کنترل نور به دست دانشمندان

به گزارش راه ساری، نور معمولا هنگام حرکت دور اشیا پخش می گردد، اما این گروه پیروز شده است با استفاده از زاویه چرخشی جادویی 1.1 درجه جلوی پراکندگی اپتیکی را بگیرد.

کنترل نور به دست دانشمندان

نور معمولا هنگام حرکت دور اشیا پخش می گردد

دانشمندان پیروز شده اند با استفاده از مفهومی به نام برق زاویه (توئیسترونیکز) جریان نور را به شیوه هایی بی سابقه کنترل نمایند. گروهی بین المللی از پژوهشگران با استفاده از این شگرد دست به چرخاندن لایه های ماده ای به شدت نازک و دو بعدی به نام مالیبدنوم تریوکسید زدند تا جریان نور را به شیوه هایی بسیار نامتعارف کنترل نمایند.

نور معمولا هنگام حرکت دور اشیا پخش می گردد، اما این گروه پیروز شده است با استفاده از زاویه چرخشی جادویی 1.1 درجه جلوی پراکندگی اپتیکی را بگیرد.

در نتیجه امکان پخش قوی نور در جریانی بسیار متمرکز و به طول موج های مطلوب فراهم آمده است، این ویژگی برای علم نانو و فن آوری های فوتونیک عالی خواهد بود.

این کشف می تواند در انواع و اقسام زمینه ها به پیشرفت چشمگیر منجر گردد: از حسگر های زیستی تا کامپیوتر های پرسرعت و کم انرژی. عدم پراکندگی نور ضمناً حل تصاویر مقیاس نانو به وسیله ریزبینی اپتیکی را بسیار آسان تر می نماید.

آندرا آلو، مدیر بنیان گذار گروه فتونیکی در مرکز پژوهش علوم پیشرفته سیتی یونیورسیتیِ نیویورک و صاحب کرسی فیزیکِ اینشتین در دانشکده تحصیلات تکمیلی این دانشگاه، می گوید: فتون ها که در واقع کوآنتوم های نور هستند ویژگی های فیزیکی بسیار متفاوتی از الکترون ها دارند.

اما کشف نوظهور مبحث توئیسترونیکز توجه ما را جلب خود نموده و مددت ها است به این فکریم که آیا مواد دوبعدی زاویه دارشده هم ویژگی های نامتعارف حمل نور را دارند و این می تواند به کار فن آوری های فوتون بنیان بیاید یا نه.

او اضافه نمود: ما برای برملا کردن این پدیده از لایه های نازک مالیبدنوم تریوکسید استفاده کردیم. با قرار دادن دو لایه این چنینی روی همدیگر و کنترل چرخش نسبی آن ها به مشاهده کنترل چشمگیر ویژگی های راهنمایی نور نشستیم.

پروفسور سی. دبلیو. چیو از دانشگاه ملی سنگاپور می افزاید: پژوهش ما نشان می دهد که توئیسترونیکز برای فتون ها می تواند فرصت های واقعا هیجان انگیزی برای فن آوری های نوربنیان فراهم کند و ما با هیجان به کاوش در این فرصت ها ادامه می دهیم.

نتایج این پژوهش این هفته در نشریه علمی نِیچر منتشر می گردد.

منبع: ایندیپندنت

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

بانوی ایران: مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: فرادید
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9868

به "کنترل نور به دست دانشمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل نور به دست دانشمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید