معتادان؛ مستعد ابتلا به کروناویروس

به گزارش راه ساری، معاون پژوهشی موسسه کادراس درباره چرایی آسیب پذیر بودن معتادان در مقابل کرونا گفت: سیستم ایمنی بدن معتادان نسبت به افراد عادی ضعیف تر است، در نتیجه استعداد آن ها در ابتلای به این بیماری به شدت افزایش پیدا می کند.

معتادان؛ مستعد ابتلا به کروناویروس

به گزارش خبرنگاران، منصور براتی با اشاره به شیوع بیماری کووید-19 در کشور، گفت: افرادی که بیماری های ایمنی بدن دارند، زنان باردار، معتادان و افراد سالخورده بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

وی با بیان اینکه معتادان بیش از سایر اقشار در معرض ابتلا به کرونا هستند، تاکید کرد: با توجه به اینکه قشر زیادی در کشور را معتادان تشکیل می دهند، باید به این موضوع به صورت علمی پرداخته شود.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد درباره چرایی آسیب پذیر بودن معتادان در مقابل کرونا شرح داد: سیستم ایمنی بدن معتادان نسبت به افراد عادی ضعیف تر است، در نتیجه استعداد آن ها در ابتلای به این بیماری به شدت افزایش پیدا می کند. کرونا ویروس ارتباط مستقیمی با سیستم ایمنی بدن و همین طور سیستم تنفس دارد و از آنجایی که مصرف مواد عمدتا سیستم تنفس افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و معتادان نیز از لحاظ ریوی دچار مشکل می شوند، مستعد ابتلا به کرونا هستند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیماری کرونا درمان قطعی ندارد، اظهار کرد: از آنجایی که درمانی وجود ندارد و روزانه تعداد قابل توجهی فوتی در کشورهای مختلف وجود دارد، نظام های سلامت در کشورهای مختلف هنوز در حال پرداختن به اصل موضوع هستند یعنی به خود بیماری کرونا و درمان آن توجه دارند و به مسائل حاشیه ای و جانبی نپرداخته اند. هنوز تحقیقات بسیار جامعی در مورد اینکه اعتیاد چه رابطه ای با کرونا دارد، انجام نشده است.

براتی با رد شایعاتی که به تاثیر مثبت مواد مخدر و دخانی بر کرونا دارد، گفت: هنوز به این موضوع که به طور مثال اعتیاد، کرونا را تشدید می کند و یا استعداد ابتلا به کرونا را زیاد یا کم می کند، پرداخته نشده و خلاء اطلاع رسانی وجود دارد.

وی هشدار داد: زمانی که اطلاع رسانی دقیقی در مورد رابطه کرونا با اعتیاد وجود ندارد، طبیعتا ممکن است شایعات غیرعلمی و بدون پشتوانه ای در کشور شایع شود؛ از جمله اینکه افرادی که معتاد هستند مبتلا به کرونا نمی شوند. متاسفانه در فضای مجازی میان قشر تحصیل کرده نیز شاهد این هستیم که با انتشار برخی اخبار که به طور مثال سیگار از کرونا پیشگیری می کند بر این شایعات دامن می زنند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد، ارتقاء سواد رسانه ای را نیاز امروز جامعه برای ورود به فضای مجازی برشمرد و بیان نمود: سواد رسانه ای به این معناست که اخبار جعلی را از اخبار اصلی و گزاره های دروغین را از گزاره های علمی و دارای اصالت تمیز دهیم. بهترین و آسان ترین راه این است که برای دریافت اخبار به منابعی که از قبل صحت و علمی بودن و سابقه آن ها معین باشد، مراجعه کنیم و با شایعاتی که در فضای مجازی روبه رو می شویم تحقیق کنیم و به راحتی آن ها را نپذیریم.

براتی که در برنامه ای رادیویی صحبت می کرد، در ادامه با اشاره به موسسه کادراس و فعالیت های آن گفت: موسسه کادراس NGO است و در حوزه مطالعات بین المللی مواد مخدر تحقیق می کند. اطلاع رسانی در مورد پیشگیری از اعتیاد، مقابله با عرضه، کاهش تقاضا و کاهش آسیب موضوعاتی هستند که در این موسسه به آن ها پرداخته می شود. نتایج تحقیقات به صورت بر خط قابل دسترسی است، همچنین نتایج تحقیقات به صورت کتاب منتشر می شود. ما سعی می کنیم هر روز مطالب مختلفی را منتشر کنیم. در زمینه کرونا نیز بخشی را به موضوع اعتیاد و کرونا اختصاص دادیم.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9226

به "معتادان؛ مستعد ابتلا به کروناویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معتادان؛ مستعد ابتلا به کروناویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید