آشنایی با بنای کلیسای کاتولیک ماکائو در تور چین

به گزارش راه ساری، اگر شهر پر زرق و برق ماکائو را بشناسید شاید برایتان عجیب باشد که بنایی قدیمی را در آنجا تصور کنید اما بقایای یک کلیسای کاتولیک چهارصد ساله در ماکائو واقع است که البته چیز زیادی از آن باقی نمانده اما باز همین هم گردشگران را به سمت خود میکشد. در ادامه با تاریخچه این بنا آشنا خواهیم شد.

آشنایی با بنای کلیسای کاتولیک ماکائو در تور چین

وجود کلیسای کاتولیک در شرق دور نمایانگر فعالیت‌های گسترده مسیحیان در قرون وسطی است. این کلیسا، که تنها نمای ورودی‌اش باقی مانده، گردشگران تور چین را به سمت خود جذب می‌کند. شهر ماکائو در جنوب چین را شاید بیشتر به کازینوها و هتل‌های لوکسش بشناسند اما باارزش‌ترین جاذبه‌اش در واقع یک کلیسا، یا بقایای یک کلیسا، است.

کلیسای پولس مقدس (St. Paul)، که با نام Mater Dei نیز شناخته شده، کلیسایی پرتغالی از سده هفدهم است که به نام حواری پولس مقدس ساخته شده است. راهبان مسیحی، که برای گسترش مذهب کاتولیک به شرق دور سفر کرده بودند، بین سال‌های 1602 تا 1640 این کلیسا را ساختند. مسیحیان ابتدا به واسطه حضور پرتغالی‌ها در شهر ماکائوی چین مستقر شدند و این کلیسا اولین کلیسایشان بود.

کلیسای پولس مقدس بعدها درون مجموعه‌ای قرار گرفت که به آن اولین دانشگاه غربی در شرق آسیا گفتند. خود کلیسا در آن زمان یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای کاتولیک در آسیا به حساب می‌آمد.

بیشتر کلیسا از چوب ساخته شد اما نمای باشکوه از بلوک‌های گرانیتی داشت. این نما تنها بخشی است که از آن ساختمان عظیم، پس از طوفان سخت و آتش‌سوزی بعد از آن در سال 1835، باقی مانده. آتش‌سوزی سال 1835 در واقع سومین آتش‌سوزی در تاریخ کلیسا بود.

کلیسای ابتدایی در سال 1580 ساخته شد اما دوبار - در سال‌های 1595 و 1601 - آتش گرفت؛ در نتیجه مسیحیان آن را بازسازی کردند. دیوار گرانیتی جلویی را توسعه دادند، همچنین نمایی گرانیتی، که مسیحیان ژاپنی بر آن حکاکی کرده بودند، را بین سال‌های 1620 تا 1627 به آن اضافه کردند. وقتی کلیسا برای سومین‌بار آتش گرفت دیگر آن را بازسازی نکردند؛ زیرا بیش از هفتاد سال از متروکه شدنش می‌گذشت. پرتغالی‌ها مسیحیان متولی کلیسا را اخراج کرده بودند. با این حال، دیوار و نمای بیرونش‌اش مستحکم شده است.

نمای باقی‌مانده از چهار ردیف ستون تشکیل شده که با حکاکی‌ها و مجسمه‌هایی پوشیده شده‌اند. مجسمه‌ها نمایانگر روزهای نخستین حضور کلیسای کاتولیک در آسیا هستند. تندیس‌هایی از مریم مقدس و قدیسان به همراه نمادهایی از باغ عدن و مصلوب شدن مسیح بر نما وجود دارد. علاوه بر اینها، فرشتگان و شیطان، اژدهای چینی، گل داوودی ژاپنی، کشتی دریانوردی پرتغالی و کلمات مقدس به خط چینی در آنجا حکاکی شده‌اند.

از روی نقاشی‌ای که ویلهلم هاینه (Wilhelm Heine)، هنرمند آلمانی-آمریکایی، در سال 1854 کشیده حدس زده می‌شود که سه طاق‌ پایین نما احتمالاً حاوی درهای دوجداره بوده است. در نقاشی، یکی از درها بسته و زنگ‌هایی در طاق‌های شرقی و غربی نصب شده است.

سازه خم شده بود و در وضعیت خطرناکی قرار داشت تا آنکه در دهه 1990 با استفاده از پایه‌های بتونی و فولادی آن را محکم کردند. راه‌پله فولادی در پشت نما به گردشگران تور چین اجازه می‌دهد از آن بالا روند تا هم حکاکی‌ها را از نزدیک ببینند و هم از چشم‌انداز شهر لذت ببرند.

انتشار: 7 تیر 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1

به "آشنایی با بنای کلیسای کاتولیک ماکائو در تور چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با بنای کلیسای کاتولیک ماکائو در تور چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید