هم نشینی درخشان ماه و مشتری در آسمان امشب

به گزارش راه ساری، ایسنا نوشت: در حالی که مشتری در بزرگ ترین و درخشان ترین سال های خود واقع شده است، امشب ماه با آن در مقارنه قرار می گیرد.

هم نشینی درخشان ماه و مشتری در آسمان امشب

درخشنده ترین اجرام آسمانی ما در آسمان امشب یک هم نشینی چشم نواز خواهند داشت. در آغازین ساعات بامداد فردا، ماه کامل اکتبر را خواهید دید که بزرگترین سیاره منظومه شمسی از دید ما آن را همراهی می نماید.

ماه و مشتری تقریباً به مقدار نیمی از یک مشت گره نموده ما از هم فاصله خواهند داشت و اگر در طول شب بیدار بمانید، متوجه خواهید شد که ماه از ساعت 7 عصر به وقت منطقه زمانی شرقی(2:30 بامداد به وقت تهران) به آرامی و با سرعت نیمی از قطر خودش در هر ساعت به مشتری نزدیک می گردد و تا حدود ساعت 1 بامداد روز یکشنبه 29 اکتبر به وقت منطقه زمانی شرقی(ساعت 08:30 به وقت ایران)، ماه و مشتری هر دو به بالاترین نقطه اوج خود در آسمان جنوبی خواهند رسید و ماه به طور قابل توجهی به سمت راست بالای مشتری خواهد رسید.

  • اتحادیه بین المللی مخابرات: استار باید از دولت ایران مجوز بگیرد

  • اپل اختراع میلیاردر ایرانی را دزدید/ حکم کمیسیون تجارت بین الملل آمریکا

مشتری در برترین حالت خود

سپس در روزهای بعد، ماه به سمت شرق دور می گردد و از روشنایی آن کاسته می گردد و این مشتری خواهد بود که پر شکوه بر شب حکومت می نماید. پادشاه سیارات منظومه شمسی در تاریخ 3 نوامبر(آدینه 12 آبان)، در مقابل ستارگان پس زمینه پراکنده برج حمل قرار می گیرد. از آنجایی که مشتری در مقابل خورشید قرار می گیرد، هنگام غروب خورشید طلوع می نماید و در طول شب از شرق به غرب می گذرد و با طلوع خورشید غروب می نماید.

معمولا مقابله یک سیاره با خورشید، آن را به زمین نزدیک می نماید و به همین علت است که مشتری اکنون با قدر ظاهری خیره کننده منفی 2.9 و چهار برابر درخشان تر از شباهنگ، درخشان ترین ستاره آسمان شب زمین، درخشان تر از تمام سال می درخشد.

ظهور سال جاری مشتری در آسمان شب زمین فوق العاده است. اگرچه این سیاره هر 13 ماه یک بار(هر بار که زمین بین مشتری و خورشید قرار می گیرد) در حالت مقابله قرار می گیرد، سال 2023 سال حضیض مشتری نیز هست.

حضیض زمانی است که این سیاره در مدار 12 ساله اش به خورشید در نزدیک ترین فاصله است، بنابراین به طور معین به زمین نیز نزدیک است.

در واقع برای یک ماه آینده یا بیشتر، قرص مشتری سخاوتمندترین سیاره ای است که می تواند در آسمان زمین وجود داشته باشد و بزرگ و کاملاً روشن است.

لازم به ذکر است که پس از سال جاری، مشتری دیگر تا سال 2034 به چنین اوج درخشندگی فوق العاده ای نخواهد رسید.

قمرهای بیشتری دیده می شوند

عصر امروز با یک دوربین دو چشمی خوب یا یک تلسکوپ می توان سه تا از قمرهای معروف مشتری را دید. قمر آیو(Io) تقریباً نزدیک مشتری قرار خواهد گرفت، در حالی که قمر کالیستو(Callisto) در زیر آن و در سمت راست(غرب) آن قمر اروپا(Europa) قرار خواهد گرفت.

سپس بین ساعت 22:02 امشب تا 12:19 بامداد فردا به وقت منطقه زمانی شرقی(صبح فردا به وقت ایران) قمر آیو و سایه آن از مقابل مشتری عبور خواهند کرد. این کسوف را می توان در تلسکوپ های با مقدار میانه مشاهده کرد. سایه آیو به صورت یک نقطه سیاه کوچک آشکار خواهد شد و این رویداد گذر سایه نامیده می گردد. آیو ممکن است به علت تضاد ناکافی با قرص پس زمینه مشتری نامرئی باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 آبان 1402 بروزرسانی: 6 آبان 1402 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14821

به "هم نشینی درخشان ماه و مشتری در آسمان امشب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم نشینی درخشان ماه و مشتری در آسمان امشب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید