مجلس عراق رأی به تشکیل کمیته تغییر در قانون اساسی داد

به گزارش راه ساری، مجلس عراق تصویب کرد که در عرض چهار ماه کمیته ای از نمایندگان موارد اصلاحی در قانون اساسی را آنالیز نموده و گزارش دهند.

مجلس عراق رأی به تشکیل کمیته تغییر در قانون اساسی داد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مجلس عراق امروز (دوشنبه) پس از یک بار تعویق، برای آنالیز پاسخ به مطالبات معترضان با حضور 222 نماینده تشکیل جلسه داد.

به نوشته وبگاه خبری السومریه نیوز، انحلال تمامی شوراهای استانداری به جز استان های واقع شده در منطقه کردستان عراق و تشکیل کمیته تغییر در قانون اساسی از مهم ترین مصوبات نمایندگان مجلس عراق محسوب می گردد.

طبق این مصوبه کمیته ای متشکل از نمایندگان باید موارد احتیاج به تغییر در قانون اساسی را آنالیز نموده و در عرض چهار ماه گزارش آن را به مجلس ارائه دهند.

نمایندگان مجلس عراق همچنین تصویب کردند که تمامی امتیازات ویژه رؤسای قوه مجریه، مقننه و قضایی، نمایندگان مجلس، وزرا و مسئولان عالی رتبه لغو گردد. اجرای این قانون از امروز شروع می گردد.

همچنین از مهمترین مصوبات امروز، لغو امتیازات موسوم به قانون رفحاء بود. رفحاء نام اردوگاهی نزدیک شهر رفحاء عربستان سعودی است که در سال 1996 نزدیک به 40 هزار نفر از مخالفان صدام در آن جا مستقر شدند. در سال 2006 طبق مصوبه ای در مجلس عراق مصوب شد که سالانه به تمامی این افراد حتی اگر یک هفته در اردوگاه ساکن بوده باشد حقوق ماهانه بعلاوه امتیازات ویژه داده گردد. بنابراین دولت عراق سالانه 40 میلیارد دینار بودجه برای حقوق ماهانه این افراد هزینه می نماید.

مجلس عراق جلسه خود را به مدت یک ساعت به حالت تعلیق در آورد تا قوانینی که احتیاج به مشورت و تصویب نخست وزیر دارد به اطلاع عادل عبدالمهدی برسد.

از نکات دیگر جلسه امروز حضور فراکسیون السائرون وابسته به مقتدی صدر در جلسه مجلس بود. فراکسیونی که پیش از این تصمیم به اعتصاب و عدم شرکت در جلسات مجلس گرفته بود.

معترضان عراقی از ظهر آدینه گذشته، دومین دور از تظاهرات خود در اعتراض به بیکاری، فساد در بین مسئولان و شرایط نابسامان مالی و معیشتی شروع نموده اند. مقررات منع و آمد و شد که در استانهای معترض عراقی برقرار شده بود، از صبح امروز لغو شده است و بسیاری از مردم چشم به جلسه امروز مجلس دوخته اند.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6240

به "مجلس عراق رأی به تشکیل کمیته تغییر در قانون اساسی داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس عراق رأی به تشکیل کمیته تغییر در قانون اساسی داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید