پرسش و پاسخ در خصوص طلاق توافقی

سوال 1: طلاق توافقی چند روز طول میکشد؟

جواب: انجام این فرایند معمولا بین 3 الی 9 روز کاری طول خواهد کشید.

سوال 2: هزینه طلاق توافقی چقدر است؟

جواب: در حال حاضر هزینه طلاق توافقی 850 هزار تومان است؛ این هزینه متشکل از هزینه ثبت دادخواست به مبلغ 300 هزار تومان و هزینه ثبت و اجرای صیغه طلاق در دفترخانه ازدواج و طلاق به مبلغ 550 هزار تومان خواهد بود.

سوال3: در صورتی که خارج از کشور باشیم، چگونه می توان برای انجام مراحل طلاق توافقی اقدام کرد؟

جواب: برای انجام این کار می توانید به سفارت یا حافظ منافع ایران در کشور مربوطه مراجعه کرده و وکالت خود را به وکیل مورد نظر خود در ایران در خصوص طلاق توافقی تنظیم و ارسال کنید. جهت هماهنگی در خصوص متن وکالتنامه بهتر است از قبل با یک وکیل مشورت کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14001

به "مراحل طلاق توافقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراحل طلاق توافقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید