همین کلمه کافی است

به گزارش راه ساری، یاسمن رضائیان:روزهای دوری بود. پرنده ای که نام کوچکش پرواز بود هرروز و هرشب به آسمان نگاه می کرد و به پرواز فکر می کرد. پرنده هربار که به تصویر خودش در برکه و رودخانه ای نگاه می کرد به یاد پرواز می افتاد. برایش زیبا بود که هم نام رؤیایش است.

همین کلمه کافی است

پرواز رؤیای او بود نه کاری که از روی عادت انجام می داد. او نمی خواست مثل پرنده های دیگر در ارتفاعی مشخص پرواز کند، دنبال ادامه زندگی باشد و خودش را به دست باد تقدیر بسپارد. پرواز می دانست برای هدفی والاتر خلق شده است. پر گشودن و به معنای واقعی رها شدن، رسالت پرواز بود. او رسالتش را شناخت و در جهت آن حرکت کرد.

روزهای دوری بود. درختی که نام کوچکش آسمان بود، هرصبح شاخه هایش را رو به آسمان بلند می کرد و هرغروب برگ هایش را در باد تکان می داد و به پرنده هایی نگاه می کرد که در آسمان بالا و بالاتر می رفتند. درخت شاخه هایش را بالاتر می کشید و از تماشای آسمانی که از لابه لای شاخ و برگ هایش دیده می شد، خوش حال بود.

آسمان با خودش فکر می کرد او برای این آفرید نشده است که تنها مأمنی امن برای پرنده هایی باشد که بال و پرشان عطر پرواز دارد. او می دانست نامش اتفاقی آسمان نشده است. او آسمان بود و باید به آسمان می رسید. وسیع و بی انتها شدن، رسالت آسمان بود. او این را دانست و در جهت رسالتش به راه افتاد.

روزهای دوری بود. آفتابگردانی که نام کوچکش نور بود، هر ظهر در اوج تابش خورشید به خلقت خودش فکر می کرد. نور همیشه فکر می کرد چرا آن ها در نبود آفتاب سرهایشان را پایین می اندازند و در خودشان فرو می روند؟

نور فکر می کرد حتی در روزهای ابری نیز می توانند به زندگی ادامه دهند، اگر که به بازگشتن آفتاب ایمان داشته باشند. نور هم نام سرچشمه حیاتش بود. او با زندگی پیوند نزدیک تری داشت و فکر می کرد باید با همه آفتابگردان ها حرف بزند و یادشان بیاورد که آن ها خود سرچشمه حیاتند، اگر به نور ایمان داشته باشند.

آن ها باید می دانستند برای هدفی باشکوه خلق شده اند و برای آن که هدف خود را پیدا کنند، نیاز بود هر کدام نور خود باشند. آگاه کردن دیگر گل ها، رسالت نور بود و نور در این جهت پیش می رفت.

روزهای دوری بود. انسانی که نام کوچکش محمد بود از سفری شگفت برگشت. او پیام آور خدا بود و باید پیام خدا را به مردم می رساند. او که در چهل سالگی برای پیامبری برگزیده شده بود، در تمام زندگی می دانست برای هدفی بالاتر از زندگی کوتاه جهان آفریده شده است. او به دنبال هدفش رفته بود و در نیایش هایش به خدا رسیده بود. حضرت محمدص می دانست انسان های دیگر نیاز دارند که بدانند برای چه آفریده شده اند وگرنه در تاریکی گم می شوند. او در تمام زندگی خدا را به یاد انسان های دیگر آورده بود. هرچند در آغاز، تعداد کمی می خواستند آگاه باشند و بدانند.

* * *

تو همان پیامبری که رسالتش از جنس نور و آسمان است. تو به پرواز و پر گشودن فراخوانده ای. پروازی که در ارتفاعی بالاتر از روزمرگی هایمان باشد. یادمان آورده ای فقط آسمان و زیبایی اش را نبینیم، به آن فکر کنیم و شبیه اش شویم. طوری که انگار درختی هستیم که نام کوچکمان آسمان است. تو گفته ای نور را در خودمان پیدا کنیم تا تاریکی جهانِ بیرون ناامیدمان نکند.

تو پیامبری و فقط همین کلمه در وصف آفرینش تو کافی است. تو پیام آورده ای، آگاه کرده ای و بسیار به ما آموخته ای. وقتی که خوب به خودمان فکر کنیم می فهمیم که اتفاقی از نسل ایمان تو نشده ایم. ما از نسل ایمان تو شده ایم تا آگاه شویم، با دعوتی که تو برایمان آورده ای دل هایمان را روشن کنیم و به خالقی فکر کنیم که با آفرینش آسمانش هرروز و هرشب یادمان می آورد همیشه راه پرواز به سمت او باز است.

کافی است به پیامبری که نامش محمد(ص) است ایمان بیاوریم. محمدی که در روزهایی بسیار دورتر از ما زندگی می کرد، اما راهی به روی همه ما باز کرد...

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6356

به "همین کلمه کافی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همین کلمه کافی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید