چرا نیمه شب ها از خواب می پریم؟

به گزارش راه ساری، با این وجود، از دلایل کمبود خواب می توان از تحریک پذیری و کاهش تمرکز در کوتاه مدت، تا افزایش خطر چاقی، بیماری های قلبی و دیابت نام برد.

چرا نیمه شب ها از خواب می پریم؟

آلیس گرگوری، استاد روانشناسی در دانشگاه گلداسمیتس لندن و نویسنده NoddingOff، می گوید: بیدار شدن در شب کاملاً طبیعی است. پس از به خواب فرو رفتن، مراحل مختلف خواب را طی می کنیم، چرخه ای که به طور متوسط حدود 90 دقیقه طول می کشد تا خواب بزرگسال را کامل می نماید و به سمت صبح سرعت می یابد.

گرگوری می گوید: شب نیز بیدار شدن مختصری از خواب اتفاق مییفتد. به طور معمول، مردم بدون این که بیدار شده باشند به خواب می فرایند، اما گاهی اوقات ممکن است حداقل کمی آگاهی در خواب پیدا کنیم یا کاملاً بیدار شویم. دلایل آن کاملاً واضح است (بیش از حد گرم یا سرد بودن، کابوس دیدن، سر و صدا یا گریه کودک) تا پزشکی (تنفس نامنظم، آپنه خواب یا داشتن ادرار بیش از حد در شب).

بیدار شدن از خواب در شب لزوماً به معنای بی خوابی نیست، که به گفته گرگوری، در کنار معیار های دیگری مانند فراوانی این واقعه و مدت زمان وقوع آن، تشخیص داده میگردد.

گرگوری اضافه میکند: اگر مرتباً در طول شب از خواب بیدار می شوید، حتما این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید که دلایل احتمالی آن را در نظر بگیرد.

با این وجود، از دلایل کمبود خواب می توان از تحریک پذیری و کاهش تمرکز در کوتاه مدت، تا افزایش خطر چاقی، بیماری های قلبی و دیابت نام برد.

اگر مرتباً بدون هیچ دلیل واضحی از خواب بیدار می شوید، در خصوص آن چه کاری می توانید انجام دهید؟

بیدار شدن از خواب نشانه اختلال است؟

کیتی فیشر، متخصص خواب، می گوید: این یک تصور غلط است که ما شب ها به طور کامل میخوابیم. هیچ کس هرگز چنین کاری نمیکند. بیدار شدن به اندازه پنج یا هفت بار در شب لزوماً دلیلی برای نگرانی نیست. مهم ترین چیز این است که صبح ها 30دقیقه بعد از بیدار شدن، احساس طراوت می کنید یا گرسنگی یا قادر به انجام کاری هستتید یا خیر؟

اگر مسئله پزشکی اساسی ای در این زمینه وجود نداشته باشد، ممکن است یک دلیل خارجی علت بیدار شدن شما از خواب باشد. فیشر نگاه عام تری به این قضیه دارد: دانستن اینکه این افراد فرزند دارند یا نه، بسیار مهم است. آیا آن ها همسری دارند که خروپف می نمایند یا شیفتی کار می نمایند؟

او می گوید آن ها ممکن است مسائل مربوط به خواب نداشته باشند، اما ممکن است در کنار کسی که این مشکل را دارد، بخوابند.

تغییرات سبک زندگی برای افرادی که از آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) رنج میبرند، میتواند تغییر بزرگی ایجاد کند (اگرچه این امر باید توسط متخصص انجام گردد). فیشر میگوید که این بستگی به میزان مصرف کافئین دارد، اما مردم تمایل به دست کم دریافت تأثیر آن دارند و نمی دانند که آن تا چه اندازه می تواند در بلند مدت روی خواب تاثیر بگذارد.

فیشر می گوید: مصرف کافئین را باید تا 2 یا 3 بعد از ظهر متوقف کرد. مصرف آب در طول روز نیز یک عامل مهم دیگر است. حتی مصرف کم آب، هنگام رفتن به رخت خواب نیز می تواند خواب ما را مختل کند.

الکل چطور؟

بعضی افراد معمولاً برای یاری به خوابیدن به الکل متوسل می شوند. فیشر در این باره می گوید: از هر 10 نفر، یک نفر از الکل برای یاری به خوابیدن استفاده می نماید. بر خلاف تصور عموم، الکل باعث ایجاد اختلال در خون می گردد. رژیم غذایی می تواند به همان روش، با (غذا های ضد خواب) که پر قند هستند یا باعث نفخ یا سوزش قلب (مانند کلم بروکلی و کلم) عمل می نماید، یاری کند.

رژیم غذایی و ورزش و تاثیر آن در بهبود خواب

فیشر می گوید: رژیم غذایی (ضد التهابی) به نفع میوه، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی، آجیل، دانه ها و چربی های سالم (و محدود کردن غذا های فرآوری شده، گوشت قرمز و الکل) برای بهبود آپنه خواب نشان داده شده است.

در خصوص ورزش، اگرچه در طول روز به خوابیدن یاری می نماید، اما باید از انجام هر کار سخت، قبل از خواب جلوگیری کرد. توصیه های زیادی برای جلوگیری از (بیدار شدن از خواب) در شب، زیر چتر آنچه که به عنوان (بهداشت خوب خواب) شناخته شده است، است: {محدود کردن اتاق خواب به خواب، ممنوع کردن صفحه نمایش های ساطع نماینده نور آبی، نگه داشتن وقت خواب منظم و ... }

مشاور خواب، ماریان تیلور، می گوید: اتاق های خواب ما - حتی تخت خواب ما - به اندازه سینما های خانگی، دفاتر، (یک اتاق غذاخوری) دو برابر شده اند.

او می گوید: برای بسیاری از ما، خواب ممکن است اولین فرصت ما در روز باشد که با افکار خود تنها باشیم. مدیریت استرس و اضطراب در ساعت های بیداری و یادگیری چگونگی استراحت بدن و ذهن، کلیدی برای یک شب خوب است.

منبع: Guardian

مترجم:ملیکا قراگوزلو

آسمان تو: با ما سفر را تجربه کنید

مهسان بلاگ: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: فرادید
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8627

به "چرا نیمه شب ها از خواب می پریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نیمه شب ها از خواب می پریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید