مصرف داروی رانیتیدین را متوقف کنید!

به گزارش راه ساری، سازمان غذا و دارو در اطلاعیه ای دستور جمع آوری و حذف تمامی فرآورده های رانیتیدین بازار دارویی کشور را از تاریخ 24 فروردین صادر کرد و از پزشکان خواست دارو های جایگزین را برای بیماران مصرف کننده این دارو تجویز کنند!

مصرف داروی رانیتیدین را متوقف کنید!

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سازمان غذا و دارو در اطلاعیه ای دستور جمع آوری و حذف تمامی فرآورده های رانیتیدین بازار دارویی کشور را از تاریخ 24 فروردین صادر کرد؛ در این اطلاعیه آمده است:

داروی رانیتیدین، جزو دسته دارویی H2 بلاکر ها بوده که گیرنده های هیستامین را غیرفعال و مانع ترشح اسید از سلول های معده می شود؛ این دارو با کاهش اسید معده در درمان مسائل گوارشی ناشی از افزایش اسید معده از حدود 40 سال قبل در بازار دارویی دنیا استفاده می شود.

مطابق بررسی های آزمایشگاهی اجرا شده توسط مراجع معتبر بین المللی در اواخر سپتامبر سال 2019 (معادل مهرماه سال 1398)، سطوح پایین نوعی از ناخالصی نیتروزآمینی به نام NDMA در فرآورده های رانیتیدین شناسایی شد، ولی با توجه به عدم وجود شواهد علمی کافی برای توصیه عدم استفاده از این دارو در آن زمان، تحقیقات لازم ادامه یافت.

بر اساس نتایج اخیر به دست آمده از بررسی های آزمایشگاهی، در تاریخ اول آوریل 2020 (معادل 13 فروردین 1399) FDA خبر حذف و جمع آوری کلیه فرآورده های رانیتیدین را از بازار دارویی خود اظهار داشت.

بررسی های آزمایشگاهی نشان داده اند، حتی اگر در زمان تولید رانیتیدین، میزان NDMA در فرآورده تولیدشده صفر یا در حد مجاز باشد، با گذشت زمان این ناخالصی در فرآورده ایجاد و افزایش یافته و ممکن است به حدود بالاتر از سطوح مجاز برسد.

شرایط نگهداری دارو مانند مجاورت با دمای بالا و یا مدت زمان طولانی نگهداری حتی در دمای معمولی اتاق می تواند این فرآیند را تسهیل کند.

نکته قابل توجه آن است که انواع نیتروزآمین ها که در بسیاری از گونه های حیوانات و انسان به عنوان عامل سرطانزا شناخته شده اند، در بسیاری از گوشت های فرآوری شده مثل ماهی دودی، گوشت های نمک سود، گوشت های گریل شده، سوسیس، کالباس و سایر مواد غذایی فرآوری شده، به میزان کم وجود دارند.

سازمان غذا و داروی کشور همزمان با صدور اطلاعیه FDA مبنی بر شناسایی NDMA در فرآورده های رانیتیدین در مهرماه سال گذشته، مبادرت به انجام آزمایشات لازم بر روی مواد اولیه و فرآورده های نهایی رانیتیدین موجود در بازار دارویی کشور کرد.

با توجه به نتایج آزمایش های اجرا شده و اعلامیه اخیر FDA و همچنین در راستای حصول ایمنی دارویی، با عنایت به وجود انواع دارو های مناسب جایگزین برای فرآورده های رانیتیدین که دارای اثربخشی و ایمنی بالاتر هستند، سازمان غذا و دارو، تصمیم توقف تولید، توزیع و جمع آوری کلیه فرآورده های رانیتیدین از بازار دارویی کشور را اتخاذ کرد.

به همکاران محترم جامعه پزشکی توصیه می شود از سایر دسته های دارویی H2 بلاکر ها و مهارکننده های پمپ پروتون (PPI) مانند فاموتیدین، سایمتیدین، امپرازول، اس امپرازول، لانزوپرازول، رابپرازول و پنتوپرازول که تا به امروز طبق مطالعات اجرا شده، هیچ گونه آلودگی NDMA را نشان نداده اند، به عنوان گزینه های درمانی جایگزین استفاده کنند.

همچنین به تمامی مصرف کنندگان فرآورده های رانیتیدین توصیه می شود ضمن قطع دارو، با پزشک معالج خود در مورد سایر گزینه های درمانی جایگزین مشورت کنند.

لازم به ذکر است؛ با وجود تمامی آزمایشات معتبر اجرا شده بر روی داروها، قبل از ورود آن ها به بازار مصرف، پرونده ایمنی یک فرآورده دارویی، هرگز بسته نخواهد شد و همچون موارد حذف دارو در تاریخ صنعت دارویی، با پیدایش روش های آزمایشگاهی جدید و شناسایی انواع فاکتور های خطرآفرین یک دارو، در صورت وجود جایگزین داروی مناسب و کم خطرتر، حذف فرآورده هایی دارویی از بازار های دنیای صورت خواهد گرفت.

لذا، جمع آوری فرآورده های رانیتیدین، یک اقدام محافظتی قابل انجام و یکی از راه های پیشگیرانه از اثرات تجمعی سایر ناخالصی ها و آلودگی های غیر قابل اجتناب محیطی و خوراکی موجود در زندگی انسان ها بوده و طبق منابع معتبر علمی، جای نگرانی برای بیماران و مصرف کنندگان این دارو که پیش از این، از رژیم دارویی رانیتیدین استفاده می کردند، وجود ندارد.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8569

به "مصرف داروی رانیتیدین را متوقف کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف داروی رانیتیدین را متوقف کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید