موزه های شهر کازان را بشناسید

به گزارش راه ساری، کازان برای مسافران ایرانی راهی روسیه شهر کمتر شناخته شده ای است. هرچند این شهر به تنهایی یکی از جاذبه های اصلی کشور روسیه است اما به زحمت می توان در جمع های محبت آمیز، فردی را یافت که از سفر به کازان و دیدنی های اعجاب انگیزش بگوید.

موزه های شهر کازان را بشناسید

بنابراعلام لیاناپرواز، کازان پایتخت جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه و هشتمین شهر پرجمعیت این کشور است. این شهر برای افرادی که علاقه مندند ردپای تاریخ هزارساله و غنی یک منطقه را از نزدیک ببینند، مقصدی بی نظیر خواهد بود. اگر پایتان به این شهر باز شد، بدون شک باید بازدید از موزه ها را در صدر برنامه های خود قرار دهید. موزه های کازان گواهی بر گوناگونی فرهنگی این شهر هستند. کازان دارای 89 موزه است.

در این مطلب به معرفی تعدادی از مهمترین موزه های کازان خواهیم پرداخت. برای سفر به این شهر تاریخی و بازدید از این موزه ها می توان از خدمات مشاوره ای و مسافرتی آژانس لیاناپرواز استفاده کرد.

موزه فرهنگ و تمدن اسلام

این موزه در طبقه همکف مسجد بدیع و نفیس قل شریف واقع شده و سندی بر تاریخ طولانی و پرفراز و نشیب اسلام در این منطقه است. ترک ها و تاتارهای منطقه، از دوران قرون وسطی به دین اسلام گرویدند و حتی معماری اسلامی را نیز در بطن زندگی خویش قرار دادند. این مسجد در سال 1552 هنگام لشکرکشی ایوان مخوف تخریب شد و بعدها در قرن بیستم و نهایتا در سال 2005 بازسازی آن کامل شد.

آدرس: داخل مجموعه کرملین کازان

موزه ملی جمهوری تاتارستا

این موزه در قرن نوزدهم به همت دانشگاه کازان، به وسعت یک بلوک ساختمانی ساخته شد. در سال های ابتدایی تاسیس، از آن به عنوان نگارخانه محلی استفاده می شد. اسناد تاریخی موجود در این موزه، تاریخ غنی تاتارستان را از دوران قرون وسطی به بعد به تصویر می کشد. هم اکنون از این بنا برای برگزاری بازارهای سرپوشیده نیز استفاده می گردد.

آدرس: ابتدای خیابان کرملوسکایا، پلاک دی 2

موزه هنرهای مردمی اتحاد جماهیر شوروی

این موزه کلکسیونی جذاب و گلچینی از وسایل کمیاب، پرزرق و برق و عتیقه ای است که زمانی همراه با صاحبانشان پشت پردۀ آهنینی که سرزمین روسیه (شوروی) را از اروپا جدا می کرد، محصور بودند. این مکان صندلی وسایل و عتیقه جاتی از دهه های هفتاد و هشتاد قرن بیستم میلادی است. این موزه کوچک، در ابتدا خانه ای همگانی بود که دست کم 20 تن را در خود جای می داد. پس از سقوط شوروی این بنا نخست به مکانی برای به نمایش در آوردن خاطرات ساکنین شهر در قالب عکس تبدیل شد. اما با گذشت زمان و با دخالت شورای محلی به شکل امروزی خود درآمد.

آدرس: خیابان استروسکوگو، شماره 39

موزه فرهنگ و تمدن ملی

این موزه قطب فرهنگی کازان است و حتی مراجعه به آن برای تماشای معماری هنرمندانه و چشمگیر بیرونی نیز خالی از لطف نخواهد بود. در اینجا بنایی را مشاهده خواهید کرد که تنها از سیمان و بدون هیچ زینتی ساخته شده و در کنار ستون نوک تیزی به همان زیبایی، جزو شاهکارهای هنر معماری به شمار می آید. تمرکز این موزه برخلاف بسیاری دیگر از موزه های شهر، روی هنر مدرن و وقایع تاریخی اخیر تاتارستان است که به شکلی دقیق فرهنگ و تجارب روزانه مردم را به تصویر می کشد. اسنادی نیز در این موزه وجود دارد که موفقیت های ملی مردم و دولت تاتارستان درقرن 21 و پیش از آن را نشان می دهد.

آدرس: خیابان پوشکین، شماره 86

موزه چاک چاک

چاک چاک دسته ای از نان های مسطح آغشته به عسل است، که دسرملی تاتارستان به شمار می آید و در مراسم عروسی و فستیوال ها، کام تاتاریان را شیرین می نماید. در موزه چاک چاک شما به ریشه های تاریخی و فرهنگی وابسته به این دسر خوشمزه پی برده و مقداری از آن را با رعایت آداب سنتی به همراه چای می چشید. این موزه که در بخش قدیمی شهر واقع شده، یک خانه تاریخی متعلق به یک زوج فرهنگ دوست است.

آدرس: خیابان پاریژسکو موکونی، شماره 18

معبد جهانی

این موزه به نمادی برای همزیستی صلح آمیز ادیان تبدیل شده است. در این مکان معماری های هنرمندانه ای اعم از مسجد اسلامی، کلیسای ارتدوکس، کنیسه یهودیان و نیز نشانه هایی از دیگر ادیان نظیر بودیسم به چشم می خورد. ساخت این بنای ارزشمند در سال 1992 شروع شد. ایلدار خانوف، معمار این ساختمان مدعی است که حضرت مسیح را در این مکان مشاهده نموده و از وی درباره ضرورت وجود یک نظام متصل دینی که در آن ادیان مختلف بدون جنگ و خونریزی به حیات خود در یک منطقۀ اشتراکی ادامه می دهند، شنیده است. ساختمان های مختلف در این مکان همچنان در حال ساخت هستند و هزینه این ساخت و سازها از محل هزینه بلیط بازدیدنمایندگان تامین می گردد.

آدرس: خیابان استاروی آراچینو، شماره 4

گالری ملی قزین

این گالری در سال 2005 راه اندازی شد. بازدیدنمایندگان می توانند از آثار زیبا و خلاقانه هنرهای کاربردی، نقاشی، گرافیک و مجسمه سازی که توسط هنرمندان قرون 19 و 20 خلق شده است دیدن نمایند. در این گالری می توانید آثاری را در رابطه با جاذبه های طبیعی و مقاطع مختلف تاریخی شهر و استان کازان مشاهده کنید.

آدرس: داخل مجموعه کرملین کازان

آژانس لیاناپرواز که به صورت تخصصی به ارائه خدمات مسافرتی به مقصد کازان می پردازد، در ماه های اخیر تورهایی طراحی نموده که امکان بازدید علاقمندان از تمامی موزه های کازان را فراهم می نماید. لیاناپرواز اولین تورهای گروهی خود به مقصد کازان را تابستان سال جاری برگزار کرد.

toure-kish.ir: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

3ye.ir: گلچینی از بهترین های وب

منبع: همگردی
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8235

به "موزه های شهر کازان را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه های شهر کازان را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید