کاخ یاقوت به موزه تبدیل خواهد شد

به گزارش راه ساری، شهردار منطقه 13 گفت: در صورت توافق شهرداری و سازمان تامین اجتماعی کاخ یاقوت در داخل پهنه بیمارستان شهید لواسانی تبدیل به موزه خواهد شد.

کاخ یاقوت به موزه تبدیل خواهد شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مرتضی رحمان زاده، شهردار منطقه 13، درباره استفاده از کاخ یاقوت به عنوان دفتر مدیر بیمارستان لواسانی به شهر گفت: از زمان ساخت بیمارستان مجموعه کاخ یاقوت در اختیار قسمت ساختمان اداری بیمارستان بوده و این اتفاق جدیدی نیست. این کاخ در یک مرحله مورد بازسازی و بازسازی نهاده شده، اما کاربری اداری آن همچنان پابرجاست.

وی اضافه کرد: در جلسه بین شهرداری منطقه 13 با معاون مالی و اداری سازمان تامین اجتماعی داشتند مقرر شد با ادامه مذاکرات توافقی حاصل شود که از کاخ یاقوت در قالب یک طرح مشارکتی به عنوان موزه بهره برداری شود.

شهردار منطقه 13 با بیان اینکه قرار است جای دیگری به عنوان ساختمان اداری در اختیار بیمارستان قرار داده شود تا بنای کاخ یاقوت آزاد شود، ادامه داد: این بنا به عنوان بخشی از املاک سهامداران سازمان تامین اجتماعی است. برای جلوگیری از متضرر شدن این سهامداران یک سری موضوعات حقوقی درباره توافق و انتقال ساختمان اداری بیمارستان در جریان است تا مسائل حل و فصل شود.

رحمان زاده در پاسخ به پرسشی در مورد زمان تبدیل این کاخ به موزه گفت: انجام این پروژه برای امسال کمی دور از ذهن است چرا که موضوعات حقوقی آن پیچیده است، اما مدیریت شهری تلاش می کند هر چه زودتر این مساله را به نتیجه برساند.

قصر یاقوت از کاخ های شرق تهران در سال 1262 خورشیدی و در دوران ناصرالدین شاه قاجار در منطقه سرخه حصار بنا نهاده شد. عمارت قصر یاقوت، کاخ یاقوت یا کاخ سرخه حصار نام های دیگر آن هستند. این کاخ درون پهنه کنونی بیمارستان شهید لواسانی جای دارد. این اثر در تاریخ 1 مهر 1382 با شمارهٔ ثبت 10412 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در سال 1336 با تصویب مجلس شورای ملی باغ این قصر و تأسیسات همراه با آن به سازمان بیمه های اجتماعی واگذار شده و به بیمارستان ریوی تبدیل شد و در دهه بعد بخش های روانی و جراحی نیز به آن اضافه کرده شد که در سال 1355 با تصویب مجلس، تبدیل به یک بیمارستان عمومی شد و اکنون بیمارستان و مرکز فوق تخصصی قلب دکتر لواسانی نام دارد.

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9778

به "کاخ یاقوت به موزه تبدیل خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ یاقوت به موزه تبدیل خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید