کشف آدم فضایی ها با یاری دایناسورها

به گزارش راه ساری، همشهری آنلاین نوشت: دانشمندان می گویند که برای جست وجوی حیات فرازمینی، به جای شکل امروزی حیات، باید گذشته زمین را الگو قرار داد.

کشف آدم فضایی ها با یاری دایناسورها

دانشمندان می گویند برای درک حیات پیچیده در اوج خود، باید سراغ دایناسورها برویم. هنگام جستجوی سیارات فراخورشیدی با جوی بالقوه قابل سکونت، اخترشناسان زمین امروزی را به عنوان نمونه ای در نظر می گیرند که باید بر اساس آن جست وجو نمایند. یک مطالعه تازه نشان می دهد که اتفاقا برای کشف نشانه های حیات، باید دوران گذشته زمین را مد نظر قرار دهند.

به علت مقدار زیاد نشانه های زیستی خاص، یافتن دنیا هایی شبیه به زمین در دوران مزوزوئیک - زمانی که دایناسورها در زمین پرسه می زدند - بسیار آسان تر خواهد بود. در حالی که تلسکوپ فضایی جیمزوب در پی کشف سیارات فراخورشیدی قابل سکونت می شود، داده های مربوط به دوران گذشته زمین بیشتر به کارش خواهد آمد.

ستاره شناسان در جست وجوی نشانه های حیات فرازمینی، فعلا فقط از اطلاعات زمین امروزی استفاده می نمایند. آن ها در جو سیارات فراخورشیدی در پی ترکیب خاصی هستند: ترکیبی از نیتروژن، اکسیژن و سایر گازهای کمیاب که تنها جو پشتیبان حیات را می سازند. طبق تحقیقات دانشگاه کرنل، این الگو احتمالا برترین الگو برای جست وجوی حیات نیست.

دانشمندان با استفاده از تخمین های دو مدل آب و هوایی ثابت (GEOCARB و COPSE)، به این نتیجه رسیدند که تلسکوپ ها می توانند به راحتی اثر انگشت نوری دنیا های ژوراسیک را تشخیص دهند. این به علت وجود غلظت های بالاتر از دو جفت علامت زیستی - ازن / متان و اکسیژن / متان است که در جو زمین در حدود 100 تا 300 میلیون سال پیش وجود داشت. نتایج این مطالعه اخیرا در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

لیزا کالتنگر، مدیر موسسه کارل ساگان و دانشیار نجوم در بیانیه مطبوعاتی دانشگاه کرنل گفت: اثر انگشت زمین امروزی الگوی ما برای شناسایی سیارات بالقوه قابل سکونت بوده است، اما زمانی بود که این اثرانگشت ویژه تر بود و این در روشن کردن نشانه های حیات بهتر عمل می نماید. با استفاده از ترکیب جوی زمین در آن دوران، آسانتر می توان در کیهان دنبال نشانه های حیات بود.

دانشمندان ترکیب اتمسفر و بعلاوه طیف های انتقال حاصل از آن را در کل عصر فانروزوییک تجزیه و تحلیل کردند. این بازه زمانی 500 میلیون ساله است (و ما هنوز در آن هستیم) و تنها دوره ای از تاریخ زمین است که این سیاره از حیات پیچیده پشتیبانی نموده است.

  • ابوالهول را انسان ها نساخته اند!

  • قطعی گسترده اینترنت، تلفن ثابت و موبایل 10 میلیون استرالیایی را در شوک فرو برد

  • یافته تازه ناسا در نزدیکی یک سیارک شگفت انگیز/ عکس

  • قرارداد بزرگ ارتش آمریکا با اینتل از ترس چین

  • موجود 450 میلیون ساله به زندگی برگشت/ عکس

عنصر کلیدی اکسیژن است که در 400 میلیون سال گذشته در محدوده ای وجود داشته است که دانشمندان آن را پنجره آتش (از 16 درصد تا 35 درصد غلظت) می نامند. اگر غلظت اکسیژن کمتر بود، هرگز مشتعل نمی شد، و اگر غلظت از آن محدوده بیشتر می شد، آتش هرگز خاموش نمی شد (که این اتفاق ناگواری برای حیات است.

تئوری های دیگر نشان می دهد که ظهور دایناسورها هم زمان با اوج اکسیژن رسانی در جو در حدود 300 میلیون سال پیش بوده است. در نتیجه، آنالیز سیارات دور با اثر انگشت مشابه شانس بیشتری برای یافتن سیاره حامی حیات پیچیده به ما می دهد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 آبان 1402 بروزرسانی: 17 آبان 1402 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14822

به "کشف آدم فضایی ها با یاری دایناسورها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آدم فضایی ها با یاری دایناسورها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید