پای مسجد جامع گلپایگان از بند رهایی یافت

به گزارش راه ساری، اصفهان رئیس نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلپایگان گفت: ساخت و ساز غیرمجاز در حریم بلافصل مسجد جامع گلپایگان انجام شده بود و طبق قانون هرگونه ساخت و ساز در حریم بناهای تاریخی ممنوع است.

پای مسجد جامع گلپایگان از بند رهایی یافت

از سال 1394 تا به امروز ضلع شرقی مسجد جامع گلپایگان که یادگار دوران سلجوقیان است و در معرض دید رهگذران واقع شده است پشت ساختمان هایی نیمه کاره قرار گرفته بود، اما نهایتاً روز گذشته (شنبه 12 بهمن) با تخریب این مغازه ها، پای مسجد جامع گلپایگان از بند رهایی یافت تا بعد از سال ها یک بار دیگر نفس تازه کند.

مصطفی قانونی اظهار کرد: مسئله مغازه هایی که در ضلع شرقی مسجد جامع گلپایگان حدود 4 سال پیش ساخته شده بود را پیگیری کردیم و نهایتاً رأی قطعی دادگاه تجدیدنظر استان صادر شد و در حال تخریب و جمع آوری این مغازه ها هستیم.

وی با بیان اینکه مرمت این ضلع از مسجد را انجام خواهیم داد تا در زمینه جذب گردشگر مؤثر واقع شود، ادامه داد: متأسفانه این ساخت و سازها علاوه بر نمای نامناسبی که برای مسجد جامع ایجاد کرده بود سبب شده بود آب ناودان های ضلع شرقی پشت مغازه ها قرار بگیرد و آسیب های جدی و ترک هایی در آن بخش ایجاد کند.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گلپایگان گفت: این ساخت و ساز غیرمجاز در حریم بلافصل مسجد جامع گلپایگان اجرا شده بود، طبق قانون هرگونه ساخت و ساز در حریم بناهای تاریخی ممنوع است ضمن اینکه مسجد جامع علاوه بر اینکه یک اثر ثبتی است، حریم آن هم ثبتی است بنابراین باید از سوی تمام دستگاه ها این حریم حفظ شود.

قانونی افزود: میراث مکلف شده است که هزینه پیمانکار این مغازه ها که حدود 170 میلیون تومان است را پرداخت کند. همچنین نما و پیاده روسازی این منطقه را با همکاری شهرداری انجام خواهیم داد و فکر می کنم تا ایام نوروز حداقل یک نمای مناسبی را ایجاد کنیم.

منبع: ایسنا

kalarena.com: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

namasho.com: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: چمدان
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7789

به "پای مسجد جامع گلپایگان از بند رهایی یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای مسجد جامع گلپایگان از بند رهایی یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید