نقش مؤثر تالاب ها در جلوگیری از افزایش خسارات سیل

به گزارش راه ساری، معاون سازمان محیط زیست گفت:پیش از وقوع سیل 30 کیلومتر از کانال های آبرسان منتهی به تالاب های سه گانه آلاگل، آلماگل و آجی گل توسط این سازمان و با همکاری شرکت آب منطقه ای گلستان لایروبی شده بود.

نقش مؤثر تالاب ها در جلوگیری از افزایش خسارات سیل

به گزارش مهر، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این موضوع گفت: در سال 1397 از محل اعتبارات طرح حفاظت و احیای رودخانه ها و تالاب های در معرض خطر، اقدام به این لایروبی نموده بود که همین امر موجب راهنمایی بخشی از سیلاب های حوضه اترک به این تالاب ها شده و شواهد و اسناد موجود نشان دهنده نقش مؤثر این تالاب های طبیعی در کاهش حجم سیلاب های اخیر است.

وی گفت: فقط تالاب های سه گانه آلاگل، آجی گل و آلماگل تقریباً معادل سدهای استان گلستان آب در خود ذخیره نموده اند.

وی گفت: استعلام برای لایروبی کانال موسوم به خزر که توسط فرماندهی مرزبانی (دریابانی) درخواست شده بود ماه ها قبل پاسخ مثبت گرفت و مجوزهای لازم برای آن صادر شد.

ظهرابی توضیح داد: این کانال در محدوده تالاب گمیشان، در سال گذشته به طور کامل لایروبی و به دریای خزر متصل شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر کانال خزر، پروژه زهکشی در منطقه گمیشان در دو قطعه 10 هزار هکتاری (شمال شهر گمیشان) و پنج هزار هکتاری (جنوب غربی شهر گمیشان) و زهکش های رهبری، صفا ایشان، ناردانلی و قره کیله در مجموع به طول 140 کیلومتر اصلی و 170 کیلومتر فرعی در سال های 96 و 97 لایروبی شده و به تالاب گمیشان متصل شده اند.

ظهرابی اضافه نمود: سازمان حفاظت محیط زیست پس از وقوع سیلاب و پیش از رسیدن رواناب ها به منطقه گمیشان نیز اقدام به بازگشایی 40 نقطه از کانال موسوم به خزر در محل تالاب گمیشان کرد که موجب افزایش حجم آبگیری و انتقال آب به بخش شمالی این تالاب شد.

وی تاکید نمود: در اثر این اقدامات آب بخش جنوبی تالاب به سمت بخش شمالی تالاب منتقل و بیش از 50 متر نسبت به روز شروع سیل عقب نشینی نموده و آمادگی پذیرش سیلاب دارد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با وجود لایروبی هایی که با مجوز این سازمان صورت گرفته، آنالیز های اولیه حاکی از آن است که طرح زهکشی استان گلستان برای برآورد حجم رواناب از دقت کافی برخوردار نبوده و احتمالاً یکی از دلایل عدم توفیق در تخلیه مناسب و کامل سیلاب ها در این استان، همین امر بوده است.

این مقام مسئول گفت بر خلاف بعضی شایعات که عده ای با هدف دست اندازی به تالاب های گمیشان و میانکاله منتشر نموده اند سازمان حفاظت محیط زیست با هیچ یک از طرح های لایروبی رودخانه ها، زهکش ها و انهار مناطق تحت آب گرفتگی سیلاب اخیر در حوضه اترک، گرگانرود و قره سو مخالفتی نداشته و به تمامی استعلام ها پاسخ مثبت داده است.

وی گفت: تنها محلی که سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس ادله کارشناسی انجام لایروبی را منوط به انجام مطالعات ارزیابی زیست محیطی اعلام نموده بود، لایروبی کانال خوزینی و حذف تپه های چپاقلی در حد فاصل دریای خزر و خلیج گرگان بود که این محدوده و کانال مذکور، هیچ گونه ارتباطی با سیلاب اخیر نداشته اند و حتی با گذشت چندین روز از جاری شدن سیل نیز، سطح آب در خلیج گرگان و تالاب میانکاله تغییری نداشته است و پایین تر از حد نرمال بلند مدت خود است.

ظهرابی اعلام کرد: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در ستاد نجات خلیج گرگان در خردادماه 1397، شرکت آب منطقه ای گلستان موظف به لایروبی رودخانه های قره سو، سرکلاته، گز، باغو، ولفرا، وطنا، بالا جاده، ششدانگه، شصت کلاته، نامن و میاندره بوده است که این اقدام توسط شرکت مذکور صورت گرفته و گزارش های آن به دبیرخانه کمیته ملی نجات خلیج گرگان ارسال شده است.

وی گفت: عدم درک صحیح از توسعه و بی توجهی به معیارهای توسعه پایدار، تخریب و تغییر کاربری غیراصولی اراضی بالادست حوضه آبخیز فشار بالاتر از ظرفیت اکولوژیک بر منابع طبیعی و محیط زیست حوضه ها، عدم لایروبی به موقع مسیل ها و رودخانه ها، ساخت و ساز و تصرف حریم و بستر رودخانه ها و سرشاخه ها، عدم مدیریت اصولی منابع آب، ناکافی بودن طرح های آبخیزداری و اجرای غیراصولی سازه هایی نظیر پل ها، راه ها، راه آهن، توسعه بی ضابطه شهری و عدم اجرای سیل بند در اطراف شهرهایی نظیر آق قلا و گمیش تپه که در دشت های سیلابی واقع شده اند مسائلی هستند که در تشدید اثرات و خسارات سیلاب مؤثر بوده اند.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2257

به "نقش مؤثر تالاب ها در جلوگیری از افزایش خسارات سیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش مؤثر تالاب ها در جلوگیری از افزایش خسارات سیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید