نگرانی از انحراف در بهره برداری ساختمان خانه شهر

به گزارش راه ساری، خبرنگاران : رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر ضرورت تبدیل خانه شهر به محلی برای گفت و گوی شهروندان با مدیران شهری از امکان انحراف در بهره برداری این ساختمان ابراز نگرانی کرد.

نگرانی از انحراف در بهره برداری ساختمان خانه شهر

به گزارش خبرنگاران ،محمد سالاری در مورد بازدیدی که به همراه شهردار منطقه 12 از پروژه های این منطقه داشت، گفت: یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند منطقه، خانه اردیبهشت در محله عودلاجان است که شهرداری آن را تملک نموده و با مشارکت توسعه گر در حال بازسازی و احیا است و در مراحل پایانی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اتفاق خوبی که در مورد این بنای تاریخی افتاده اینست که با شروع احیاء این بنا، این رویکرد به مجموعه خانه های اطراف این بنا نیز تسری پیدا نموده و تبدیل این موضوع به یک پارادایم، همان هدفی است که ما آن را دنبال می کنیم. چراکه اساسا اگر یک موضوع تبدیل به دغدغه و مطالبه عمومی گردد، مسئولان تصمیم گیر و تصمیم ساز به سمت تحقق آن گام بر می دارند. خوشبختانه این موضوع در حوزه حفظ و احیاء بناهای تاریخی و هویت بخشی به شهر و بازگرداندن حیات به منطقه مرکزی شهر در حال وقوع است.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به حضور موثر توسعه گران و سرمایه گذاران در احیاء بناهای تاریخی منطقه 12، گفت: این موضوع به عنوان یک کارنامه خوب از این دوره مدیریت شهری باقی می ماند، اگرچه نقش جامعه مدنی و حرفه ای بسیار در این امر موثر بوده است.

سالاری در ادامه به بازدید خود از ساختمان بلدیه اشاره نمود و گفت: ساختمان موسوم به بلدیه (خانه شهر) در یکی از مهمترین میدان های پایتخت یعنی میدان امام خمینی(ره) واقع شده است که اکنون در این میدان اقدامات خوبی در راستای بازآفرینی و هویت بخشی در حال انجام است.

وی اضافه نمود: ساختمان بلدیه در دهه های گذشته در شمال میدان امام خمینی(ره) قرار داشت اما در یک مقطع زمانی تخریب و تبدیل به میدان و محل حضور اتومبیل ها می گردد. مدیریت شهری در شهر تهران از دوره گذشته این دغدغه را پیدا کرد که در راستای سیاست ساماندهی میادین مهم شهر ، این میدان را نیز ساماندهی کند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به طولانی شدن فرایند تصمیم گیری برای ساماندهی میدان امام خمینی گفت: نظرات مختلفی در بحث شیوه و نحوه ساماندهی میدان وجود داشت که موجب طولانی شدن فرآیند تصمیم گیری شد اما نهایتا نظر جامعه کارشناسی و حرفه ای غالب شد و توانست همه کسانی که مانع تحقق این کار عظیم بودند را مجاب به پذیرش کند و بالاخره در کمیسیون ماده 5 و صحن شورای شهر تهران به تصویب رسید.

سالاری اضافه نمود: امروز خانه شهر به عنوان محلی برای گفت و گوی شهفرایندان با مدیران شهری در 2 طبقه روی صفر- صفر و 2 طبقه زیرزمین در حال انجام است و ما اجازه ساخت هیچگونه پارکینگی را برای این بنا صادر نکردیم، چراکه قرار است مناطق مرکزی تهران، انسان محور باشند و مردم با استفاده از حمل و نقل عمومی در این محدوده ها حضور پیدا نمایند.

وی ادامه داد: محدوده شمالی میدان به یک پلازای شهری که میدان را به خانه شهر ملحق می نماید، تبدیل می گردد. قرار است در این پروژه ما تجلی عینی تالارهای شهر و خانه گفت وگو برای شهفرایندان و نمایندگان شهفرایندان و جامعه حرفه ای و مدنی را فراهم کنیم تا مردم با حضور در آنجا از مدیران شهری درباره پروژه ها و برنامه های شهری سوال و پاسخ دریافت نمایند و مدیریت شهری، طرح های شهری را در آنجا و در منظر عموم به قضاوت بگذارد و اساسا قرار است که بهره برداری از خانه شهر در راستای عملیاتی کردن مفهوم خانه گفت وگو باشد.

این عضو شورای شهر تهران با انتقاد از تاخیر طولانی که در اتمام پروژه وجو داشته است، اعلام کرد: امیدواریم با شتاب دریافت فرایند اجرایی این پروژه، ما شاهد بهره برداری از آن در همین دوره مدیریت شهری باشیم تا دغدغه ما نسبت به این مساله که بهره برداری از خانه شهر به انحراف رود و مدیران شهری در فرآیند بهره برداری با روینمودهای آمرانه، بهره برداری را به سمت و سوی دیگری ببرند، برطرف گردد. انحراف در بهره برداری از ساختمان خانه شهر به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و اگر چنین اتفاقی رخ دهد قطعا ما به عنوان نمایندگان مردم آن را پیگیری خواهیم کرد.

سالاری همچنین در مورد بازدید خود از سینمای رودکی در خیابان لاله زار نیز گفت: صاحب این سینما مرحوم بهبهانی بوده اند و اکنون پسر ایشان مسئولیت حفاظت از این سینما را به عهده دارند، این سینما در سال 1328 با مساحت حدود 1000 مترمربع توسط معمار وارتان آوانسیان ساخته شده و تا سال 1386 نیز فعال بوده است.

وی اضافه نمود: این سینما که در دو طبقه طراحی شده است، هزار جایگاه دارد که بعد از گذشت این همه سال، هنوز سازه و جایگاه ها پابرجا هستند. با توجه به اقدامات خوبی که در مناسب سازی و ساماندهی خیابان لاله زار صورت گرفته، جای امیدواری است که با بازگشت حیات شهری به منطقه مرکزی شهر، دوباره بتوان این سینما را زنده کرد.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران توضیح داد: یکی از اولویت های دوره پنجم مدیریت شهری، اتخاذ مجموعه ای از روینمودها برای بردن مناطق مرکزی شهر از خودرو محوری به سمت انسان محوری است که البته نیازمند زمان و مجموعه ای از اقدامات است که اکنون شروع شده و انشالله با بازآفرینی و اتمام مجموعه اقداماتی که در خیابان لاله زار و محدوده های بلافصلش در حال انجام است، شاهد این اتفاق باشیم.

ویزارو: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

سلو بلاگ: محفلی برای هم اندیشی

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 12145

به "نگرانی از انحراف در بهره برداری ساختمان خانه شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از انحراف در بهره برداری ساختمان خانه شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید