کشف موشِ 80 کیلوگرمی در آمازون!

به گزارش راه ساری، وب سایت فرادید: جمجمه یک موشِ غول پیکر به بزرگیِ انسان که 10 میلیون سال قبل در جنگل های بارانی آمازون زندگی می کرد، توسطِ دانشمندان کشف شد. به گفته دانشمندان وزنِ این موش به صورت تقریبی 80 کیلوگرم و قد آن در حدود 5 فوت معادلِ 152 سانتی متر بوده است. این موش بزرگترین جونده ای است که تا کنون در آمریکای جنوبی کشف شده است.

کشف موشِ 80 کیلوگرمی در آمازون!

یک موشِ قهوه ای امروزی وزنی در حدود نیم پوند (حدودا 225 گرم) دارد و قد آن کمتر از اندازه کفِ پای انسان است. این هیولای جونده با نامِ نِئوپیلِما آکرینیس، دو دندانِ پیشینِ منحنی و یک مغزِ کوچک با وزنِ 114 گرم داشته است. جمجمه های دو عدد از این جانوران در یک سایتِ فسیل در برزیل کشف شده است.

یکی از جمجمه ها تقریباً کامل است و دیگری شاملِ قطعاتی از کاسه سرِ حیوان است که مغزش را در بر می گرفته است. جمجه در شرایطِ بسیار مطلوبی حفظ شده و حتی آثاری از پیاز های بویایی - منطقه ای از مغز که بو را پردازش می نماید - و لُب های جانبی و پیشانی که مسئولِ تفکر و حرکت هستند، در آن قابل تشخیص است.

نویسندۀ ارشد پژوهش، دکتر خوزه فِریرا می گوید: نئوپیبلِما در حدود 80 کیلوگرم بوده که به این ترتیب از کاپی بارا، جونده ای با وزنِ تقریبیِ 60 کیلوگرم که پیش از این کشف شده بود، بسیار عظیمتر است.

این خزنده خویشاوندِ منقرض شدۀ چین چیلا ها و پاکاراناهاست و در حدودِ 10 میلیون سال قبل در بخشِ غربی جنگل آمازون در برزیل زندگی می نموده است.

حیوان در محیطِ باتلاقی و پیش از پیدایشِ عظیمترین جنگلِ گرمسیری در دنیا در این منطقه زندگی می نموده است.

هیکلِ عظیمِ این موش به این معنی است که تعدادِ اندکی شکارچی در طبیعتِ آن موقع برای او وجود داشته؛ با این حال در همان زمان کروکودیل های غول پیکر برای شکار این موش ها کمین می کردند.

نئوپیلما علی رغم جثه عظیم، مغزی بسیار کوچک داشته است. بازسازیِ سی تی اسکن مغزِ حیوان نشان می دهد مغزِ او بسیار کوچک و وزنی در حدود 113 تا 114 گرم داشته است. مغز انسان در حدودِ 1 کیلوگرم است.

بیش از 2000 گونه جونده در روی زمین زندگی می نمایند که این رقم نصفِ گونه های پستاندارانِ روی زمین است.

منبع: DailyMail

تور مالزی: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

خیمه نیوز: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10077

به "کشف موشِ 80 کیلوگرمی در آمازون!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف موشِ 80 کیلوگرمی در آمازون!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید