هوآوی سیستم عامل HarmonyOS را معرفی کرد ، سیستم عامل هارمونی، تجربه ای هوشمند و یکپارچه برای تمام کاربردها

به گزارش راه ساری، هوآوی در رویداد Huawei Developer Conference سیستم عامل HarmonyOS را بر پایه معماری microKernel معرفی کرد. سیستم عامل HarmonyOS با هدف ارائه تجربه یکسان بر روی دستگاه های مختلف طراحی شده است.

هوآوی سیستم عامل HarmonyOS را معرفی کرد ، سیستم عامل هارمونی، تجربه ای هوشمند و یکپارچه برای تمام کاربردها

ریچارد یو، مدیرعامل هوآوی در تشریح ایده توسعه این سیستم عامل گفت: ما وارد عصری شده ایم که مردم انتظار یک تجربه جامع هوشمند را در تمام دستگاه ها و سناریوهای کاربری خود دارند. با هدف حمایت از این خواسته، احساس کردیم که لازم است یک سیستم عامل با توانایی پشتیبانی از چند پلتفر داشته باشیم. ما به یک سیستم عامل با پشتیبانی از کلیه سناریوها احتیاج داریم که بتوان از آن در طیف گسترده ای از دستگاه ها و پلتفرم های مختلف استفاده کرد و قادر به برآورده کردن احتیاج مشتری برای عملکرد سریع و امنیت بالا باشد.

او در ادامه اضافه کرد: هدف های ما در توسعه HarmonyOS کاملاً متفاوت از اندروید و iOS است. این یک سیستم عامل بر پایه Microkernel است و به صورت توزیع شده که تجربه ای روان و بدون وقفه را در تمامی سناریوها ارائه می نماید. این سیستم عامل دارای معماری قابل اعتماد و امن است و از عملکرد بدون وقفه بر روی دستگاه های مختلف پشتیبانی می نماید. شما می توانید یک بار اپلیکیشن خود را توسعه بدهید، سپس با انعطاف بالا آن را برای یک دسته از وسایل مختلف سفارشی سازی کنید.

به عنوان یک رویه همیشگی، سیستم عامل های جدید در کنار گروه تازه ای از تجهیزات معرفی می شوند. هوآوی 10 سال قبل، آینده ای را تجسم کرد که هوشمند بودن به طور یکپارچه با تمامی جنبه های زندگی ما در هم تنیده شده است و به یافتن راهکارهایی برای ارائه این تجربه پرداخت؛ راهی که فراتر از مرزهای فیزیکی باشد و سخت افزارها و پلتفرم های مختلف را پوشش بدهد.

HarmonyOS یک سیستم عامل سبک، جمع وجور و با عملکرد قدرتمند است که ابتدا بر روی تجهیزاتی چون ساعت های هوشمند، صفحات هوشمند، سیستم های مخصوص خودرو و بلندگوهای هوشمند استفاده می گردد. هوآوی به وسیله رویه یاد شده در به کارگیری HarmonyOS، کوشش می نماید یک اکوسیستم یکپارچه و مشترک را در بین وسایل مختلف به وجود بیاورد، یک محیط اجرایی قابل اعتماد و ایمن بسازد و و یک تجربه هوشمند جامع را در کار کردن با هر وسیله ای ارائه کند.

HarmonyOS - چهار قابلیت فنی متمایزنماینده

یک تجربه هوشمند که در تمامی سناریوها قابل ارائه باشد، قابلیت های ارتباطی بالایی را می طلبد. بنابراین HarmonyOS با چهار قابلیت فنی متمایزنماینده طراحی شده تا وعده خود را به مصرف نمایندگان عملی کند.

1. عملکرد یکپارچه: اولین سیستم عامل با معماری توزیع شده برای ارائه تجربه یکپارچه بر روی تجهیزات مختلف

با به کارگیری معماری توزیع شده و فناوری گذرگاه مجازی، HarmonyOS مواردی نظیر پلتفرم ارتباطی اشتراکی، مدیریت داده توزیع شده، زمان بندی وظایف توزیع شده و تجهیزات جانبی مجازی را ارائه می نماید. با HarmonyOS، دیگر لازم نیست توسعه دهندگان برای اپلیکیشن های توزیع شده، با فناوری های مختلف درگیر شوند؛ بلکه با این سیستم عامل امکان تمرکز بر روی خود اپلیکیشن و بهبود آن فراهم می گردد. بنابراین توسعه اپلیکیشن های توزیع شده آسان تر از هر زمان دیگری خواهد بود. اپلیکیشن های ساخته شده برای HarmonyOS بر روی وسایل مختلف قابل اجراست و یک تجربه یکپارچه را به طور مشترک در کلیه سناریوها ارائه می نماید.

2. عملکرد روان: Deterministic Latency Engine و کارایی IPC بالا

HarmonyOS چالش های موجود بر سر ارائه عملکرد متناسب با منابع سخت افزاری را با Deterministic Latency Engine (موتور تأخیر معین) و Inter Process Communication (ارتباط بین پردازند ه ای یا IPC) حل می نماید. Deterministic Latency Engine برای اجرای وظایف اولویت و محدودیت زمانی معین می نماید تا به نحو مناسب اجرا شوند. با وجود این موتور، منابع به وظایف با اولویت بالاتر اختصاص می یابد که حاصل آن کاهش 25.7 درصدی تأخیر در پاسخ دهی اپلیکیشن هاست. Microkernel هم در مقایسه با سیستم های فعلی، قادر به بهینه تر کردن عملکرد IPC تا پنج برابر است.

3. امن: معماری Microkernel که امنیت را متحول نموده و از اساس قابل اعتماد است

HarmonyOS از طراحی جدید Microkernel استفاده می نماید که دارای امنیت بهبود یافته و تأخیر پایین است. این Microkernel با هدف سبک کردن عملنمودهای هسته سیستم عامل طراحی شده و تا جای ممکن سرویس های سیستمیِ User Mode خارج از هسته گنجانده شده اند که همین امر بر امنیت می افزاید. Microkernel خود تنها سرویس های ابتدایی چون زمان بندی وظایف و IPC را ارائه می نماید.

طراحی Microkernel سیستم عامل Harmony OS از روش های صحت سنجی موسوم به Formal Verification در یک Trusted Execution Environment (TEE) برای بهبود امنیت و پایایی بهره می گیرد. روش های صحت سنجی Formal Verification روینمودهایی بر پایه محاسبات ریاضی هستند که از همان منبع، صحت سیستم را تصدیق می نمایند؛ این در حالی است که روش های صحت سنجی سنتی تنها به سناریوهای محدود چون تصدیق عملکرد و شبیه سازی حمله محدود می گردد. در مقابل Formal Verification می تواند از مدل های داده برای تصدیق کلیه نرم افزارهای در حال انجام استفاده کند.

HarmonyOS اولین سیستم عاملی است که از Formal Verification در TEE بهره می گیرد و به طرز چشمگیری امنیت را بهبود می دهد. همچنین از آنجایی که هسته میکرو کرنل HarmonyOS دارای کُدهای کمتری است (نزدیک به یک هزارم هسته لینوکس)، احتمال حمله بسیار کاهش می یابد.

4. IDE یکپارچه: امکان یکبار توسعه برنامه و اجرا بر روی وسایل مختلف

HarmonyOS با برخورداری از IDE سازگار با وسایل مختلف، پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی مختلف به صورت توأم و یک کیت معماری توزیع شده، می تواند به طور اتوماتیک با چیدمان های مختلف تطبیق یابد و از هر دو کنترل قابل اضافه کردن کشیدن و رها کردن و برنامه نویسی بصری پیش نمایش محور پشتیبانی می نماید. این ویژگی ها به توسعه دهندگان امکان ساخت آسان تر اپلیکیشن هایی که بر روی وسایل مختلف اجرا می شوند را تنها با یک IDE می دهد. توسعه دهندگان می توانند یک بار برنامه های خود را بنویسند و آن ها را به وسایل مختلف تعمیم دهند و یک اکوسیستم بسیار یکپارچه را برای کلیه تجهیزات مورد استفاده کاربر پدید بیاورند.

HUAWEI ARK Compiler اولین کامپایلر استاتیک قابل رقابت با ماشین مجازی اندروید است و به توسعه دهندگان امکان کامپایل کردن کُد طیف وسیعی از زبان های برنامه نویسی پیشرفته به کد ماشین را در یک محیط یکپارچه می دهد. کامپایلر HUAWEI ARK Compiler با پشتیبانی از کامپایل کردن یکپارچه زبان های مختلف، به راندمان کار توسعه دهندگان بسیار یاری خواهد نمود.

برنامه های هوآوی برای توسعه دهندگان و گسترش اکوسیستم

در همین کنفرانس، هوآوی خبر از تحول نقشه راه HarmonyOS و هسته آن داد. HarmonyOS 1.0 ابتدا در محصولات هوشمندی به کار گرفته می گردد که همین سال جاری معرفی می گردد. طی سه سال آینده، HarmonyOS بهینه تر شده و به مرور در وسایل هوشمند بیشتری چون لوازم پوشیدنی هوشمند، HUAWEI Vision و سیستم چند رسانه ای خودروها به کار گرفته می گردد.

HarmonyOS برای موفقیت خود به یک اکوسیستم پویا از اپلیکیشن ها و توسعه دهندگان تکیه می نماید. با هدف به کارگیری هرچه گسترده تر، هوآوی HarmonyOS را به عنوان یک پلتفرم منبع باز در سراسر جهان عرضه خواهد نمود. همچنین هوآوی به منظور یاری به همکاری عمیق تر با توسعه دهندگان، یک بنیاد منبع باز و یک اجتماع اینترنتی منبع باز تأسیس می نماید

چین کشوری با اکوسیستم اپلیکیشن قدرتمند و پایگاه اجتماعی بزرگ است. در ادامه هوآوی HarmonyOS را در بازار چین و بعدتر به صورت جهانی عرضه خواهد نمود. هوآوی با تمرکز بر روی ارائه یک ارزش جدید و منحصر به فرد، توانایی های خود را در حوزه هایی چون ارتباطات، دوربین و هوش مصنوعی به اشتراک می گذارد. این کمپانی با شرکای اکوسیستم برای ارائه اپلیکیشن ها و خدمات به مشتریان با هدف ارائه بهترین تجربه و دمیدن روح جدید به صنعت، از نزدیک همکاری خواهد نمود.

HarmonyOS مزایای تازه ای را برای مصرف نمایندگان، سازندگان و توسعه دهندگان به ارمغان خواهد آورد. برای مصرف نمایندگان، این سیستم عامل یک تجربه هوشمند قدرتمند را به کلیه جنبه های زندگی آن ها می آورد. برای سازندگان، این سیستم عامل به آن ها در به دست دریافت ابتکار عمل یاری خواهد نمود که در آن شبکه نسل پنجم، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا شاهد رشد انفجاری خواهند بود. در عین حال HarmonyOS به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا با سرمایه گذاری کمتر، کاربران بیشتری را جذب خود نمایند و به سرعت بتوانند خدمات را برای کلیه سناریوها ارائه نمایند.

در همین باره ریچارد یو گفته است: ما باور داریم HarmonyOS باعث احیای دوباره این صنعت و غنی تر شدن اکوسیستم می گردد. هدف ما ارائه یک تجربه واقعاً مجذوب نماینده و متنوع به مردم است. ما می خواهیم از توسعه دهندگان سراسر جهان بخواهیم تا به ما در ایجاد این اکوسیستم جدید ملحق شوند. ما با هم، یک تجربه هوشمند را به مصرف نمایندگان در تمامی سناریوها ارائه خواهیم کرد.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: همگردی
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4508

به "هوآوی سیستم عامل HarmonyOS را معرفی کرد ، سیستم عامل هارمونی، تجربه ای هوشمند و یکپارچه برای تمام کاربردها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوآوی سیستم عامل HarmonyOS را معرفی کرد ، سیستم عامل هارمونی، تجربه ای هوشمند و یکپارچه برای تمام کاربردها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید