آشنایی با جاذبه های گردشگری دومین شهر تاریخی ایران، تصاویر

به گزارش راه ساری، دومین شهر تاریخی ایران در استان مرکزی و شهرستان دلیجان قرار گرفته است.

آشنایی با جاذبه های گردشگری دومین شهر تاریخی ایران، تصاویر

خبرنگاران: یک شهاب سنگ 3 کیلوگرمی در ساعت 18:30 دقیقه روز 28 مرداد ماه سال 1353 در حد فاصل شهر های قم، کاشان، دلیجان و اصفهان که با نام شهر نراق شناخته می شود، به زمین افتاد.

نراق یکی از شهر های شهرستان دلیجان و استان مرکزی است. این شهر قدمت تاریخی قابل توجهی دارد و پس از ماسوله گیلان، دومین شهر تاریخی ایران است. برخی از مورخان معتقدند که شهر نراق به نوعی قبل از اسلام شکل گرفته است؛ البته در ابتدا شامل هفت روستا که در مجاورت یکدیگر قرار داشتند می شد، اما شخصی ملقب به ریش بلند که سمت کدخدایی داشت، شهر نراق امروزی را احداث کرده است.

آب انبار حاج مهدی نراقی که در سال 1264 هجری قمری ساخته شده، یکی از جاذبه های گردشگری شهر نراق است.

البته این آب انبار تنها آب انبار دومین شهر تاریخی ایران نیست. آب انبار های شهر نراق از شاهکار های معماری دوره قاجار به شمار می فرایند. آن ها در همه محلات شهر دیده می شوند و به نوعی گواه قدمت تاریخی آن هستند.

شهر نراق در گذشته با عنوان شهر آسیاب ها شناخته می شد، زیرا 15 آسیاب آبی در این شهر وجود دارد. از جاذبه های گردشگری دیگر شهر نراق می توان به حسینیه و آب انبار حاج عبدالباقی، مسجد امام حسن (ع) با قدمت 700 سال، قنات شهری حاج الله داد با قدمت بیش از 400 سال، بقعه امامزاده یحیی، خانه تاریخی فاضلین نراقی صفوی، مسجد جامع نراق و بازار شمس السلطنه اشاره کرد.

غار چال نخجیر در نزدیکی نراق قرار گرفته است. این غار که در سال 1384 هجری شمسی به ثبت ملی رسیده است، یکی از غار های آهکی و زنده دنیا به حساب می آید.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9441

به "آشنایی با جاذبه های گردشگری دومین شهر تاریخی ایران، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاذبه های گردشگری دومین شهر تاریخی ایران، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید