کشف آثار 2200 ساله متعلق به نبرد دریایی روم باستان!

به گزارش راه ساری، نبرد روم و کارتاژ | Rome and Carthage battle

امپراتوری رم باستان یکی از بزرگ ترین امپراتوری ها و قدرت های باستانی است که هنوز هم دانشمندان و مردم را شگفت زده نموده است. هرازگاهی در خصوص یکی از جنبه های این امپراتوری کشفی انجام می گردد و ما را با شکوه و عظمت این امپراتوری بیشتر آشنا می نماید. جدیدترین کشفی که صورت گرفته مربوط به نبرد دریایی رومیان با کارتاژها بوده است که بیش از 2200 سال پیش صورت گرفته است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص این کشف باستانی و نبرد روم و کارتاژ بیشتر بدانیم.

کشف آثار 2200 ساله متعلق به نبرد دریایی روم باستان!

باستان شناسان با کاوش در محل نبرد دریایی روم و کارتاژها که 2200 سال پیش اتفاق افتاده پرده از راز این نبرد باستانی برداشتند. این اکتشافات نشان می دهد ارتش کارتاژها از ادوات جنگی مصادره شده رومیان در جریان نبرد استفاده می کردند و به اجبار محموله کشتی هایشان را در آب رها کردند تا بتوانند از چنگ رومیان فرار نمایند. طبق اسناد تاریخی، نبرد روم و کارتاژ در دهم مارس 241 پیش از میلاد مسیح در نزدیکی جزایر Aegates Islands، در فاصله کمی از سیسیل امروزی در دریای مدیترانه اتفاق افتاده است. در این نبرد ارتش کارتاژ توسط ناوگان روم محاصره شده بود و یکی از ناوگان های کارتاژیان سعی نموده به این کشتی محموله و مهمات برساند. پیشرفت روم در نبرد روم و کارتاژ به قدری چشمگیر بود که کارتاژها مجبور به موافقت با آتش بس شدند و شرایطی را پذیرفتند که به نفع رومیان بود.

طی دهه اخیر باستان شناسان با جست و جو در محل این نبرد پیروز به کشف دژکوب های برنزی، کلاه خود های فلزی و ظروف سفالی شدند. به نظر می رسد کارتاژ ها با ناوگانی در این نبرد شرکت نموده اند که بخشی از آن در واقع کشتی های مصادره شده رومیان بوده است. ویلیام موری استاد تاریخ یونان در دانشگاه فلوریدای جنوبی و یکی از اعضای این تیم کاوشگر در خصوص این کشف و نبرد روم و کارتاژ این طور می گوید: از میان 19 دژکوب کشف شده 11 عدد از آن ها به عنوان دژکوب رومیان شناخته شده است.

یکی از چیزهایی که باعث شگفتی دانشمندان شده است طراحی کلاه خودهای کشف شده است. این طراحی که باستان شناسان آن را مونتفورتینو نامیده اند به قدری در بین رومیان محبوب بوده که برای طراحی بعضی از دژکوب های خود نیز از آن استفاده نموده اند. کشف دژکوب های متعدد رومی و کلاه خودهایی با طرح مونتفورتینو باستان شناسان را بر سر دوراهی قرار داده است. موری بیان نمود: انتظار داریم کارتاژها که در این نبرد بازنده بودند چنین تلفاتی داشته باشند. اما کشف این کلاه خودها رومی دانشمندان را در بهت و حیرت فرو برده است.

به این ترتیب به نظر می رسد کارتاژها از کشتی هایی که در نبرد پیشین از رومیان مصادره نموده بودند در این جنگ استفاده نموده اند. بعضی از نوشته های تاریخی نشان می دهد که در نبردی که چندین سال پیش از این نبرد اتفاق افتاده بود، کارتاژها 93 کشتی رومی را مصادره نموده اند. وجود تعداد بسیار زیاد کلاه خودهای مونتفورتینویی جای سوال است و هنوز دانشمندان جواب قطعی و روشنی برای آن ندارند. یکی از فرضیه ها این است که کارتاژها از تعدادی سرباز از گال و ایبری به عنوان خدمه در بعضی از کشتی هایشان استفاده نموده بودند که سربازان این مناطق معمولاً چنین کلاه خودهایی به سر می کردند.

تمدن کارتاژ در سده های سوم و دوم پیش از مسیح هم دوره و هماورد جمهوری روم و در کشاکش با این دولت بر سر چیرگی بر مدیترانه باختری بود. این هماوردی به سه دوره جنگ میان کارتاژ و روم انجامید که به جنگ های کارتاژی یا پونیک نامیده می گردد.

منبع: livescience.com

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: الی گشت
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1370

به "کشف آثار 2200 ساله متعلق به نبرد دریایی روم باستان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آثار 2200 ساله متعلق به نبرد دریایی روم باستان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید