معرفی 10 مکان دیدنی الهام گرفته شده از نمایشنامه های شکسپیر (قسمت اول)

به گزارش راه ساری، با چهارصدمین سالگرد مرگ شکسپیر، ما 10 مکان را برای توریست های مستقلی که شکسپیر را در مغز و قلب یا حتی کوله پشتی خود حمل می نمایند پیشنهاد می کنیم. با خبرنگاران همراه باشید.

معرفی 10 مکان دیدنی الهام گرفته شده از نمایشنامه های شکسپیر (قسمت اول)

تمام دنیا یک صحنه نمایش است. این دیالوگ معروف ژاک در نمایشنامه همان طور که شما دوست دارید شکسپیر است. هیچ نویسنده ای در تاریخ مانند شکسپیر قادر به راهنمایی یک نمایشنامه نبوده است. در حال حاضر هیچ مدرکی دال بر اینکه فرزند معروف استراسفورد (منطقه ای در لندن و محل تولد، زندگی و مرگ شکسپیر) از اروپا یا حتی اسکاتلند دیدن نموده باشد، ولی بیشتر لوکیشن های نمایشنامه های او در کشورهای دیگر و خارج از انگلستان واقع شده است. کشورهایی که شکسپیر در زمان خود فقط در کتاب ها درباره آن ها خوانده و هیچ حضور فیزیکی در آن ها نداشته و با این حال بازهم موجب معروفیت آن کشورها و اماکنشان شده است.

خانه ژولیت در ورونا (شهری در شمال ایتالیا) که در نمایشنامه رومئو و ژولیت به آن اشاره شده شاید باعث جذب توریست های فراوانی شده است، ولی این محبوبیت آن قدرها شامل حال مرکز تاریخی آزینکورت نبوده است. آزینکورت شهری در شمال فرانسه است که در آن نبرد تاریخی آزینکورت بین هنری پنجم انگلستان و پادشاهی فرانسه رخ داد و پس از اینکه نابغه ای مانند شکسپیر نمایشنامه هنری پنجم را نوشت، محل وقوع این نبرد به صورت یک مرکز توریستی برای بازدیدنمایندگان ساخته شد.

یا می توان از میدان رم دیدن کرد، میدانی که در مهم ترین بخش های نمایشنامه ژولیوس سزار از آن یاد شده است یا جزیره ریالتو در ونیز، بخش پر رفت و آمد این جزیره که در نمایشنامه کمدی تاجر ونیزی به آن بسیار اشاره شده است و به احتمال خیلی زیاد دیالوگ های این نمایشنامه ها هنگام بازدید از این اماکن از ذهن هر هوادار شکسپیر عبور خواهد نمود. دنیا صدف خوراکی او بود (به معنی اینکه برای او ساخته شده بود)؛ عبارتی که در نمایشنامه زیبای همسران خوش ویندزور ابداع کرد و بعدها مورد استفاده خیلی ها نهاده شد. برای کسانی که عاشق شکسپیر هستند، این لحظه های کوچک ارتباط دریافت با نمایشنامه های او در اماکنی خیلی دورتر از زادگاهش، استراسفورد، به عنوان یک یادآوری از جامعیت یک شاعر (اشاره به شکسپیر) می تواند به صورت عجیبی تاثیر گذار باشد. او یک نابغه بود بدون هیچ مرز جغرافیایی. همواره مرجعی در برای نمایشنامه های او وجود داشت، به عنوان مثال نقطه مقابل ها در نمایشنامه تاجر ونیزی تا برمودا در نمایشنامه طوفان یا حتی برای کوهستان های آفریقایی در نمایشنامه اتلو، حتی نحوه فهم و ادراک او از فضای بیرونی جو زمین غیر طبیعی بود (من دور زمین را تقریبا در 40 دقیقه می زنم). دیالوگ شخصیت پاگ در نمایشنامه رویای نیمه شب تابستان که می تواند نوعی پیش بینی از ماهواره های مدرنی باشد که به دور زمین می چرخد. در زیر به آنالیز تک تک این مکان ها می پردازیم.

1. شب دوازدهم

محیط یکی از دوست داشتنی ترین کمدی های شکسپیر به شدت شبیه به کرواسی مدرن است. پس چقدر مودبانه است که دوبروونیک، جواهر شهرهای ساحلی کرواسی، این محبت شکسپیر را با برگزاری فستیوال های تابستانه شکسپیر جبران کند. تم اصلی جشنواره سال جاری هملت است و با کلیک روی لینک می توانید بلیط و اطلاعات شرکت در این فستیوال را تهیه کنید.

دوبروونیک قبلا در جمهوری راگوسا قرار داشت (کشوری که از سال 1358 تا 1808 میلادی و فتح توسط ناپلون به صورت خود مختار در جنوب کرواسی قرار داشت) و یکی از قلعه های مهم این شهر لوریه ناتس است که این فستیوال در آن قلعه برگزار و از آن به عنوان نمادی از دادگاه اورسینو (صحنه ای در شب دوازدهم شکسپیر) استفاده می شود. این قلعه قرن 11 برای دفع محاجمان ونیزی ساخته شده بود. عاشقان واقعی شکسپیر می توانند اتلو را در حال سفر دریایی خود از ونیز به قبرس تصور نمایند که از کنار این قلعه عبور می نماید. هتل دوبروونیک ویلا یک بوتیک هتل زیبا در این شهر است که اقامتی عالی برای شما به ارمغان می آورد. در راهنمای سفر به کرواسی در خبرنگاران می توانید اطلاعات کاملی درباره سفر به این کشور تاریخی کسب کنید.

2. مکبث

مکبث یا تراژدی مکبث نام یک نمایشنامه دیگر از ویلیام شکسپیر است، نمایشنامه ای کوتاه ولی یکی از محبوب ترین آن ها. انتظار اینکه جاذبه های توریستی اسکاتلند شباهت کامل به لوکیشن های نمایشنامه های این نویسنده داشته باشند بی فایده است، ولی با همه این ها شباهت های زیادی با نمایشنامه مکبث در این شهر قابل نمایش است. در این نمایشنامه مکبث، یک پادشاه قرن 11 اسکاتلندی، خان و فرمانروای قصر گلامیس در شهر آنگوس اسکاتلند بود. این قصر که یک جاذبه توریستی و از زیبایی های شهر آنگوس به شمار می رود، زادگاه و خانه کودکی الیزابت شهبانوی مادر، مادر الیزابت دوم، ملکه حال حاضر بریتانیا، است. یک ساختمان مجلل با تاریخی پر شکوه.

پادشاه دنکن، شخصیت افسانه ای نمایشنامه مکبث، شاید در دنیای واقعی در این مکان کشته نشده است، ولی حس تاریک و ترسناکی که در این قصر احساس می شود تداعی نماینده روح زدگی این قصر در نمایشنامه شکسپیر است. سر زدن به شهرهای تاریخی دانکلد و بیرنام که در نمایشنامه به آن ها اشاره شده است هم خالی از لطف نیست. دانکلد یکی از دوست داشتنی ترین و قدیمی ترین شهرهای اسکاتلند است، در حالی بیرنام در نمایشنامه موجب وحشت مکبث به خاطر پیشکویی جادوگران شد و همواره این شهر این خاطره ترسناک را با خود به همراه دارد. در راهنمای سفر به اسکاتلند در خبرنگاران می توانید اطلاعات کاملی درباره سفر به این کشور تاریخی کسب کنید

3. رام کردن زن سرکش

این نمایشنامه کمدی در حدود سال های 1597-1594 نوشته شده است. جغرافیای شکسپیر به نامنظم بودن و سرگردانی رسوا بود. او هیچ وقت در شهر پادوا ایتالیا نبوده است، مکانی که برای نمایشنامه رام کردن زن سرکش استفاده نموده بود. او از این مکان به عنوان اقامتگاه هنرها یاد نموده که کاملا هم درست است. قدمت دانشگاه این شهر به قرن 13 میلادی برمی شود. شکسپیر در ادامه نمایشنامه خود از شهر لومباردی استفاده می نماید به نوعی غیر قابل باور است، چون این شهر با پادوا در استان ونتو در نزدیکی شهر ونیز فاصله زیادی دارد . به هر حال اگر از هر کسی پرسیده شود اعتراف می نمایند که پادوا یکی از لذت بخش ترین شهرهای ایتالیا است، مگر اینکه کسی با یک زن سرکش به آنجا سفر نموده باشد. از جمله جاهایی که این شهر به آن معروف است می توان قصر سلطنتی و زیبای سنت آنتونی اشاره نمود، ولی با همه این ها در این شهر می توان فروشگاه های زیبا، خیابان هایی با گذرگاه های طاق دار و هتل های بسیار شیک را هم دید. در راهنمای سفر به ایتالیا در خبرنگاران می توانید اطلاعات کاملی درباره سفر به این کشور تاریخی کسب کنید

4. ریچارد سوم

این نمایشنامه یک اثر تاریخی از شکسپیر است که داستان تراژیک به قدرت رسیدن شاه ریچارد سوم و سقوط وی را بیان می نماید. ولی حتی شکسپیر هم نمی توانست پیش بینی کند پادشاهی که در نمایشنامه او تمام قلمرو خود را با یک اسب عوض می نماید، بقایای بدنش در آخر از زیر یک پارکینگ عمومی در شهر لستر انگلستان کشف شود. ریچارد سوم در نبرد باسورث کشته شد و مراسم تدفینی نداشت و مکان دفنش هم نامعلوم بود تا اینکه در سال 2012 پژوهشگران دانشگاه لستر اسکلت او را از زمین یک پارکینگ عمومی در شهر لستر پیدا نموده و در کلیسای جامع لستر دوباره دفن کردند.

ولی شکسپیر اطلاعات زیادی راجع به منطقه باسورث داشت، چون این منطقه از محل زندگی او یعنی استراسفورد 40 مایل فاصله داشت و به دلیل جنگ بزرگ و تاریخی که در منطقه باسورث به وقوع پیوسته این منطقه از معروفیت بالایی برخوردار است. جنگی که موجب انتها نبرد سی ساله رزها و روی کار آمدن سلسله تودور شد. شکسپیر در زمان جوانی خود به احتمال زیاد داستان ها و نقل قول هایی را از کسانی که پدربزرگ هایشان در این نبرد حضور داشت شنیده بود. ریچارد سوم، پادشاه پارکینگ ماشین ها، یکی از ماندگارترین کاراکترهای شکسپیر است. برای دانشجویان تاریخ جنگ و تاریخی سلطنتی و حتی افراد که می خواهند از این مکان دیدن نمایند و با تاریخ این جنگ بیشتر آشنا شوند، یک مکان دیدنی عالی در جبهه تاریخی باسورث وجود دارد.

5. تاجر ونیزی

این نمایشنامه کمدی در حدود سال های 1596-1594 نوشته شده است. به نوعی غیر قابل باور است که شخصی که خالق معروف ترین کاراکتر یهودی در تاریخ بوده است، خود در تمام عمرش با هیچ یهودی دیدار نداشته باشد یا حتی از شهری که این نمایشنامه در آن اتفاق می افتد، یعنی ونیز دیدن ننموده باشد. ولی با این حال نمایشنامه او ونیز را در شکوه بازرگانی زمان خود نشان می دهد و مانند شهر نیویورک امروزی از لحاظ تجارت بسیار بزرگ و سود ده و لذت بخش است. پول در آن موقع ونیز نقش پادشاه را ایفا می کرد و یهودیان آن موقع که بیشتر وام ده بودند همواره در حال بحث و جدال به دلیل مطالبه بالای سود پول ها بودند.

معاملات بزرگ و خوب همواره در جزیره ریالتو به عنوان مرکز معاملات آن موقع برپا بود. حتی در سال 2016 هم سوغاتی فروشان کهنه و رنگ و رو رفته در جزیره ریالتو صف کشیده اند و محل سکونت اقلیت کلیمی در این جزیره جوی زیبا و قابل اتکا در این جزیره دارد. در این منطقه مغازه های کلیمی، چند کنیسه و یک رستوران کلیمی در کنار آبراه واقع شده است. در راهنمای سفر به ونیز در خبرنگاران می توانید اطلاعات کاملی درباره سفر به این کشور تاریخی کسب کنید.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: کجارو / The Daily Telegraph
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6882

به "معرفی 10 مکان دیدنی الهام گرفته شده از نمایشنامه های شکسپیر (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 10 مکان دیدنی الهام گرفته شده از نمایشنامه های شکسپیر (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید