11 نکته برای کاهش درد مفاصل در پاییز و زمستان

به گزارش راه ساری، یکی از شکایت های شایع در فصل پاییز و زمستان که به دلیل تغییر وضعیت آب و هوا اتفاق می افتد، درد مفاصل است. در واقع در ماه های سرد سال و با کاهش دما، مبتلایان به دردهای مفاصل، دچار تشدید درد و افزایش حساسیت مفاصل می شوند.

11 نکته برای کاهش درد مفاصل در پاییز و زمستان

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، تحقیقات کمی در مورد این که چه عواملی موجب بروز درد بیشتر در مفاصل در فصول سرد سال می شود، وجود دارد؛ اما بعضی فرضیه های قانع کننده نیز در این باره وجود دارد و از طرفی نمونه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد تعداد شکایات در مورد درد مفاصل در محیط های سرد بیشتر می شود .

غذاهایی که دارای خاصیت ترموژنیک هستند یا به عبارتی توانایی این را دارند که موجب افزایش دمای بدنتان شوند، می توانند برای مبارزه با التهاب و ورم مفاصل مخصوصا در هوای سرد مفید باشند. زنجبیل، زردچوبه و فلفل کائن از این دست مواد غذایی هستند

یک نظریه این است که با کاهش دما، بدن شروع به حفظ گرما می کند و تمرکز خود را بر گرم نگه داشتن قسمت های مهم بدن متمرکز می کند، بنابراین گردش خون به سمت اندام ها کاهش و در نتیجه درد در مفاصل افزایش می یابد. علاوه بر این، از آنجا که سرما با تغییر فشار هوا همراه است و ما می دانیم که مایع سینوویالی در مفاصل نسبت به چنین تغییراتی حساس است، پس درد مفاصل ممکن است با تغییر آب و هوا به سادگی ایجاد شود. به هر حال، جلوگیری از سرما و بهبود گردش خون تنها دو نکته ساده برای فروکش کردن دردهای مفاصل پاییز و زمستان است. در ادامه نکات بیشتری آمده است که باید در نظر بگیرید :

بدنتان را با لباس ها و حرکات کششی مناسب گرم نگه دارید

از نظر منطقی، اگر سرما باعث درد مفاصل می شود، ساده ترین کاری که می توان انجام داد پوشاندن آن با لایه های اضافی است؛ بدین منظور از لباس های تنگ استفاده نکنید زیرا باعث محدودتر شدن حرکات شما می شود. بهترین گزینه استفاده از پوشش های پشمی است؛ اما این هم تنها کاری نیست که می توانید و یا باید انجام دهید، در واقع گرم نگه داشتن همیشه به معنای پوشیدن لباس ضخیم تر یا روشن کردن یک وسیله گرمایشی نیست. شما می توانید با انجام چند حرکت ورزشی و کششی موجب افزایش جریان خون در بازوها و پاها و گرم نگه داشتن آن ها شوید .

علاوه بر این، تمرینات روزانه با تمرکز بر بهبود گردش خون در بدن می تواند با ترشح اندورفین به کاهش درد کمک کند. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد گرم کردن قبل از هرگونه فعالیت بدنی و انجام حرکات کششی استاتیک و پویا به طور منظم می تواند از صدمات بیشتر جلوگیری کند.

از پمادها و کمپرس آب گرم برای گرم کردن موضعی مفاصلتان کمک بگیرید

اگر خود را خوب پوشانده اید و در یک نقطه گرم و دنج خانه تان نشسته اید و باز به اندازه کافی احساس نمی کنید که درد مفاصلتان کم شده است، از وسایلی که به صورت موضعی موجب گرم شدن مفاصلتان می شود مانند کیسه آب گرم و یا پمادهای مخصوص مثل کپسایسین استفاده کنید. با این که این پمادها و کیسه آب گرم بسیار دلپذیر است؛ اما هنگام استفاده از آن ها مراقب باشید. ممکن است پوست نسبت به موادی مانند کپسایسین حساس باشد، بنابراین، قبل از انتخاب یک پماد گرم کننده یا مسکن از پزشک خود درباره آن بپرسید .

از یک رژیم غذایی ضدالتهاب پیروی کنید

درد مفاصل مرتبط با آرتریت در اثر التهاب ایجاد می شود. ماه های سردتر سال می تواند التهاب را بدتر کند که بخشی از آن به دلیل تغییر در فشار هواست که در بالا ذکر شد. از آنجایی که شما نمی توانید در تغییر فصل ها نقشی داشته باشید، می توانید با التهابتان به صورت دیگری مقابله کنید تا تغییرات آب و هوا جبران شود. بدین منظور می توانید از رژیم غذایی ضدالتهاب استفاده کنید. با این که اثرات این رژیم از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ اما این رژیم به طور معمول با جایگزین کردن غذاهای فرآوری شده و دارای مواد نگه دارنده با سبزیجات، حبوبات، غلات و گوشت های تازه می تواند به کاهش درد مزمن و بهبود طول عمر کمک کند .

در داخل خانه ورزش کنید

اگر از طرفداران پروپاقرص پیاده روی در فضای باز یا یک صبحانه عالی هستید، و از درد مفاصل هم رنج می برید بهتر است با شروع فصل پاییز تا آمدن بهار در یک سالن ورزشی ثبت نام کنید و یا در خانه تمرین کنید. تمرین کردن در محیط گرم تر باعث می شود بدنتان سریع تر گرم شود و درد مفاصلتان کمتر شود .

یک پیشنهاد عالی این است که تمرینات معمول خود را با یک جلسه شنا در استخر گرم جایگزین کنید. گرما نه تنها به شما در رفع درد کمک می کند، بلکه آب می تواند به کاهش فشار در بعضی مفاصل کمک کرده و باعث کاهش ساییدگی و فرسودگی مفاصل ناشی از دویدن ها و پریدن های طولانی در جلسات ورزشی شود.

ویتامین D مصرف کنید

ویتامین D با حساسیت به درد در مبتلایان به آرتروزارتباط دارد، تا آنجا که کمبود آن می تواند بر درد مفاصل شما تأثیر منفی بگذارد. پاییز و زمستان معمولاً با کمبود ویتامین D همراه است، زیرا روزهای ابری، شب های طولانی تر و روزهای کوتاه تر باعث می شود کمتر در معرض تابش نور خورشید قرار بگیریم. علاوه بر این، به دلیل سرمای هوا ممکن است تمایل کمتری برای گذراندن اوقات در خارج از منزل داشته باشیم. بنابراین مکمل ویتامین D می تواند در این زمان کمک کننده باشد .

به طور منظم ماساژ بگیرید

صرف نظر از اینکه از چه نوع ماساژی لذت می برید، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد یک ماساژ مناسب با نوع درد شما می تواند به بهبود گردش خون، کاهش درد و تنش ماهیچه ای و افزایش انعطاف پذیری کمک کند و حتی باعث آزاد شدن سروتونین در مغز شود. برای نتیجه گیری بهتر باید ماساژدرمانی منظم و طولانی مدت باشد .

هیدراته بمانید

مطالعات نشان داده اند که حتی کمبود خفیف آب بدن می تواند درد مفاصل را افزایش داده و التهاب را بدتر کند. همیشه یک بطری آب در نزدیکی خود نگه دارید و به خود یادآوری کنید که هر از گاهی یک جرعه از آن بنوشید. با این که میزان آب دریافتی توصیه شده در روز از فردی به فرد دیگر با توجه به رژیم غذایی، اندازه بدن، جنسیت و میزان فعالیت هر فرد تغییر می کند؛ اما یک معیار خوب این است که سعی کنید روزانه حدود 2 لیتر آب و مایعات دریافت کنید .

در صورت لزوم از داروهای مسکن مناسب استفاده کنید

داروهای ضدالتهاب و استامینوفن (پاراستامول) در روزهایی که به کمی کمک اضافی برای مقابله با درد نیاز دارید، می تواند بسیار ارزشمند باشد. به جای اینکه فقط به داروهای بدون نیاز به نسخه و یا تغییر در شیوه زندگی متکی باشید، بهتر است در صورت لزوم این دو را با هم ترکیب کنید .

دستکش، کلاه و شال را به خاطر بسپارید

یکی از مهم ترین چیزهایی که در مورد هیپوترمی باید بدانید این است که برای تجربه آن حتماً نباید در درجه حرارت های زیر صفر قرار داشته باشید. قرار دریافت طولانی مدت در معرض هوای خنک همراه با رطوبت باعث می شود بدن شما خیلی سریع حرارت از دست بدهد، خصوصاً از اندام هایی مانند بینی، انگشتان پا و انگشتان دست .

با پوشیدن دستکش گرم، جوراب ضخیم، کلاه هایی که گوش و شال هایی که گردنتان را می پوشانند، از بدنتان در هوای سرد محافظت کنید.

کفش ضد آب بپوشید

هیچ چیز مانند سرما و رطوبت با هم موجب افزایش درد و حساسیت مفاصل نمی شود. این اتفاق در روزهای سرد و برف و بارانی پاییز و زمستان بیشتر پیش می آید. اگر در خارج از خانه ورزش می کنید و یا مجبور به پیاده روی و یا دوچرخه سواری هستید، اطمینان حاصل کنید که کفشتان در برابر آب نفوذناپذیر است و همچنین موجب از دست دادن گرمای بدنتان نمی شود .

غذاهای گرم کننده بخورید!

غذاهایی که دارای خاصیت ترموژنیک هستند یا به عبارتی توانایی این را دارند که موجب افزایش دمای بدنتان شوند، می توانند برای مبارزه با التهاب و ورم مفاصل مخصوصا در هوای سرد مفید باشند .

زنجبیل، زردچوبه و فلفل کائن از این دست مواد غذایی هستند که به مبارزه با التهاب و ورم مفاصل کمک کرده و با افزایش جریان خون باعث افزایش دمای بدن می شوند.

در نهایت این که

بعضی از نکات ذکر شده در بالا نسبت به بقیه ساده تر است و بعضی دیگر می تواند برای شما مناسب نباشد. مثلاً ممکن است شما دسترسی به ماساژ مناسب آرتروز یا شنا در استخر سرپوشیده و گرم نداشته باشید؛ اما بتوانید به یک متخصص حرفه ای برای دردتان مراجعه کنید، روزانه حرکات کششی انجام دهید، به مقدار کافی آب دریافت کنید و بدنتان را گرم نگه دارید. به هر حال اگر دردتان شدید شد، تکیه بر روش های خانگی ممکن است عاقلانه ترین انتخاب نباشد. در این صورت حتماً به پزشک مراجعه کنید.

منبع:تبیان

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6375

به "11 نکته برای کاهش درد مفاصل در پاییز و زمستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 نکته برای کاهش درد مفاصل در پاییز و زمستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید