مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریکا فرق می کند؟

به گزارش راه ساری، مقامات آمریکایی همواره تاکید کرده اند که بخش های دارویی و پزشکی ایران را تحریم نکرده اند، اما عملا با تحریم های گسترده ای که در بخش های بانکی و مالی اعمال شده است هیچ شرکت دارویی در دنیا قادر به تعامل با ایران نیست و این فرایند مسائل بسیار زیادی را برای بخش دارویی و درمانی به ویژه بیماران صعب العلاج ایجاد کرده است.

مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریکا فرق می کند؟

به گزارش خبرنگاران، شرکت تولید رادیوداروی پارس ایزوتوپ تنها و بزرگترین شرکتی در ایران است که نیاز حدود یک میلیون بیمار به رادیودارو را سالانه تأمین می کند و در اقدامی یک جانبه و خلاف موازین حقوق بین الملل از سوی آمریکا در لیست تحریم ها قرار گرفت.

بهانه آمریکا برای تحریم این شرکت این بوده است که این شرکت با سازمان انرژی اتمی ایران همکاری می کند این در حالی است که این شرکت برای تولید رادیودارو مجبور به استفاده از یکی از دو روش راکتور و سیکلوترون است که در ایران تنها راکتور موجود به این منظور راکتور تحقیقاتی تهران است.

کالاهای بشردوستانه از اعمال تحریم ها معاف هستند اما تولیدکنندگان دارو در ایران به دلیل تحریم های آمریکا از جمله محدودیت های بانکی و معاملات، با چالش های بسیاری رو به رو هستند. محدودیت در خرید داروها یا تجهیزات، علاوه بر مسائل حمل و نقل کالا به داخل ایران، دسترسی سریع و گسترده به دارو را دشوارتر کرده است.

محمدرضا داورپناه مدیرعامل شرکت پارس ایزوتوپ در مصاحبه با شکبه خبری ای بی سی نیوز در مورد تولید رادیوداروها و کاربرد و مصارف آن ها در زمینه پزشکی گفت: رادیوداروها برای تولید به دو زیرساخت نیاز دارند، یکی زیرساخت راکتور برای تولید رادیوداروهایی است که بر پایه رادیوایزوتوپ های تولیدی توسط راکتور هستند و دیگری سیکلوترون برای رادیوداروهایی که پایه آنها بر اساس تولید رادیوایزوتوپ ها در سیکلوترون هستند. ما می توانیم با رادیوداروی تکنسیوم99، بیماری های قلبی را تشخیص دهیم که پرکاربردترین تشخیص در بیماری هاست. برای تشخیص بیماری های استخوانی، بیماری های کلیوی و ریوی نیز از آن ها می توانیم استفاده کنیم.

وی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران که شامل این بخش از صنعت تولید دارو در کشور می شود و به طور مستقیم بیماران و به ویژه بیماری های صعب العلاج را نشانه گرفته است گفت: مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریکا فرق می کند؟ مگر بیماری در ایران، تعریفش در آمریکا فرق می کند؟

داورپناه افزود: فعالیت های ما در این شرکت صرفا برای اهداف پزشکی است. سالانه حدود 800 هزار ایرانی از محصولات ما استفاده می کنند. برای تولید رادیوایزوتوپ ها باید از راکتور تحقیقاتی تهران استفاده شود که متعلق به سازمان انرژی اتمی است و قبل از انقلاب اسلامی در سال 1979 توسط ایالات متحده آمریکا ساخته شد.

هم چنین دکتر روح الله متخصص پزشکی هسته ای اظهار کرد: به دلیل تحریم نه می توانیم قطعه را تامین کنیم و نه رادیودارو را تامین کنیم و بیماران سرطانی تمام فرایند درمانی شان متوقف شده فقط برای این که باید فرایند تشخیصی اش معین شود؛ نه می تواند شیمی درمانی شود و نه جراحی شود.

دکتر داود بیکی متخصص پزشکی هسته ای نیز در همین رابطه اظهار کرد: ما مکاتبات زیادی با یونسکو و WHO و غیره داشتیم و سعی کردیم آنها را توجیه کنیم که اغلب این بیماران که سرطانی هستند دچار مشکل می شوند به خاطر تحریم هایی که صورت گرفته است اما هیچ پاسخی هنوز نگرفته ایم.

وی گفته است: هنگامی که تحویل مواد اولیه به دلیل محدودیت دسترسی به خدمات حمل و نقل هوایی قطع می شود، نه تنها آنچه دریافت می کنیم کمتر از آن چیزی است که نیاز داریم، بلکه باعث می شود قرارهای تست تشخیص بیماران را به تعویق بیندازیم و تا تشخیص آنها انجام نشود، هیچ درمانی نمی توانند داشته باشند.

پیش از این برخی ایرلاین ها از جمله امارات، قطر و ترکیش با شرکت پارس ایزوتوپ برای حمل و نقل محصولات این شرکت همکاری می کردند اما بعد از تحریم های آمریکا این فرایند متوقف شده است.

مدیرعامل شرکت پارس ایزوتوپ به ای بی سی نیوز نیز گفته است که ما فقط یک شرکت هواپیمایی روسیه برای وارد کردن مواد اولیه و هواپیماهای مسافربری ایرانی برای توزیع محصولات داریم.

تاثیر تحریم ها بر بیماران خاص تا جایی بوده است که در یکی دو ماه اخیر شاهد مرگ چند تن از بیماران پروانه ای به دلیل نداشتن پانسمان های مورد نیاز برای این بیماران بوده ایم.

یکی از شرکت های اروپایی با رفتاری خلاف موازین حقوق بین الملل اقدام به تحریم فروش پانسمان بیماران پروانه ای یا EB کرد. هر چند ایران این پانسمان ها را از مسیرهای دیگری تامین کرد اما به هر حال در تامین پانسمان ها به دلیل تحریم ها تاخیر ایجاد شد.

در این مدت اخیر دو دختر دو ساله خوزستانی به دلیل بیماری پروانه ای فوت کرده اند. این مساله موجب شد تا مقامات کشورمان در سطوح مختلف بین المللی به آن بپردازند و در آخرین موضع گیری ها کننده ایران در سازمان ملل متحد در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی کرد که با واکنش کننده آمریکا در این شورا روبرو شد و بعد از اتمام این نشست نزد کننده ایران آمد و در این رابطه با وجود حمایت از سیاست های دولت متبوعش، ابراز همدردی کرد.

در یک سال و نیم گذشته که آمریکا از برجام خارج شده است علاوه بر بازگشت تحریم های یک جانبه و ملی این کشور، اقدامات تحریمی زیادی در چارچوب سیاست فشار حداکثری علیه ایران اعمال شد که نه تنها بخش های مالی و مالی و بانکی هدف قرار گرفت بلکه به این واسطه بخش های انسانی و حیاتی نیز از آن متاثر شد. در این مدت رایزنی ها و تعاملات سیاسی و دیپلماتیک ایران با کشورهای مختلف به ویژه کشورهای باقی مانده در برجام راه به جایی نبرد و برخی تلاش ها از جمله راه اندازی کانال های مالی دو جانبه میان ایران و کشورهای دیگر مثل سوییس یا راه اندازی اینستکس بی فایده بود. آمریکا حتی اجازه نداد این مسیرها برای انتقال کالاهای انسانی و حیاتی راه اندازی شود.

اقدامات آمریکا در راستای ایجاد محدودیت های شدید و بی توجهی به ابعاد انسانی مساله در موضوع ایران امری کم سابقه در دنیاست اما از آن تاسف برانگیزتر همراهی و سکوت کشورهای اروپایی مدعی دموکراسی و حقوق بشر با آمریکا در این زمینه است.

iraniro.ir: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7408

به "مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریکا فرق می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مگر بیماری سرطان برای ایران و برای آمریکا فرق می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید