نخستین عرضه یک واحد تجاری در بورس ؛ جزییات عرضه پیش رو ، واگذاری اموال مازاد دولت از طریق بورس کالا

به گزارش راه ساری، مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران گفت: در پی درخواست وزارت راه و شهرسازی برای استفاده و بهره مندی بازار مسکن از ظرفیت های بازار سرمایه، طی ماه های اخیر مذاکرات مفصلی میان بورس کالای ایران و وزارتخانه انجام شد که از این رو شاهد نخستین عرضه یک واحد تجاری در روزهای آینده خواهیم بود.

نخستین عرضه یک واحد تجاری در بورس ؛ جزییات عرضه پیش رو ، واگذاری اموال مازاد دولت از طریق بورس کالا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، پس از سال ها بحث عرضه املاک و مستغلات در بازار سرمایه که طی سال های قبل به راه اندازی بازار فرعی بورس کالا منجر شد، انتها اطلاعیه عرضه نخستین ملک در هفته گذشته در بورس کالا منتشر شد.

براساس مواد 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام اقتصادی کشور کلیه بانک ها و موسسات اعتباری موظف شدند بخشی از اموال خود اعم از منقول، غیرمنقول و سرقفلی را که به تملک آنها و شرکت های تابعه آنها درآمده است و به تشخیص شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مازاد است، واگذار نمایند. همچنین در این قانون بر استفاده از سازوکار بورس کالای ایران در این حوزه نیز تاکید شده است.

  • واگذاری اموال مازاد از طریق بورس کالا

جواد فلاح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره به نتیجه رسیدن همکاری بورس کالا و وزارت راه و شهرسازی به منظور عرضه املاک، اراضی و مستغلات عنوان کرد: البته مسکن در گذشته نیز از ظرفیت های بازار سرمایه در تامین اقتصادی استفاده کرده بود اما بورس کالا می تواند ظرفیت های دیگری را برای بازار مسکن ایران فعال کند و یکی از این ابزارها، واگذاری اموال مازاد دولت از طریق تابلو فرعی بورس کالای ایران است.

  • اوراق سلف مسکن هم می آید

فلاح ادامه داد: خوشبختانه پیروز شدیم برای اولین بار و به صورت پایلوت یک واحد تجاری در شهر جدید پردیس را در بورس کالا پذیرش کنیم و با انتشار اطلاعیه عرضه، قرار است اولین معامله در تاریخ 29 مرداد ماه صورت گیرد درکنار این موضوع، بورس کالای ایران، انتشار اوراق سلف موازی مسکن را با هدف تامین اقتصادی این حوزه، پیشنهاد داده و این موضوع را نیز دنبال می کند.

به گفته مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا، این مبحث قرار است با شرکت سرمایه گذاری مسکن وابسته به بانک مسکن دنبال شود و انتشار امیدنامه سلف نیز به بورس کالا پیشنهاد شده و در آینده ای نزدیک و حداکثر تا یک ماه آینده و با پذیرش در هیئت پذیرش بورس کالا، انتشار اوراق سلف موازی مسکن را برای تامین اقتصادی حوزه مسکن خواهیم داشت. بورس کالا همچنین ابزارهای دیگری را برای بازار مسکن در نظر گرفته که امیدواریم بحث های مقررات و دستورالعمل آنها نیز تدوین و عملیاتی شوند.

وی با اشاره به این نکته که دستورالعمل بازار فرعی بورس کالای ایران که به تصویب بورس اوراق بهادار ایران رسیده است، به بورس کالا این اجازه را داده تا عرضه و معامله اموال منقول و غیر منقول را داشته باشد، گفت: البته این ظرفیت چندین سال است که در بورس کالا فراهم شده بود اما تا به امروز اقدامی از سوی نهادهای دولتی برای فعالیت در این بازار صورت نگرفته بود اما خوشبختانه با همکاری وزارت راه و شهرسازی، به عنوان اولین نهاد دولتی، این کار آغاز شد و عرضه دو هفته آینده، نمونه آزمایشی خواهد بود تا اگر ایرادی در فرآیند اجرای نخستین معامله وجود داشته باشد، مرتفع شود.

  • درخواست های جدید از راه رسید

فلاح اظهار داشت: از سوی دیگر بانک اقتصاد نوین و همین طور شرکت شهر جدید هشتگرد برای عرضه چند ملک خود درخواست پذیرش داشته اند. همچنین مذاکراتی را با وزارت کشاورزی برای عرضه اموال غیرمنقول این وزارتخانه نیز داشته ایم و کلیه نهادهای عمومی و دولتی که تا به امروز اموال غیر منقول خود را از طریق مزایده به فروش رسانده و واگذار می کردند، می توانند در این بستر فعال شوند و فروش خود را در یک سیستم شفاف انجام دهند.

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا، عرضه املاک را در چارچوب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: بند 19 سیاست های اقتصاد مقاومتی، شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و جلوگیری از زمینه های بروز رانت و فساد در اقتصاد است و معتقدیم بازار فیزیکی اموال غیر منقول برای عرضه نمایندگان بخش عمومی، کمک بسزایی در راستای تحقق این بند از سیاست های اقتصاد مقاومتی است و بورس کالای ایران، بستری است که کلیه مردم می توانند بر فرآیند فروش اموال دولت و بیت المال نظارت نمایند.

  • اهمیت بالای راه اندازی ابزارهای اقتصادی حوزه مسکن

وی با بیان اینکه بازار فیزیکی بورس کالا تنها واگذاری اموال مازاد بخش های عمومی، دولت و بانک ها را هدف قرار داده است، گفت: همانطور که در بالا به آن اشاره کردم، برای بازار مسکن باید به سراغ سایر ابزارهای تامین اقتصادی مانند اوارق سلف موازی استاندارد رفت که قطعا از طریق این ابزارهای اقتصادی بازار سرمایه، می توان شاهد افزایش عرضه مسکن و درنتیجه بهبود شرایط بازار بود.

فلاح معتقد است، ابزارهای اقتصادی و تامین اقتصادی از طریق بازار سرمایه برای بخش مسکن حتی از ابزارهای ارائه شده برای واگذاری و فروش اموال بخش عمومی، با اهمیت تر است و اولین گام در این راستا، اوراق سلف موازی استاندارد از کانال بورس کالا است که در مرحله پذیرش برای یکی از سازندگان مسکن کشور واقع شده است.

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا درباره هزینه های نقل و انتقال نیز چنین توضیح داد: هزینه هایی که در بورس کالا به عنوان کارمزد در نظر گرفته می شود شامل هزینه های پذیرش است که این سازمان هزینه مذکور را با مصوبه هیئت مدیره، فعلا معاف کرده است و تنها کارمزد کارگزار و بورس کالا باقی می ماند، این هزینه در مقایسه با کارمزدی که در خارج از بورس کالا برای معاملات در نظر گرفته می شود رقم پایین تری محسوب می شود.

به گفته وی، هزینه دیگری که در حوزه مسکن و معاملات فیزیکی این بخش وجود دارد هزینه جستجوی اطلاعات است لذا فروش های دولتی در بازاری متمرکز و منسجم، سبب کاهش هزینه های جستجو نیز می شود.

  • جزییات عرضه پیش رو

فلاح در انتها جزییات بیشتری در خصوص عرضه دو هفته آینده ارائه کرد و گفت: اطلاعات دقیق این عرضه که در سایت بورس کالای ایران نیز قابل مشاهده بوده، شامل یک واحد تجاری در شهر جدید پردیس به متراژ 17 مترمربع به قیمت پایه یک میلیارد تومان است. متقاضیان از روز گذشته (18 مرداد) به مدت 10 روز کاری فرصت دارند تا از این واحد بازدید نمایند و درصورت رضایت برای شرکت در این معامله اعلام آمادگی نمایند.

وی افزود: فروش این واحد به صورت 30 درصد نقد و 70 درصد به صورت اقساط 48 ماهه است و افراد برای ثبت سفارش نیازمند دریافت کد بورسی از یکی از 86 شرکت کارگزار حاضر در بورس کالا هستند. در تاریخ عرضه، کارگزار به نمایندگی از مشتری، تقاضای خود را ثبت خواهد کرد و برای ثبت درخواست، مشتری بایستی 3 درصد ارزش پایه ملک را به حساب بورس واریز کند یا از طریق مکانیزم حساب وکالتی بورس برای این موضوع اقدام کند تا کارگزار مربوطه در مکانیزم حراج شرکت کند و در نهایت ملک به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته خواهد شد.

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا گفت: بعد از برگزاری حراج، برنده معامله، باقیمانده 30 درصد وجه اولیه را به حساب بورس کالا واریز و چک ها را هم نزد شرکت عمران شهر جدید پردیس تحویل می کند و با امضای مبایعه نامه، فرایند معامله در بورس کالا تمام می شود. سه روز بعد از امضای مبایعه نامه، شرکت عمران پردیس، ملک را به خریدار تحویل خواهد داد.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11026

به "نخستین عرضه یک واحد تجاری در بورس ؛ جزییات عرضه پیش رو ، واگذاری اموال مازاد دولت از طریق بورس کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین عرضه یک واحد تجاری در بورس ؛ جزییات عرضه پیش رو ، واگذاری اموال مازاد دولت از طریق بورس کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید