منطقه 12، پایتخت گردشگری تهران

به گزارش راه ساری، فرشاد شهیدزاده ـ مدیر گردشگری منطقه 12: منطقه 12 به عنوان پایتخت گردشگری پایتخت، بخش قابل توجهی از اماکن تاریخی و ارزشمند را در دل خود جای داده است که هر روزه به واسطه این ظرفیت های گردشگری غنی، میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیار است.

منطقه 12، پایتخت گردشگری تهران

اجرای طرح های گردشگری همیشه در دستور کار مسئولان شهری منطقه 12 بوده و هست و برنامه ریزی های کارشناسی در این حوزه موجب شد تا در نوروز سال جاری شاهد بازدید بالغ بر 400 هزار گردشگر داخلی و 8 هزار گردشگر خارجی از ظرفیت های گردشگری منطقه باشیم. طرح پرسه در شهر با هدف آشنایی شهروندان با فضاهای شهری پایتخت و بازدید از موزه ها و اماکن گردشگری منطقه12، یکی از طرح های گردشگری پایتخت است که خوشبختانه با استقبال خوب شهروندان در منطقه روبه رو شد. در ادامه طرح پرسه در شهر، شاهد برگزاری طرح گردشگری بدون خودرو هستیم که این طرح با مشارکت کارشناسان حوزه گردشگری و روایت تاریخچه فضاهای تاریخی در قالب تورهای گردشگری برای گردشگران روزهای پنجشنبه برگزار می گردد.

طرح گردشگری دیگری که در منطقه 12 در حال برگزاری است طرح گردشگری بدون خودرو با ارائه دوچرخه های رایگان به شهروندان است که در 2 شیفت صبح و بعدازظهر روزهای پنجشنبه و آدینه برگزار می گردد و تاکنون شاهد مشارکت و حضور 300 نفر از شهروندان تهرانی در این طرح بوده ایم. جهت نخست در بافت تاریخی، امام خمینی(ره) و عودلاجان به این منظور مشخص شده بود و جهت دوم نیز در بازار و پامنار برای این طرح در نظر گرفته شده است. در بخش دیگری از اجرای طرح های رونق گردشگری تهران، ما شاهد حرکت اتوبوس روباز گردشگری از میدان تجریش تا بافت تاریخی تهران قدیم هستیم که شهروندان می توانند با حضور در این تور ضمن آشنایی با نقاط گردشگری پایتخت یک سفر درون شهری لذتبخش را هم تجربه نمایند. طرح های گردشگری پایتخت مزایای قابل توجهی برای شهروندان دارد که از جمله آنها می توان به بازدید رایگان از موزه ها و خانه تاریخی موجود در مناطق از جمله منطقه 12 اشاره نمود. هرچند خوشبختانه طی یکسال گذشته، شاهد حرکت های خوبی در حوزه رونق گردشگری بوده ایم اما وجود مسائل و مشکلاتی اعم از هماهنگ نبودن متصدیان امر گردشگری در پایتخت موجب شده تا مردم نتوانند در ساعت فراغت از کار از این مزایا بهره مند شوند.

ساعت کاری موزه های فعال در شهر اغلب همزمان با فراغت مردم از مشغله روزانه به انتها می رسد و این امکان برای خانواده ها وجود ندارد تا هنگام عصر از موزه ها بازدید نمایند هرچند شهرداری تهران کوشیده تا ساعت فعالیت موزه ها و فضاهای گردشگری و تاریخی خود را متناسب با ساعت فراغت شهروندان تنظیم کند اما بخش قابل توجهی از این فضاها در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که متأسفانه همکاری لازم را در این بخش ندارند. از سوی دیگر پیشنهاد می گردد با توجه به وضعیت مالی پیش روی مردم مانند کشورهای اروپایی فعال در حوزه توریست، نسبت به توزیع سفر کارت یا کارت گردشگری بین شهروندان اقدام کنیم تا امکان بهره مندی آنها از تخفیفات حوزه کارت گردشگری فراهم گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5063

به "منطقه 12، پایتخت گردشگری تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه 12، پایتخت گردشگری تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید