کاوش نجات بخشی در محدوده سد بلوبین زنجان

به گزارش راه ساری، سرپرست هیئت باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: با توجه به یافته های کاوش نجات بخشی محوطه روستای بلوبین در محدوده سد بلوبین در شهرستان ایجرود زنجان، این محوطه را می توان یکی از مراکز فراوری سفال منطقه ای دانست.

کاوش نجات بخشی در محدوده سد بلوبین زنجان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فاطمه فرشی جلالی سرپرست هیئت باستان شناسی امروز دوشنبه 12 خرداد 99 با اعلام این خبر اضافه کرد: با توجه به تصمیم شرکت آب منطقه ای زنجان مبنی بر ساخت سد مخزنی بلوبین در محدوده ایجرود، محدوده سد در سال 1394 مورد آنالیز باستان شناسی نهاده شد که در نتیجه معین شد 13 محوطه در نتیجه ساخت سد از بین خواهند رفت.

او توضیح داد: در این میان محوطه روستای بلوبین نیز جزو محوطه های در خطر و نیازمند کاوش نجات بخشی نهاده شد. این محوطه در ضلع شمالی روستا واقع شده به این صورت که دو ضلع شرقی و شمالی با شیب زیادی به باغات اطراف منتهی می گردد و بر روی دو ضلع غربی و جنوبی، خانه های روستا واقع شده است.

فرشی جلالی با بیان اینکه نخستین فصل کاوش این محوطه با تمرکز به لایه نگاری و شناخت توالی فرهنگی انجام شد، گفت: با توجه به اهداف فوق، دو ترانشه پلکانی در سمت شرق محوطه ایجاد و حدود 20 متر نهشته فرهنگی کاوش شد و در نهایت ترانشه دو به بستر صخره ای رسید.

او نهشته های کاوش شده در این دو ترانشه را شامل انباشت خاک، خاکستر، معماری با دیوارهای سنگی و کف های حرارت دیده با جوش کوره دانست و توضیح داد: وجود حرارت دیدگی ها و جوش کوره نشان می دهد که در این محل کوره های پخت سفال وجود داشته است.

جلالی سرپرست هیئت باستان شناسی با اشاره به اینکه سفال های به دست آمده را می توان به دوره اسلامی تاریخ گذاری کرد، گفت: عموم سفال های به دست آمده دارای خمیره قرمز و نخودی ساده بوده که به ندرت به شیوه مرصع با قطعات سفال لعاب دار تزیین شده اند.

او گفت که مجوز کاوش نجات بخشی محوطه روستای بلوبین از طرف پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: میراث آریا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9649

به "کاوش نجات بخشی در محدوده سد بلوبین زنجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوش نجات بخشی در محدوده سد بلوبین زنجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید