کدامیک از این تصاویر با هوش مصنوعی ساخته شده اند؟

به گزارش راه ساری، در دوره هوش مصنوعی، تشخیص اینکه کدام تصویر واقعی است و کدام غیر واقعی، کار خیلی سختی شده است.

کدامیک از این تصاویر با هوش مصنوعی ساخته شده اند؟

غزال زیاری: در گذشته تشخیص تصاویر خلق شده به وسیله هوش مصنوعی ، کار بسیار ساده ای بود و به راحتی می شد تا با کمی دقت، آنها را تشخیص داد. اما با پیشرفت تکنولوژی، تصاویر خلق شده به وسیله هوش مصنوعی آنقدر حرفه ای شده اند که تشخیص آنها از تصاویر واقعی، کار بسیار سختی شده است.

در این زمینه با متخصصان صحبت کردیم تا در خصوص این تکنولوژی و آنچه باید به آن توجه کنیم بیشتر بدانیم. ولی قبل از هر چیز، بیایید خودمان را محک بزنیم و ببینیم که آیا می توانیم تشخیص دهیم که کدام تصویر واقعی است؟

یکی از این دو عکس، تصویری واقعی از غروب آفتاب در ساحل است و دیگری به وسیله هوش مصنوعی خلق شده. می توانید تصویر واقعی را تشخیص دهید؟

هوش مصنوعی چطور تصاویر را ایجاد می نماید؟

مهایری اتکین، پژوهشگر اخلاق و کارشناس هوش مصنوعی در موسسه آلن تورینگ در این رابطه گفته: مولدهای تصویر هوش مصنوعی برپایه مجموعه داده های بزرگی از تصاویری که از اینترنت گرفته شده اند، آموزش می بینند. این تصاویر برپایه موضوع، رنگ، سبک تصاویر و یا سایر توصیف هایی که تصویر نشان دهنده آنهاست، برچسب گذاری می شوند و مدل هوش مصنوعی برای شناسایی الگوهای این تصاویر و برچسب های آنها آموزش دیده است.

او ادامه داد: این بدان معناست که وقتی فردیدرخواستی را به مدل ارائه می دهد، مدل هوش مصنوعی تصویری را براساس نحوه ارتباط کلمات موجود در درخواست فرد با برچسب های مرتبط با تصاویری که روی آنها آموزش دیده، ایجاد می نماید.

امین ابراهیمی افروزی، محقق دانشکده حقوق بیل که در رشته اخلاق محاسباتی مطالعه می نماید در این باره گفته که وجه تمایز مهمی بین تصاویر ایجاد شده به وسیله هوش مصنوعی و تصاویر ثبت شده به وسیله انسان ها وجود دارد: هوش مصنوعی با دیدن کردن یاد می گیرد. سیستم های هوش مصنوعی می توانند با مشاهده نمونه های واقعی بی شمار، تصاویری از هر نوع را ایجاد نمایند. اینجا هوش مصنوعی نمی داند که در حال فراوری یک چشم انداز طبیعی است و یا یک عکس متقاعد نماینده و تنها چیزی که می داند این است که در حال فراوری تصویری مانند چیزهایی است که قبل از آن نمونه هایی از آنها را دیده بوده.

تا چندی پیش، تصاویر خلق شده به وسیله کامپیوترها، به راحتی از تصاویر واقعی قابل تفکیک بودند. البته با توسعه و اصلاح مدل ها، تشخیص این تفاوت ها سخت تر شده است. آیتکن در این باره گفته: خروجی ها روز به روز واقعی تر می شوند. البته این تصاویر به هیچ وجه کامل نیستند ولی حالا هوش مصنوعی در حال خلق تصاویری است که بسیار متقاعد نماینده اند؛ مخصوصا اگر این تصاویر با وضوح پائین مثلا در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شوند.

ترفندهای تشخیص عکس های فراوری شده هوش مصنوعی

البته هنوز هم بعضی نشانه ها هست که با اتکا به آنها می توان عکس های فراوریی هوش مصنوعی را تشخیص داد. آیتکن در این باره شرح داد: معمولا عکس های فراوری شده به وسیله هوش مصنوعی دارای چندین خطا هستند. در گذشته، آنالیز تعداد یا فرم انگشتان دست و یا پا در تصاویری که در آنها یک انسان وجود داشت، می توانست راه چارهی کلیدی باشد. گاهی می توان به سایه ها یا نورپردازی ها توجه کرد (چرا که هوش مصنوعی هیچ دیدگاه یا درکی از مباحث فیزیکی یا طبیعی ندارد. پس در بعضی مواقع می توان سایه ها را در جایگاهی نادرست یافت یا اشیایی معلق در هوا را دید). گاهی وقت ها تصاویر کیفیتی به شدت واقعی و رویایی دارند و اغلب با وضوح پائین به اشتراک گذاشته می شوند. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، این است که همواره آنالیز کنید که چه کسی تصویر را منتشر نموده و آیا منبع انتشار عکس، منبع قابل اعتمادی است یا خیر.

بیشتر بخوانید:

  • نابغه بزرگ، عموی ترامپ و اختراعات شگفت انگیزی که ناپدید شدند!
  • راه چارههای عملی برای کم کردن مصرف باتری و جلوگیری از خاموش شدن موبایل/ عکس

در عین حال هنوز هم راه هایی هست که بتوان تصاویر خلق شده به وسیله هوش مصنوعی را تشخیص داد. هرچند که این کار در آینده به مراتب سخت تر خواهد شد. ابراهیمی افروزی ادامه داد: با پیشرفت تکنولوژی، شاید در آینده دیگر راهی برای تشخیص تصاویر ایجاد شده به وسیله هوش مصنوعی نداشته باشیم.

مشکل هنر هوش مصنوعی چیست؟

اصلی ترین نگرانی این واقعیت است که تصاویر هوش مصنوعی ممکن است فریبنده باشند. ابراهیمی افروزی دراین باره گفته: تصاویر معتبر، آنچه را که واقعا در جهان اتفاق می افتند را به تصویر می کشند و از این نظر راوی حقایق هستند. اما جانوری که بشریت با هوش مصنوعی خلق نموده، یک فناوری برای ایجاد شهادت دروغین است که از شهادت واقعی قابل تشخیص نخواهد بود.

او ادامه داد: این باعث می گردد که ایجاد و انتشار شهادت دروغ، به ویژه در مسائل خبرساز، ساده و فراگیر گردد. از همین رو خلق تصاویر با هوش مصنوعی، اگر در امری به جز هنر مورد استفاده قرار گیرد، گمراه نماینده خواهد بود.

این امکان وجود دارد که ما بتوانیم الگوریتم های دیگری را آموزش دهیم که بتواند تشخیص دهد که کدام تصاویر به وسیله هوش مصنوعی ساخته شده اند. در این راستا لورال کین، مدیرعامل آموزشگاه مهارت های دیجیتال کودکلن، گفته که این هنوز یک راه چاره کامل و ایده آل نیست: ممکن است این الگوریتم ها فقط در پی ویژگی های خاصی باشند و بعضی دیگر از ویژگی ها را در نظر نگیرند. علائم حکایتی مثل ناهماهنگی های صورت یا کنار هم قراردادن غیرمعمول تاری و جزئیات، یا حالت دست ها، نور و سایه ها، کاملا درست به نظر نمی رسند. تمام این مسائل قابل دستکاری هستند و این دقیقا همان چالشی است که در حال حاضر با آن روبرو هستیم.

او ادامه داد: به همین علت هم هست که در نهایت اغلب به ترکیبی از احساسات درونی، آگاهی از فناوری و اقدامات کارآگاهی از سوی کاربران می رسیم. راه چاره منطقی استفاده از موتورهای جستجو است تا ببینیم عکس کجاها منتشر شده. آیا منابع انتشار این عکس قابل اعتماد هستند؟ باید مطمئن شد که این عکس یک رویداد خاص را نشان می دهد و آیا این رویداد قابل تائید است؟

نگرانی ها درباره حق امتیاز تصاویر

تصاویر خلق شده به وسیله هوش مصنوعی ممکن است نگرانی هایی از بابت حق امتیاز نیز ایجاد نمایند؛ به ویژه وقتی که به سبک خاص یک هنرمند انسانی فراوری شده باشد.

آیتکن دراین باره گفت: از آنجا که هوش مصنوعی برپایه داده های موجود در اینترنت آموزش می بیند، حاوی آثار هنری بسیاری از هنرمندان (زنده یا فقید) هستند. این هنرمندان رضایت نداده اند که از آثار هنری شان در این راستا استفاده گردد و زمانی که مدل هوش مصنوعی از آثار آنها برای خلق خروجی های نو استفاده می نماید، به این هنرمندان اعتبار یا پولی تعلق نمی گیرد.

حوزه تصاویر هوش مصنوعی و تقلب های عمیقی که در این راستا انجام می گردد، به سرعت در حال پیشرفت است و نهادهای نظارتی می کوشند تا آنها نیز بتوانند با همین سرعت، وارد عمل شوند. در حال حاضر تنها کاری که می توان انجام داد این است که هوشیار باشیم و قبل از اینکه هر چیزی که آنلاین می بینیم را باور کنیم، کمی با دید انتقادی به آن بنگریم.

حالا به پاسخ معمایمان می رسیم؛ کدام یک از این تصاویر خلق شده به وسیله هوش مصنوعی بود؟

1. غروب خورشید در ساحل: تصویر سمت چپ به وسیله هوش مصنوعی خلق شده بود.

2. سگ: تصویر سمت چپ به وسیله هوش مصنوعی ایجاد شد بود.

3. کودک در چاله آب: تصویر سمت چپ

4. پروانه: تصویر سمت راست

5. مجسمه آزادی: تصویر سمت راست

6. بستنی: تصویر سمت چپ

7. چشم: تصویر سمت راست

منبع: newsweek

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 خرداد 1402 بروزرسانی: 30 خرداد 1402 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14784

به "کدامیک از این تصاویر با هوش مصنوعی ساخته شده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدامیک از این تصاویر با هوش مصنوعی ساخته شده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید