(گیف) لحظه خیره کننده عبور عطارد در مقابل خورشید

به گزارش راه ساری، مداگرد خورشید که به صورت مشترک به وسیله ناسا و سازمان فضایی اروپا استفاده می شد، به تازگی تصاویری باورنکردنی را از عطارد منتشر نموده است.

(گیف) لحظه خیره کننده عبور عطارد در مقابل خورشید

مدارگرد خورشید در ماه گذشته میلادی پیروز شد عبور سیاره عطارد از جلوی تک ستاره منظومه شمسی را با دوربین های خود به ثبت برساند. حالا تصاویری منتشر شده است که حرکت این کره کوچک و تیره در مقابل خورشید را نشان می دهد.

مقدار سیاره عطارد یا تیر تقریباً یک سوم کره زمین است، اما در مقابل عظمت خورشید بسیار کوچک دیده می گردد. مدارگرد خورشید به تازگی تصاویری از حرکت این سیاره در مقابل این ستاره منتشر نموده است. دوربین قطبش سنجی و لرزه شناسی این مدارگرد که برای آنالیز میدان مغناطیسی خورشید طراحی شده است، سیاره عطارد را به گونه ای مشاهده نموده که گویی یک لکه خورشیدی روی سطح این ستاره است.

دوربین فوق فرابنفش این کاوشگر هم که به ثبت واکنش های شدید تاج خورشیدی می پردازد، تصویری را ثبت نموده است که عطارد را روی پهنه خورشید در مقدار ای کوچک تر نشان می دهد. مدارگرد مشترک ناسا و سازمان فضایی اروپا بعلاوه دوربینی موسوم به SPICE دارد که برای طیف سنجی استفاده می گردد. این دوربین سیاره تیر را درحال عبور از مقابل لایه های مختلف اتمسفر خورشید به تصویر کشیده است.

عطارد کوچک ترین سیاره منظومه شمسی و نزدیک ترین به خورشید است

در بیانیه ای که از سوی سازمان فضایی اروپا منتشر شده، آمده است: این تصویر نه فقط عبور عطارد از مقابل خورشید بلکه عبور آن از مقابل لایه های گوناگون اتمسفر را نشان می دهد. براساس مشاهدات مدارگرد خورشید، این سیاره با سرعت 46 کیلومتر بر ثانیه در مدار خود حرکت می نماید.

اگرچه عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید است و هر 88 روز به دور این ستاره می چرخد و دمای بسیار بالایی دارد، اما درعین حال دماهای بسیار پایینی را هم تجربه می نماید. این سیاره هیچ اتمسفر به خصوصی ندارد و به همین علت دمای آن گاهاً به صدها درجه زیر صفر می رسد.

مدارگرد خورشید در سال 2020 پرتاب شد و از آن موقع تا به امروز درحال رصد و آنالیز تک ستاره منظومه ماست. این مدارگرد در کنار کاوشگر خورشیدی پارکر از جمله فضاپیماهای ناسا برای آنالیز خورشید محسوب می شوند.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 4 اسفند 1401 بروزرسانی: 4 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14737

به "(گیف) لحظه خیره کننده عبور عطارد در مقابل خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(گیف) لحظه خیره کننده عبور عطارد در مقابل خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید