چرا افکار منفی را بیشتر دوست داریم؟

به گزارش راه ساری، گاهی اوقات در خیالات غرق می شویم و سخت مشغول انجام کاری هستیم. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در خیالات خود با کسی مشاجره و اشتباهات خود را توجیه می کنید. نقدهای منفی اغلب اثراتی به مراتب بیشتر از تعریف و تمجید دارند و خبرهای منفی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند تا خبرهای مثبت. دلیل این موضوع این است که اتفاقات منفی اغلب اثرات بیشتری نسبت به خبرهای مثبت، بر مغز دارند. روانشناسان این مبحث را تعصب (به معنی اصرار داشتن) روی افکار منفی می نامند، که اثرات قوی بر رفتار، تصمیم ها و روابط شما دارد.

چرا افکار منفی را بیشتر دوست داریم؟

تعصب روی افکار منفی چیست؟

تعصب روی افکار منفی ما را برای مشاجرات در حالت آماده باش قرار می هند؛ و توازن بین مثبت ها و منفی ها را در ذهن ما بر هم می زنند. تعصب روی افکار منفی این گونه بیان می شود که زخم زبان و سرزنش کردن بیشتر از لذت یک جایزه ما را درگیر می نماید. این پدیده روانشناسی شرح می دهد که چرا با اولین تجربه منفی هر اتفاقی به سختی کنار می آییم و آسیب های روانی در گذشته تا این حد بر ما اثرگذار بودند. ما به کنش های منفی بیشتر واکنش نشان می دهیم و تمایل داریم آنها را بارها در ذهن خود با تصویری واضح مجسم کنیم.

به عنوان آدمیزاد ما بیشتر...

  • تمایل به یادآوری آسیب و تجربه های منفی.
  • تمایل به یادآوری سرزنش ها داریم نسبت به تحسین ها.
  • تمایل به واکنش تند به کنش های منفی.
  • تمایل به مرور اتفاقات بد.
  • تمایل به برخورد با اتفاقات بد.

برای مثال ممکن است شما یک روز عالی را داشته باشید ولی همکارتان ناخواسته کاری انجام دهد که شما را ناراحت کند، همین اتفاق باعث می شود بعد از چندین ساعت در پشت میز کار درباره حرف های همکارتان فکر کنید. وقتی به خانه می رسید و کسی از شما میپرسد: روزتان چگونه بود؟ پاسخ می دهید: افتضاح. شما تمام روز خوب تان را برای یک اتفاق بد، فدا کردید. این مثال به این موضوع بر می شود که توجه بیشتری به اتفاقات منفی دارید و آنها را مهم تر از چیزی که هستند می بینید.

یافته های محققان

محققان قوانین وسیعی درباره تمایل بیشتر مردم به تمرکز روی مسائل منفی یافته اند. مردم اتفاقات بد برایشان مهم تر است و سعی می نمایند از نتیجه اتفاقات و تجربه های بد خود درس بگیرند؛ حتی این موضوع نیز به میان آمد که ما اغلب تمایل به تصمیم دریافت بر اساس اطلاعات منفی داریم نه داده های مثبت. در واقع هر چیز منفی باشد می تواند توجه ما را به خود جلب کند.

افکارهای منفی انگیزشی

بعضی از یافته های روانشناسان نشان می دهد تعصب روی افکار منفی، باعث ایجاد انگیزه برای به اتمام رساندن یک ماموریت یا وظیفه می شود. به دست آوردن چیزی انگیزه کمی به ما می دهد نسبت به از دست دادن آن. از دست دادن داشته هایمان انگیزه بیشتری برای ایستادگی و جنگیدن به ما می دهند تا به دست آوردن خواسته های جدید. ما برای اینکه داشته هایمان را حفظ کنیم به یک کار ادامه نمی دهیم مگر اینکه بدانیم اگر برایشان کوشش نکنیم آنها را از دست می دهیم. این موضوع می تواند نقش محرک انگیزشی را بازی کند.

خبرهای بد

مطالعات محققان نشان داده است اغلب مردم تمایل بیشتری به درست پنداشتن اخبار منفی دارند. همچنین اخبار منفی توجه های بیشتری را به خود جلب می نمایند و زودتر بین مردم می پیچند. ممکن است ارزش بیشتری هم برای ما داشته باشند. این شاید دلیل منتخب بودن و محبوب بودن اخبار منفی باشد.

در سیاست

تفاوت در تعصب به افکار منفی، در ایدئولوژی های سیاسی نیز خود را دخیل نموده است. روانشناسان بر این باورند که جمهوری خواستار واکنش بیشتری به اطلاعات منفی نشان می دهند تا لیبرال ها. بر اساس بعضی شواهد به طول مثال، افرادی که خود را هوادار سیاست جمهوری خواهی می دانند، بیشتر مایل هستند محرک های مبهم را تهدید به شمار آورند.

اثرات افکار منفی

محققان دریافتند که ما بسیاری از اوقات خود را به فکر کردن درباره هر منفی ای که در زندگیمان است می گذرانیم و این موضوع بر نحوه فکر کردن، احساسات و عکس العمل های ما اثری قوی دارد. اثرات این افکار را به وضوح می توانید در روابط، تصمیم گیری و نحوه درک تان از دیگران ببینید. حتی مرور خاطرات منفی نیز می تواند بر تصمیم های ما اثرگذار باشند.

اثرگذاری بر روابط

تعصب روی افکار منفی اثر مستقیمی بر روابط شما می گذارد. به این صورت که شما بدترین ها را از دیگران انتظار دارید، به خصوص این موضوع در روابط صمیمی و نزدیک بیشتر است. به طور مثال، وقتی پیش بینی می کنید که دوست شما چطوری به مسئله ای واکنش نشان می دهد و شما چگونه باید از خود دفاع کنید در شرایط قرمز قرار دارید. مشاجرات در رابطه شما و دوست تان به همین علت است؛ زیرا شما تصمیم گرفته اید با پیش زمینه های ذهنی خود همه چیز را ارزیابی کنید. وقتی این قبیل اتفاقات در روابط انسانی می افتد به راحتی، فراموش نمی شوند.

اثرگذاری بر تصمیم گیری

تصمیم گیری در زندگی ما بسیار مهم است و تعصب روی افکار منفی بر فرایند تصمیم گیری ما اثر می گذارد و فاکتورهای مغزی ما را تغییر می دهد. بر انتخاب و ریسک پذیری ما نیز اثر می گذارد. ما بیشتر به جنبه های منفی هر چیز نگاه می کنیم و جنبه های مثبت را از قلم می اندازیم. همین باعث می شود نتوانیم تصمیم های درست بگیریم.

اثرگذاری بر ادراک

آنالیز محققان نشان داده است که وقتی دو موضوع پیش رو داشته باشیم، یکی درباره نقاط قوت افراد و دیگری درباره نقاط منفی، بیشتر مردم نقاط منفی یکدیگر را نشانه گیری می نمایند.

چگونه باید تعصب روی افکار منفی خود را از بین ببریم؟

تعصب روی افکار منفی بر روی سلامت ذهن اثر می گذارند. این دلیلی است که بخش تاریک ذهن بیشتر به کار گرفته می شود. به روابط و کسانی که دوست شان دارید، صدمه می زند. موضوع دید مثبت به زندگی را برای شما سخت می نماید. خوشبختانه، خبرنگاران زندگی راه های خلاص شدن از فکر کردن به افکار منفی را برای شما گردآوری نموده است.

  • از منفی حرف زدن با خودتان دست بردارید. (در دعواها ذهنی، ری اکشن های منفی)
  • اتفاقات را با قاب مثبت ببینید و سعی کنید دیدی برابر به جنبه های منفی و مثبت داشته باشید.
  • الگوی ذهنی جدیدتری را برای خود بسازید. از افکار منفی به قدم زدن و موزیک خوب گوش دادن پناه ببرید.
  • لحظه های مثبت را ارزشمند بدانید و آنها را حفظ کنید.

در این زمینه بخوانید:

با فشارهای روانی اقتصادی در این دوران چه کنیم؟

با این 12 چیستان تصویرسازی بچه ها را تقویت کنید

منبع: وری ول مایند

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 13041

به "چرا افکار منفی را بیشتر دوست داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا افکار منفی را بیشتر دوست داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید