معرفی 14 قرص کلسیم موجود در ایران به همراه قیمت

به گزارش راه ساری، وب سایت اوما: یکی از مکمل های مصرفی در دوران های مختلف زندگی از کودکی تا بزرگسالی و سالمندی مکمل کلسیم است. اما همیشه سوال است که چه مقدار کلسیم بخوریم؟ چه زمانی قرص کلسیم بخوریم؟چه قرص های کلسیمی در ایران و داروخانه ها موجود است؟ در این مقاله سعی شده است که توضیحات کامل در مورد قرص کلسیم داده شود:

معرفی 14 قرص کلسیم موجود در ایران به همراه قیمت

چه زمانی باید قرص کلسیم را مصرف کنم؟ آیا زمان بندی مهم است؟

بله، زمانبندی مهم است سه عامل معین کننده زمانی است که باید مکمل کلسیم را مصرف کنید:

1- نوع کلسیم:

برچسب را بررسی کنید تا معین شود چه نوع مکمل کلسیم است. سیترات کلسیم را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. کربنات کلسیم باید با غذا مصرف شود. اسید معده هنگام غذا خوردن به بدن کمک می کند که کربنات کلسیم جذب شود.

2- کل دوز روزانه:

هنگامی که کلسیم در دوزهای کوچکتر مصرف می شود(معمولا کمتر از 600 میلیگرم در یک زمان) بهتر جذب می شود. در صورت مصرف 1000 میلی گرم کلسیم در روز، آن را به دو یا چند روز در روز تقسیم کنید.

3- داروها و مکمل ها:

مکمل کلسیم می تواند با بسکمک از داروهای تجویزی، از جمله آنتی بیوتیک ها، بیسفسفونات ها و داروهای فشار خون بالا تداخل داشته باشد. از پزشک یا داروساز خود بخواهید در خصوص تاثیرات احتمالی مکمل های کلسیم و داروهایتان توضیح دهد.

بهتر است مکمل های کلسیم را همزمان با مولتی ویتامین یا وعده غذایی غنی از آهن مصرف نکنید. کلسیم می تواند بر روی چگونگی جذب آهن، روی و منیزیم تاثیر بگذارد. اگر هنوز در خصوص بهترین زمان برای مصرف مکمل های کلسیم مطمئن نیستید، برای راهنمایی با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.مکمل کلسیم ، جذب آنتی بیوتیک تتراسایکلین را کاهش می دهد. همچنین با جذب آهن نیز تداخل دارد. بنابراین مکمل کلسیم و مکمل آهن نبایستی همزمان باهم مصرف شوند.

چه کسی باید مکمل کلسیم مصرف کند؟

حتی اگر رژیم سالم و متعادل دارید، ممکن است دچار کمبود کلسیم شوید. در صورتی دچار کمبود کلسیم می شوید که:

 • رژیم گیاهی داشته باشید
 • عدم تحمل لاکتوز و محدود کردن محصولات لبنی
 • مقدار زیادی پروتئین یا سدیم مصرف کنید، که باعث می شود بدن کلسیم بیشتری را دفع کند
 • پوکی استخوان داشته باشید
 • درمان طولانی مدت با کورتیکواستروئیدها
 • داروهای روده یا بیماری های گوارشی که باعث کاهش توانایی شما برای جذب کلسیم می شوند، مانند بیماری التهابی روده یا بیماری سلیاک

در این شرایط، مکمل های کلسیم ممکن است به شما در پیشگیری از نیازهای کلسیم کمک کنند. برای معین اینکه آیا مکمل های کلسیم برای شما مناسب هستند، با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید.

آیا قرص های کلسیم خطر دارند؟

مکمل کلسیم برای همه توصیه نمی شود. به عنوان مثال، اگر بیماری دارید که باعث ایجاد کلسیم بیش از حد در جریان خون (هیپراکلسمی) می شود، باید از مصرف مکمل های کلسیم اجتناب کنید. این مسئله قطعی نیست، اما ممکن است بین مکمل های کلسیم و بیماری قلبی ارتباطی وجود داشته باشد.

بحث های مشابهی در خصوص سرطان پروستات و کلسیم وجود دارد. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف بالای کلسیم از محصولات لبنی و مکمل ها ممکن است خطر را افزایش دهد، در حالی که یک تحقیق اخیر نشان می دهد هیچ خطر بالقوه سرطان پروستات در ارتباط با کلسیم مصرفی وجود ندارد.

انواع مکمل های کلسیم موجود

چندین نوع از ترکیبات کلسیم در مکمل های کلسیم استفاده می شود. هر ترکیب دارای مقادیر مختلف کلسیم معدنی است که به عنوان کلسیم عنصری شناخته می شود. مکمل های کلسیم معمولی عبارتند از:

 • کربنات کلسیم (40 درصد کلسیم عنصری)
 • کلرید کلسیم (21 درصد کلسیم عنصری)
 • کلسیم گلوکونات (9 درصد کلسیم عنصری)
 • لاکتات کلسیم (13 درصد کلسیم عنصری)

دو نوع اصلی از مکمل های کلسیم کربنات و سیترات هستند. کربنات کلسیم ارزانتر است و بنابراین انتخاب خوبی برای اولین بار است. دیگر انواع کلسیم در مکمل ها شامل گلوکونات و لاکتات می باشند.

علاوه بر این، برخی از مکمل های کلسیم با ویتامین ها و سایر مواد معدنی ترکیب می شوند. به عنوان مثال، برخی مکملهای کلسیم ممکن است حاوی ویتامین D (قرص ویتامین دی 50000) یا منیزیم باشند. لیستی از مواد تشکیل دهنده را مشاهده کنید تا ببینید کدامیک از مکمل کلسیم مناسب شما است.

انتخاب قرص های کلسیم چگونه باشد؟

هنگام انتخاب مکمل های کلسیم به فاکتورهای زیر توجه کنید:

1- مقدار کلسیم

کلسیم عنصری کلیدی است، زیرا مقدار واقعی کلسیم در مکمل است. کلسیم چیزی است که بدن شما برای رشد استخوان و دیگر مزایای سلامتی جذب می کند. برچسبت روی مکمل برای معین میزان کلسیم موجود در مکمل مفید است. به عنوان مثال، کربنات کلسیم 40 درصد کلسیم عنصری است، بنابراین 1،250 میلی گرم (میلی گرم) کربنات کلسیم حاوی 500 میلی گرم کلسیم عنصری است.

2- تحمل پذیری

مکمل کلسیم عوارض جانبی کمی دارد. اما گاهی اوقات عوارض جانبی، از جمله گاز، یبوست و نفخ دیده می شود. به طور کلی، کربنات کلسیم باعث یبوست می شود.

3- چه داروهایی مصرف می کنید

مکمل های کلسیم می توانند با بسکمک از داروهای تجویزی مختلف، از جمله داروهای فشار خون، هورمون های مصنوعی تیروئید، بیسفسفونات ها، آنتی بیوتیک ها و مسدود کننده های کانال کلسیم تداخل داشته باشد. بسته به داروهای شما ممکن است لازم باشد مکمل خود را با وعده های غذایی یا میان وعده های غذایی مصرف کنید.

4- کربنات کلسیم یا سیترات کلسیم؟

کربنات کلسیم شایع ترین نوع مکمل کلسیم است. کربنات کلسیم را باید هنگام غذا خوردن مصرف کنید. سیترات کلسیم را می توانید با یا بدون غذا مصرف کنید.

چرا کلسیم نیاز دارید؟

بدن شما نیاز به کلسیم برای ساخت و حفظ استخوان های قوی دارد. بیش از 99٪ کلسیم در بدن شما در استخوان ها و دندان ها ذخیره می شود. در جریان خون، برای ارسال سیگنال های عصبی، آزاد سازی هورمون هایی نظیر انسولین و تنظیم چگونگی انقباض عضلات و رگ های خونی نیاز به کلسیم دارید.

بنابراین چه مقدار کلسیم در روز مورد نیاز است؟

در ادامه دوزهای توصیه شده متناسب با سن ذکر شده است:

 • خانم های 50 و جوانتر: 1000 میلی گرم در روز
 • مردان 70 ساله و جوان: 1000 میلی گرم در روز
 • خانم های بالای 50: 1200 میلی گرم در روز
 • مردان بیش از 70: 1200 میلی گرم در روز

ممکن است به وسیله رژیم غذایی مقدار کافی کلسیم را دریافت کنید. غذاهایی که حاوی این محصولات هستند عبارتند از: محصولات لبنی، سبزیجات برگ سبز، آجیل، لوبیا و توفو. با این حال، افرادی که به اندازه کافی غذاهای غنی از کلسیم مصرف نمی کنند باید مکمل ها را مصرف کنند.

تداخلات دارویی مکمل کلسیم

در صورت مصرف مکمل های کلسیم اطمینان حاصل کنید که پزشک و داروساز در خصوص داروهای مصرفی شما اطلاع دارد. مکمل کلسیم بر فراوری برخی داروها به وسیله بدن تاثیر می گذارد از جمله آنتی بیوتیک ها و آهن.

کلسیم با جذب آهن، روی و منیزیم رقابت می کند. اگر در هر کدام از این مواد معدنی کمبود دارید و همچنین باید مکمل های کلسیم را مصرف کنید، سعی کنید بین وعده های غذایی مکمل کلسیم را مصرف کنید.

خطرات مصرف زیاد کلسیم

به یاد داشته باشید، هر روز فقط 1000-1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارید. هیچ مزیتی برای مصرف بیشتر این عنصر وجود ندارد. در حقیقت، مصرف بیش از حد مسائلی ایجاد می کند. این مسائل عبارتند از یبوست، هیپرکلسمی، افزایش کلسیم در بافت نرم و مشکل در جذب آهن و روی.

منابع غذایی کلسیم چیست؟

بهتر است مواد مغذی را از مواد غذایی به جای مکمل ها دریافت کنید (مواد غذایی حاوی کلسیم در بارداری). با این وجود، اگر فکر می کنید کلسیم کافی در رژیم غذایی شما وجود ندارد، مصرف این موادغذایی را افزایش دهید:

 • لبنیات، از جمله شیر، پنیر و ماست
 • ماهی کنسرو شده با استخوان، مانند ماهی آزاد یا ساردین
 • برخی از سبزیجات برگ سبز از جمله سبزیجات، اسفناج و کلم بروکلی
 • ادامام و توفو
 • لوبیا و عدس
 • غذاهای غنی شده و نوشیدنی

معرفی 14 قرص کلسیم موجود در ایران

1. مکمل استئو کلتکس لیکوئید کلسیم پلاس(36 عددی)

ساخت کشور کانادا و قیمت 50 هزار تومان

2- مکمل لیکوئید کلسیم (60 عددی)

ساخت کشور کانادا و قیمت 87 هزار تومان

3- مکمل کلسیم با ویتامین دی (60 عددی)

ساخت کشور کانادا و قیمت 63 هزار تومان

4- مکمل لیکوئی کلسیم + ویتامین دی (100 عددی)

ساخت کشور امریکا و قیمت 78 هزار تومان

5- مکمل کورال کمپلکس (45 عددی)

ساخت کشور امریکا و قیمت 48 هزار تومان

6- مکمل کلترکس (100 عددی)

ساخت کشور امریکا و قیمت 52 هزار تومان

7- مکمل جوشان کلسیم (20 عددی)

ساخت کشور آلمان و قیمت 16 هزار تومان

8- مکمل کلسیم منیزیم زینک + دی (90 عددی)

ساخت کشور امریکا و قیمت 95 هزار تومان

9- مکمل کلمگزینک (90 عددی)

ساخت کشور انگلیس و قیمت 52 هزار تومان

10- مکمل سوپراکل (30 عددی)

ساخت کشور ایران و قیمت 56 هزار تومان

11- مکمل کلسیم سیترات + دی (75 عددی)

ساخت کشور امریکا و قیمت 103 هزار تومان

12- مکمل کلسی ویت امریکا (90 عددی)

ساخت کشور امریکا و قیمت 30 هزار تومان

13- مکمل کلسیم سیترات منیزیم زینک+دی (45 عددی)

ساخت کشورآلمان و قیمت 74 هزار تومان

14- مکمل قرص جویدنی کورال (60 عددی)

ساخت کشور امریکا و قیمت 35 هزار تومان

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3247

به "معرفی 14 قرص کلسیم موجود در ایران به همراه قیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 14 قرص کلسیم موجود در ایران به همراه قیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید