چرا کسی درباره آمار آنفلوآنزا در خوزستان حرف نمی زند؟

به گزارش راه ساری، خبرنگاران/خوزستان موج آنفلوآنزا، کشور را گرفته است؛ هر چند بنا به گفته مسئولان وزارت بهداشت زمان بروز موج های آنفلوآنزا غیرقابل پیش بینی است اما هر چه هوا سردتر گردد و بروز موارد بیماری شدیدتر گردد، شدت امواج بیماری هم افزایش می یابد.

چرا کسی درباره آمار آنفلوآنزا در خوزستان حرف نمی زند؟

موج اول آنفلوآنزا آمده است و قرار است تا دو هفته دیگر فروکش کند، و بعد از آن موج بعدی خواهد آمد. هر چند با رعایت نکات ساده بهداشتی مثل شست وشوی دست ها می توان جلوی سرایت این بیماری به شدت مسری را گرفت اما واقعیت این است که آنفلوآنزا، می تواند مرگبار باشد.

به گزارش خبرنگاران، خوزستان از استان هایی است که معاون بهداشت وزارت بهداشت امروز از آن به عنوان یکی از پنج استان در صدر شیوع آنفلوآنزا نام برد با این وجود نمایندگان وزارت بهداشت در دانشکده های علوم پزشکی مستقر در خوزستان حاضر به حرف زدن درباره شرایط شیوع این بیماری نیستند.

این در حالی است که همین چند روز پیش رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز به عنوان بزرگترین مرجع بهداشتی و درمانی خوزستان، فوت موارد مبتلا به آنفلوآنزا در خوزستان را تنها در یک جمله تایید کرد.

5 استان در صدر شیوع آنفلوآنزا

دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت امروز (10 آذرماه) در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه طی یک هفته اخیر یعنی از دوم تا هشتم آذر ماه 273 نفر به دلیل آنفلوآنزا در بیمارستان ها بستری شده اند و متاسفانه 19 نفر هم فوت نموده اند، اضافه کرد: البته همه مبتلایانی که فوت کردند و یا در بیمارستان بستری شده اند، دارای بیماری های زمینه ای مانند بیماری مزمن تنفسی و بیماری های قلبی بوده اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه در کدام استان های کشور بیشترین بروز و شیوع آنفلوآنزا وجود دارد، گفت: استان های گلستان، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان و اهواز استان هایی هستند که بیشترین بروز و شیوع بیماری آنفلوآنزا در آن ها گزارش شده است. در عین حال باید توجه کرد که این موج آنفلوآنزا تا حدود دو هفته دیگر ادامه خواهد داشت و شاید طی این مدت شدیدتر هم گردد، اما بعد از دو هفته فروکش خواهد نمود.

هشدار درباره موج دوم آنفلوآنزا

دکتر مسعود مردانی عضو کمیته کشوری آنفلوانزا هم در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه به طور کلی آنفلوآنزا سه موج دارد، اظهار کرد: زمان بروز موج های آنفلوآنزا غیرقابل پیش بینی است و هر چه هوا سردتر گردد و بروز موارد بیماری شدیدتر گردد، شدت امواج بیماری هم افزایش می یابد. امسال موج اول آنفلوآنزا تقریبا یک ماه زودتر از موعد معمول و مورد انتظار شروع شد و از آنجایی که آنفلوآنزای H1N1 بیشترین موارد را به خود اختصاص داد، شاهد علائم بالینی سخت و شدید بودیم.

وی همچنین گفت: بروز امواج بیماری آنفلوآنزا حداکثر تا بهار طول می کشد و در حال حاضر در موج اول بیماری هستیم.

با توجه به اعلام اینکه خوزستان جزو استان های نخست در شیوع آنفلوآنزا است، خبرنگاران در تماس با رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز و دانشکده های علوم پزشکی آبادان، شوشتر، دزفول و بهبهان، آخرین شرایط شیوع این بیماری در شهرهای تابعه این دانشگاه و هر کدام از این دانشکده ها را جویا شد که پاسخ های داده شده به این پرسش خبرنگاران بدین ترتیب بوده است:

دانشگاه علوم پزشکی اهواز

دکتر ایرج نظری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در پاسخ به این سوال که شرایط بروز آنفلوآنزا در خوزستان چگونه است، اظهار کرد: در حال حاضر در جلسه هستم. و تلفن را قطع کرد.

دانشکده علوم پزشکی شوشتر

دکتر فرهاد ابول نژادیان رئیس دانشکده علوم پزشکی شوشتر نیز در این خصوص اظهار کرد: تاکنون در حوزه دانشکده علوم پزشکی شوشتر موارد مثبت آنفلوآنزا نداشته ایم.

دانشکده علوم پزشکی بهبهان

دکتر غلامرضا بادفر رئیس دانشکده علوم پزشکی بهبهان نیز گفت: در حال حاضر در جلسه هستم و بعد جوابگو خواهم بود.

دانشکده علوم پزشکی دزفول

با توجه به عدم پاسخ رئیس دانشکده علوم پزشکی دزفول، با دکتر شاپور مسعودی فر معاون بهداشت این دانشکده تماس گرفتیم که وی در این تماس اظهار کرد: تلفنی پاسخ نمی دهم. اطلاعات را به دانشگاه علوم پزشکی اهواز می دهم.

وی همچنین توضیح داد: مسئله ای نداریم که در گزارش خبری شما، در مورد این بیماری از سوی این دانشکده صحبتی کار نگردد.

دانشکده علوم پزشکی آبادان

در میان روسای دانشکده های علوم پزشکی استان خوزستان، تنها رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان حاضر شد در مورد بروز و شیوع این بیماری صحبت کند.

وی از مرگ دو بیمار مبتلا به آنفلوآنزا در آبادان و شادگان اطلاع داد و اضافه کرد: در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز مانند سایر نقاط کشور، امسال اپیدمی آنفلوآنزا اتفاق افتاده که البته در حال حاضر این بیماری رو به فروکش است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: سال گذشته یک مورد مرگ به دلیل آنفلوآنزا در حوزه شهرهای تابعه دانشکده علوم پزشکی آبادان رخ داد و در امسال دو مورد مرگ به دلیل آنفلوآنزا داشته ایم.

سلمان زاده ادامه داد: فوت شدگان به دلیل بیماری آنفلوآنزا در امسال یک مادر باردار در شادگان و یک مرد در آبادان بوده اند.

اینکه اعلام کنید چند نفر به دلیل آنفلوآنزا فوت نموده اند، اررزشی ندارد

هر چند هشدار شرایط شیوع بیماری و ارائه آمار مرتبط به آن می تواند در مطلع سازی و اطلاع رسانی به شهروندان و در نتیجه مراقبت بیشتر تاثیر بسزایی داشته باشد با این وجود مسئولان بهداشتی خوزستان به نظر می رسد که نظر متفاوتی دارند. این در حالی است که دیگر دانشگاه های علوم پزشکی در استان های مختلف از جمله استان فارس، کردستان، گیلان و آذربایجان شرقی از روزهای گذشته تاکنون با ذکر آمار مراجعان و بستری شدگان آنفلوآنزا در شهرهای تابعه خود، به تعداد موارد فوت شده در اثر این بیماری نیز اشاره نموده اند.

با این حال دکتر ایرج نظری رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ششم آذرماه در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه شورای سلامت خوزستان، گفت: اینکه اعلام کنید چند نفر به دلیل آنفلوآنزا فوت نموده اند، اررزشی ندارد. در حال حاضر نگرانی بابت بیماری آنفلوآنزا وجود ندارد و در صورتی که اتفافی رخ دهد و لازم باشد مردم بدانند، قطعا موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.

وی اظهار کرد: در خوزستان نیز مانند سایر نقاط کشور اپیدمی آنفلوآنزا اتفاق افتاده است. بیماری آنفلوآنزا عوامل مختلفی دارد. افرادی که بیماری زمینه ای دارند و جزو گروه های پرخطر هستند، حتی با سرماخوردگی معمولی ممکن است فوت نمایند و قطعا اگر عوامل شدیدتر باشد، میزان مرگ و میر هم افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگاران، وی با اشاره به شرایط آنفلوآنزا در خوزستان اضافه کرد: تعداد زیادی از موارد حاد آنفلوآنزا به مراکز درمانی مراجعه نموده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز توضیح داد: در خوزستان نیز موارد فوت شده در اثر آنفلوآنزا داشتیم اما این موارد خارج از نُرم نبوده است.

در حالی بیان می گردد که نگرانی بابت بیماری آنفلوآنزا در خوزستان وجود ندارد که امروز (یکشنبه) این استان از سوی معاون وزارت بهداشت جزو پنج استان در صدر ابتلا به آنفلوآنزا در کشور اعلام شده است. باید پرسید که به چه دلیل در خوزستان در برابر اعلام آخرین شرایط شیوع یک بیماری همه گیر که به سادگی در سراسر کشور درباره مبتلایان و فوت شدگان در اثر آن اطلاع رسانی می گردد، مقاومت می گردد؟

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6784

به "چرا کسی درباره آمار آنفلوآنزا در خوزستان حرف نمی زند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کسی درباره آمار آنفلوآنزا در خوزستان حرف نمی زند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید