کاروانسرای غیب الله بستک

به گزارش راه ساری، بستک از شهرهای استان هرمزگان، با قدمتی تاریخی، در قدیم محلی برای استراحت کاروان ها بوده است. شهر بستک در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است که از شمال و غرب به استان فارس متصل است.

کاروانسرای غیب الله بستک

کاروانسرای غیب اله در موقعیت جغرافیایی طول شرقی 36/42 17 27 و عرض جغرافیایی 36/27 28 054 و ارتفاع 419 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

تاریخچه و وجه تسمیه اثر

از مهم ترین یادگارهای گران قدر معماری ایران کاروانسراها است که پیدایی و موجودیت آن ها در سرزمین پهناور ایران، از گذشته بسیار دور آغاز شده و طی قرون متمادی به دلایل گوناگون اقتصادی، سیاسی، نظامی و مذهبی به تدریج توسعه و تکامل یافته است. به عقیده محققین ایجاد و توسعه کاروانسرا از لحاظ ساخت وساز و معماری در ایران از مهم ترین دستاوردهای معماری ایران به ویژه در دوره ایران اسلامی است.

می توان گفت بنیاد کاروانسراها در دوره ایران اسلامی بخش مهمی از معماری ایران را شامل بوده و کاروانسراهای متعددی با سبک و ویژگی های متفاوت در شهرها، جاده های کوهستانی و حاشیه کویر و کرانه خلیج فارس احداث شده است. نام کاروانسرا ترکیبی است از کاروان کاروان به معنی جمعی مسافر که گروهی سفر می کنند و سرای به معنی خانه و مکان. هر دو کلمه کاروان سرای مأخوذ از پهلوی ساسانی است.

منابع تاریخی حکایت از آن دارند که بنیان گذاران احداث کاروانسراها هخامنشیان بوده اند. هرودت مورخ یونانی، در کتاب پنجم خود از منزلگاه هایی مصاحبه می کند که توسط هخامنشیان بین شوش و سارد ساخته شده بود. این مورخ از 111 بنای شبیه کاروانسرا چاپارخانه نام می برد که در طول حدود 2500 کیلومتر فاصله بین پایتخت هخامنشی و بابل ساخته شده و کاروانیان سه ماهه آن را طی می کردند. اما در دوره اشکانی، همانند عهد هخامنشی، توسعه راه ها و ایجاد ایستگاه های بین راه و حمایت کاروانیان اهمیت فوق العاده ای یافت و در جهت اغلب جاده ها، به ویژه در جهت جاده معروف ابریشم ساختمان هایی شبیه کاروانسرا ایجاد شد. متأسفانه از نحوه معماری کاروانسراها در این دوره نظریهٔ متفاوت وجود دارد زیرا هیچ گونه مستنداتی در مورد معماری آن در این دوره یافت نشده است. اما با توجه به معماری شاخص در این دوره و ایجاد دژها و شهرهای بزرگ اشکانی می توان احتمال داد که کاروانسراها به صورت مربع یا مستطیل و با مصالحی همچون خشت و آجر بنا می شده است.

در معماری و توسعهٔ کاروانسراهای پیش از اسلام، عصر ساسانی را باید یکی از ادوار مهم دانست در این دوره به علت اقتصاد وسیع و گسترده، ایجاد راه ها و همچنین امنیت کاروانیان اهمیت داشته و درنتیجه کاروانسراهای بسیار در جهت جاده ها و گذرگاه های اصلی بنا شد که می توان به کاروانسراهای دیر گچین در جاده تهران ـ قم، رباط انوشیروان بین جاده سمنان ـ دامغان در جهت جاده ابریشم و دروازه گچ و کنار سیاه در استان فارس نام برد. در این دوره نقشه های کاروانسراها عموماً 4 ایوانی و مصالح ساختمانی آن عموماً لاشه سنگ، آهک؛ خاک و گچ بوده است. در ادوار اسلامی عوامل متعددی در شکل گیری، توسعه و گسترش کاروانسراها دخالت داشته که اهم آن عوامل مذهبی، نظامی و اقتصادی است و در این ارتباط انواع کاروانسراها ازنظر نقشه به وجود آمد. سلسله های اوایل اسلام ایران مانند آل بویه، سامانیان و آل زیار به ایجاد بناهای عام المنفعه چون کاروانسرا و آب انبارها اهمیت فوق العاده ای می دادند. اما قرن پنجم را می توان عصر شکوفایی هنرهای معماری دانست. ایجاد راه های تجارتی متعدد و همچنین تأمین امنیت جاده ها باعث روزافزونی تجارت و اقتصاد شد و درنتیجه در جهت جاده ها و داخل شهرها برای آسایش کاروانیان کاروانسراهای متعدد بنیان شد. در این دوران شیوه و سبک معماری در احداث بناهایی همچون مساجد، مدارس و کاروانسراها تقریباً همانند بودند و نقشه این بناها به صورت 2 و 4 ایوانی رواج یافت. متأسفانه آغاز قرن هفتم ه. ق مصادف با حملات ویرانگر مغول و نابودی و خرابی بسیاری از شهرهای آباد ایران بود. در این دوره فعالیت معماری همانند فعالیت های ساختمانی دیگر دستخوش رکود گشت که بعدها در دوره ایلخانیان و تیموریان این رکود شکسته شد و با امنیت راه ها و جاده ها ایجاد کاروانسراها از نوع با معماری های خاص و تزئینات کاشی کاری رونق گرفت.

بدون شک عصر طلایی ایجاد کاروانسراها را می توان متعلق به دوره صفوی نسبت داد. زیرا رونق تجارت داخلی و خارجی و اهمیت دادن به راه ها و شهرهای زیارتی باعث شد که کاروانسراهای متعدد و زیادی در این گونه جاده ها ساخته شود. تاورنیه، سیاح فرانسوی که چندین بار طی سال های 1632 ـ 1668 م. به ایران سفر نموده اطلاعات جالبی درباره کاروانسراها به ویژه کاروانسراهایی که در آن ها اقامت نموده می دهد. او در سفرنامه خود از تبریز به اصفهان می نویسد معمولاً از تبریز تا اصفهان 24 روز طول می کشد روز اول از کوه های صعب العبور گذشتیم تا به کاروانسرای باشکوهی که توسط شاه صفی ساخته شده و از بهترین کاروانسراهای ایران است رسیدیم. همچنین او به هنگام مقایسه کاروانسراهای ایران و ترکیه می نویسد: کاروانسراهای ایران زیباترین و ازنظر زندگی به مراتب راحت تر از کاروانسراهای عثمانی است. در عصر صفوی تغییراتی در نقشه کاروانسراها به عمل آمد، به این ترتیب که علاوه بر نقشه 4 ایوانی، کاروانسراهایی با نقشه های مدور، هشت ضلعی، چندضلعی، دو ایوانی، نوع کوهستانی و ... با توجه به موقعیت جغرافیایی و مکانی محل شناخته شد.

در دوره های افشاریه، زندیه و قاجاریه در ساخت کاروانسراها تغییرات چندانی به عمل نیامد و ایجاد آن، به شیوه گذشته ادامه پیدا کرد. ازنظر طرح و نقشه، کاروانسراهای دوره یادشده عموماً از نوع چهار ایوانی بوده و از لحاظ مصالح ساختمانی نیز، برخلاف دوره مقدم که از آجر و سنگ بود، بیشتر از خشت استفاده شده است. همچنین تعداد زیادی از کاروانسراهای عهد صفوی نیز در عهد قاجاریه تعمیر و بازسازی شد. به این ترتیب، 25 قرن از بنیاد کاروانسراهای ایران می گذرد. اعتقاد محققین ازجمله پوپ براین است که بنیاد کاروانسراها در ایران پیروزی بزرگی برای معماری ایران است و در هیچ جای جهان کاربرد و ویژگی های خاص معماری آن را نمی توان دید. بسیاری از کاروانسراهای جهت جاده ها، روستاها و شهرها تا قرن حاضر مورد استفاده سازمان های گوناگون چون ژاندارمری سابق نیـروی انتظامی و آموزش و پرورش بوده است. (کیانی و کلایس: 1373)

ویرانه ها و بقایای تعداد بیشتری از آن ها هم در کنار شاهراه های قدیمی (همانند کاروانسرای غیب اله بستک)، مکان های دورافتاده، معابر کوهستانی و حاشیه راه های کویری دیده می شود؛ در حالی که آن روزگاران کاروانسراها مسکن و مأوای آرام بخشی برای کاروان و کاروانیان شمرده می شدند. از طرف دیگر کاروانسراهای درون شهری به صورت سراهای تجاری همچنان به فعالیت اقتصادی و حیات خود ادامه می دهند.

همانند دیگر کاروانسراهای جهت بندرلنگه ـ بستک ـ لار، بنای کاروانسرای غیب اله بستک را نیز باید به احتمال فراوان (بر اساس موارد ذکرشده) مربوط به دوره صفوی، زندیه و اوایل قاجاریه دانست. این زمان دوره اوج رونق تجارت بندرعباس و بندرلنگه است و منطقه کهورستان در جهت این تجارت قرار گرفته است. (جمیل موحد: 1384)

وجه تسمیه بنا با توجه به انتساب سازنده آن غیب اله نامیده شده است.

موقعیت فعلی اثر

این بنا در فاصله 45 کیلومتری جنوب غربی بستک واقع شده است. این بنا از شمال به امتداد کوه های گاوبست، از جنوب به روستای گوده گز، از شرق به 8 کیلومتری روستای فتویه و از غرب به 4 کیلومتری سه راهی کهورستان ـ بستک ـ لار قرار گرفته است. کاروانسرای غیب اله با فاصله 200 متری از جاده لار ـ بستک، و در زمین های لم یزرع واقع شده است.

مشخصات اثر

کاروانسرای غیب اله بنایی است ساخته شده با دو ضلع به شکل L لاتین با طول و عرض، ضلع بزرگ (نمای جنوبی) 720 ×3000 سانتی متر و ضلع کوچک تر (نمای غربی) 430 × 2485 سانتی متر است. بنا دارای یک ورودی با دو سکوی نشیمن است که دارای ابعادی به اندازه 125 × 300 سانتی متر است که با طاق جناقی تزیین شده است. ارتفاع کلی بنا 390 سانتی متر (بدون انتساب گنبد اصلی) است. کاروانسرای فوق دارای 7 اتاق است که بیشتر این اتاق ها به وسیله درب های تودرتو با هم در ارتباط می باشند. تنها اتاقی که درب آن از حیاط راه دارد و به عنوان اتاق خصوصی به کار می رفته، اتاق شماره 7 است. این اتاق بزرگ ترین اتاق کاروانسرا به حساب می آید و دارای ابعادی به اندازه 290 × 1695 سانتی متر است. همان گونه که گفته شد این اتاق به وسیله دو درب به ابعاد 170 × 235 سانتی متر و به صورت قرینه در ابتدا و انتهای اتاق مذکور واقع شده و به وسیله طاق جناقی مزین است. اتاق مذکور دارای 3 پنجره است که به فضای حیاط کاروانسرا دید دارد و به حالت طاق جناقی است. کاروانسرا دارای 4 گنبد است که هر یک از گنبدها نمایی خاص را ایجاد نموده که بزرگ ترین گنبد این بنا در نمای جنوبی است و ابعاد آن 390 × 450 سانتی متر است. در این کاروانسرا دو گنبد به صورت قرینه وجود دارد که قطر هر کدام 200 سانتی متر و ضلع جنوبی واقع شده است. متأسفانه تنها گنبد زیبای این کاروانسرا که به وسیله مقرنس تزیین گشته و تنها قسمتی از آن باقی مانده تخریب شده است. قطر این گنبد که در ضلع جنوب غربی ساخته شده بود دارای ابعادی به اندازه 290 × 410 سانتی متر است. تنها پنجره هایی که در این بنا دید به بیرون دارد در ضلع جنوبی که ابعاد آن ها به صورت یکسان 45 × 100 سانتی متر است.

زمین کاروانسرا به صورت مربع است که ابعاد هر کدام از اضلاع آن 30 متر است که بنای اصلی (همان گونه که ذکر شد) به صورت L و مابقی آن دارای دیواره ای سنگی است که در ضلع شاقتصادی و شرقی نمایان است. در این دیواره آثار سنگ چینی وجود دارد که احتمالاً دیواره بنا بوده اما اطراف آن هیچ گونه اثری از ریزش دیواره دیده نشده است. لازم به ذکر است تنها طاقچه موجود در این کاروانسرا در ضلع جنوب شرقی و در درون اتاق شماره 1 واقع شده که ابعاد آن 30 × 50 سانتی متر است.

بنا در کل بسیار ساده و با تزئینات جزئی ساخته شده است. مصالح به کاررفته در بنا سنگ و ساروج با روکش دیواره های ساروجی تزیین است. سنگ های بزرگ در بخش پی دیوارها به کار برده شده است و سنگ های کوچک تر برای طاق سرتاسری سقف بنا استفاده شده است. در برخی از قسمت ها به نظر می رسد سنگ چینی اریب صورت گرفته که این در برخی از قسمت های تخریب شده بنا نمایان است.

در غرب کاروانسرای غیب اله گورستانی واقع است که حدود 15 قبر در آن وجود دارد احتمالاً این گورستان دارای قبور بیشتری بوده که به دلیل بارش باران های رگبار همراه با سیلاب های فصلی بخشی از گورستان از بین رفته است. بیشتر گورهای باقی مانده از نوع قبور سنگ چین با قلوه سنگ های بزرگ سنگچین ها به صورت بیضوی است.

ویژگی اثر

شکل خاص کاروانسرا L نمایانگر نمونه ای خاص از کاروانسراهای منطقه بستک است که در مناطق دیگر مشابه آن گزارش نشده است و این بنا به همراه کاروانسرای تابستانی و زمستانی هرنگ بستک تنها بناهای کاروانسرایی در منطقه بستک به شمار می فرایند که با توجه به تغییرات فصول در سال، ساخته شده است.

کاروانسرای غیب اله بستک با توجه به اینکه از سازه و معماری ساده برخوردار است و برگرفته از معماری بومی و کهن این سرزمین و مانند بیشتر بناهای نواحی گرم و مرطوب است.

منابع و مآخذ

سلامی بستکی، احمد. بستک در گذر تاریخ، جلد 2، چاپ اول، انتشارات زیتون، تهران، سال 1372.

عباسی، مصطفی. بستک و جهانگیریه، چاپ اول، انتشارات جهان معاصر، تهران، سال 1372.

کیانی، محمد یوسف و کلایس، ولفرام. کاروانسراهای ایران (فارسی و انگلیسی)، چاپ اول، انتشارات میراث فرهنگی کشور، تهران، سال 1373.

موحد، جمیل. بستک و خلیج فارس، انتشارات بال کبوتران، تهران، سال 1384

گزارش از بهروز وحدت

منبع: میراث آریا
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10966

به "کاروانسرای غیب الله بستک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای غیب الله بستک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید