نفس طیب را بند آورده اند

به گزارش راه ساری، فرشاد شیرزادی ـ خبرنگار: در محله طیب بیخ تا بیخ وانت بارهای آبی و سفید رنگ ایستاده اند.

نفس طیب را بند آورده اند

زیر تیغ آفتاب یکی طالبی می فروشد و دیگری خربزه و دیگری انواع و اقسام میوه ها را در بساط دارد. شمار مشتری هایشان هم کم نیست. اما نخستین مسئله ای که در محله ایجاد می کنند بند آوردن راه است. با دیدن تصاویر وانتی ها می توان ادعا کرد که شباهت هایی به بازار روز دارند اما با این تفاوت که کارشان غیرقانونی است و به هیچ دستگاهی هم پاسخگو نیستند. آنها قدر مسلم باید ساماندهی شوند و وعده ساماندهی این مشاغل را نیز اداره ساماندهی منطقه 15 داده است. گزارش ما را درباره سدمعبر وانت بارهای محله طیب بخوانید. خیابان عنبرزاده یا همان خواجوکرمانی سابق مملو از وانت بار است. این وانت بارها علاوه بر ایجاد مشکل ترافیک پس از ساعت 7 عصر باعث بند آمدن خیابان می شوند.

حسن جمشیدی ها شورایار محله طیب می گوید: شهرداری به تنهایی نمی تواند آنها را جمع کند. لابه لای این وانت بارها کسانی هستند که فقط شب ها برای فروش میوه و اجناس خود پا به خیابان خاوران می گذارند. اینجا به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می شود. تعدادی از آنها هم به دلیل اینکه درگیر طرح آلودگی هوا نشوند و اینکه مشکل کمتری برای فروش میوه قاچاقی داشته باشند، شب را برای کاسبی انتخاب می کنند. شلوغی، سدمعبر و مزاحمت برای اهالی به حدی است که پلیس راهنمایی و رانندگی نمی تواند به تنهایی کارساز باشد. به قول قدیمی ها یک دست صدا ندارد و البته همین امروز که آنها را جمع می کنند، فردا دوباره بساطشان را در محله پهن می کنند. برخی خودروها و وانت بارها هم که اصلاً دیگر نباید در شهر تردد کنند، بار میوه می زنند و شب ها میوه خود را در محله طیب می فروشند.

  • ضرورت ساماندهی وانتی ها

    شورایار محله طیب را در دفتر شورایاری ناحیه یک منطقه 15 ملاقات می کنیم و پیش از اینکه از اتاق بیرون بزنیم و خیابان ها و وانت باها را رصد کنیم، می گوید: شاید تنها راه چاره این باشد که وانت بارها ساماندهی شوند. یکی از این وانت ها خرما می فروشد، دیگری کلوچه، دیگری تخم مرغ و خلاصه هر جنسی در اینجا و در این بازار نصفه و نیمه مشتری خاص خودش را دارد. می توان روبه روی مسجد اباذر جایی را در نظر گرفت که وانت بارها کاسبی کنند زیرا برخی از آنها از همین راه خانواده شان را تأمین می کنند. کنار خیابان و البته بدون مزاحمت برای اهالی محل و شهروندان محله طیب. اما مشکل عمده شب ها و دم دمای غروب خودش را نشان می دهد. برخی از این آدم ها نان زن و بچه خودشان را از این راه درمی آورند و عده دیگر خلافکارند. در این زمینه البته نیروی انتظامی باید قانونی با آنها برخورد کند و خودروهایشان را ببرد. در درگیری شهرداری بارها به چشم خودم دیده ام که زد و خورد شده و مأموران شهرداری مضروب شده اند.

مشکل ریشه اقتصادی دارد

ریشه مشکل سدمعبر در محله طیب را باید در ساز و کار بد و ناقص اقتصادی جست وجو کرد. وقتی تولید رونق ندارد اغلب تولیدکنندگان به گوشه خیابان پناه می آورند تا با یک دستگاه وانت به کسب روزی بپردازند. جمشیدی ها با اشاره به این موضوع اضافه می کند: لابه لای وانتی ها دیده ام کسی که تولیدی پوشاک داشته و کارش خوابیده و به همین دلیل شغلش را تغییر داده است. طرف در کارخانه کار می کرده و در حال حاضر گوشه خیابان و زیر تیغ آفتاب دنبال کسب روزی است. صورتش را آفتاب سیاه کرده و باز به کارش ادامه می دهد. اگر بخواهیم درست تر به موضوع بنگریم باید بگوییم که تا اقتصاد بیمار ما جان نگیرد، وضع وانت بارها در محله ما سامان نخواهد یافت.

خیابان های دیگر هم اشغال شده اند

جمشیدی ها می گوید: این وانت بارها البته در خیابان های عارف، 17شهریور و دیگر خیابان های همجوار حضور دارند. مواقعی هم آنها دوبله پارک می کنند. تازه اگر فشار شهرداری و پلیس در هفته های اخیر نبود، راه محله ما کاملاً مسدود می شد و حتی یک موتورسیکلت هم به سختی توانست راه باز کند و پیش برود. بلندگوهای وانتی ها هم همان طور که اشاره کردم، باعث آزار و اذیت و مزاحمت مردم هستند. اگر بتوانیم وانتی های بلندگودار را جمع کنیم یک گام عمده روبه جلو برداشته ایم و در جهت ساماندهی آنها کار مثمرثمری انجام داده ایم. البته بازار میوه و تره بار ما هم کفاف این همه جمعیت را نمی دهد. روغنی که در فروشگاه های زنجیره ای مثلاً 12 هزار تومان است، روی وانت به قیمت 10 هزار تومان به فروش می رسد. دیگر میوه ها و کالاهای خوراکی نیز همین وضع را دارد و استقبال مردم از وانتی ها به همین دلیل است. در میان وانت بارها البته هستند وانت بارهایی که مزاحمتی برای مردم ایجاد نمی کنند و شهرداری باید این موضوع را ببیند و وانت بارهای مزاحم را در اولویت ساماندهی قرار دهد.

  • ساماندهی می کنیم

    سیدرضا باقری رئیس اداره ساماندهی مشاغل در شهرداری منطقه در پاسخ به مشکل سدمعبر خیابان های محله طیب می گوید: شهرداری تصمیم جدی و قاطع دارد که با وانت بارهایی که برای شهروندان مزاحمت ایجاد می کنند، مقابله کند. اما در این بین همکاری پلیس راهور و نیروی انتظامی هم اهمیت بسزایی دارد. من در تعجبم که وقتی بازار میوه و تره بار داریم، چرا مردم در گوشه خیابان میوه و ارزاق خود را تهیه می کنند. این وانت بارها تا جایی که اطلاع دارم میوه ارزان تر از بازار تره بار نمی فرشند. در عین حال البته باید آنها را ساماندهی کرد و شهرداری تدابیری نیز برای این کار اندیشیده است. تصمیم گرفته ایم که به زودی آنها را از کنار خیابان جمع کنیم و در محوطه سرباز و زمینی که صحبتش شده گرد هم آوریم تا به کسب درآمد آنها نیز لطمه ای وارد نشود. در حقیقت ساماندهی محله طیب چهره محله را نیز از آن حالت زشت و شلوغی به درخواهد آورد.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5108

به "نفس طیب را بند آورده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفس طیب را بند آورده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید