40 درصد عطاری ها غیرمجازند

به گزارش راه ساری، مدیر کل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به نحوه ساماندهی فروش داروهای گیاهی در داروخانه ها و عطاری ها، گفت: حدود 60 درصد از عطاری های موجود در سطح عرضه در صنف مربوطه ثبت نام شدند و 40 درصدشان عطاری های غیرمجازند. بنابراین در بهترین حالت می توانیم عطاری هایی را مورد نظارت قرار دهیم که در صنف ثبت شده اند

40 درصد عطاری ها غیرمجازند

دکتر مهناز خانوی در گفت وگو با ایسنا،درباره وضعیت عرضه داروهای طبیعی در کشور، گفت: اساسا داروهای طبیعی فقط و فقط باید از داروخانه تامین شوند. بنابراین تنها محل رسمی عرضه ای که اجازه فروش هر داروی گیاهی، داروی سنتی و مکمل تغذیه ای که واجد مجوز از اداره کل فرآورده های طبیعی باشد، داروخانه است.

داروهای گیاهی باید برچسب اصالت داشته باشند

وی با بیان اینکه طبق بخشنامه سازمان غذا و دارو در سال 1398 تمام این فرآورده های باید برچسب اصالت هم داشته باشند، افزود: در نتیجه علاوه بر اینکه فروش شان در محل داروخانه است، وجود برچسب اصالت هم ضمانتی بر اصالت محصول است. حتما کدی که روی محصول وجود دارد باید از طریق سامانه اصالت به صورت پیامک یا تماس با شماره ای که بر روی برچسب هک شده است، چک شود تا اصالت آن تایید شود. بر این اساس صرف وجود برچسب بر روی محصول مهم نیست، بلکه باید تایید اصالت را دریافت کنیم.

خانوی با اشاره به اقدامات سازمان غذا و دارو برای ساماندهی عرضه داروهای گیاهی و سنتی، گفت: در اداره دارو، اداره امور داروخانه ها داریم که بر امور داروخانه ها نظارت می کند و قسمتی از وظیفه اش نظارت بر فرآورده های گیاهی و طبیعی موجود در داروخانه هاست. حال فرآورده های طبیعی هم هستند که خارج از داروخانه ها عرضه می شوند مانند فرآورده هایی که در عطاری ها فروخته می شوند. در این زمینه در سرانجام سال گذشته با دفتر طب سنتی وزارت بهداشت نشستی مشترک داشتیم و فهرستی را از فرآورده هایی که حق فروش در عطاری ها دارند، مشخص کردیم. باید توجه کرد که داروی طبیعی واجد مجوز حق فروش در عطاری را ندارد.

نحوه نظارت بر عطاری ها

وی با بیان اینکهگیاه دارویی بسته بندی شده، دمنوش، روغن گیاهی و به طور کلی فرآورده هایی که ادعای درمانی ندارند، حق فروش در عطاری ها را دارند، با اشاره به تخلفات در این زمینه اظهار کرد: عطاری ها یک صنف هستند و سازمان غذا و دارو طبق قانون سازوکاری برای نظارت و ورود مستقیم به عطاری ها را ندارد. در حال حاضر وزارت کشور به عنوان ناظر بر عطاری ها عمل می کند. باید توجه کرد که در استان تهران عطاری ها جزو صنف سِقَط فروشان که شامل بقالی ها و خرده فروشی است، هستند. حال ما در کنار صنف از عطاری ها بازدید می کنیم و این همکاری مشترک وجود دارد. در موارد تخلف، نیروی انتظامی همراه ماست که آنها امکان پلمب یا جمع آوری دارند. متخلفین به نهادهای قضایی معرفی می شوند و این نهادها موظفند که آنها را جریمه کنند. بنابراین سازمان غذا و دارو تنها به عنوان نهاد نظارتی، صنف را همراهی می کند.

فقط 60 درصد عطاری ها مجازند

خانوی با بیان اینکه نمی توان گفت که این روند تاکنون به صورت 100 درصد در برخورد با تخلفات این حوزه پاسخگو بوده است، گفت: مسئله ای که در این زمینه وجود دارد این است که حدود 60 درصد از عطاری های موجود در سطح عرضه در صنف ثبت نام شدند و 40 درصدشان عطاری های غیرمجازند که خود صنف و وزارت کشور هم عملا فهرستی از آنها ندارد. به عبارتی در بهترین حالت ما می توانیم عطاری هایی را مورد نظارت قرار دهیم که در صنف هستند. ساماندهی این وضعیت نیز راهکارهای متعددی دارد. علاوه بر اینکه باید صنایع داروسازی و داروخانه ها حمایت شوند، باید سازوکاری دیده شود و عطاری ها هم شکل قانونی به خود بگیرند.

ساخت داروهای گیاهی و سنتی از سوی پزشکان غیرقانونی است

وی درباره فعالیت پزشکان طب سنتی و مجوز تجویز دارو از سوی آنها، گفت: پزشکان طب سنتی، پزشکان عمومی هستند که دوره تخصصی طب سنتی را گذرانده اند و بعد از طی یک دوره چهار تا پنج ساله PHD طب سنتی را دریافت کرده اند. این پزشکان مجوز فعالیت دارند و تحت پوشش معاونت درمان وزارت بهداشت فعالیت می کنند. این افراد حق تاسیس مطب و سلامتکده دارند. داروهایی که این افراد تجویز می کنند باید داروهایی باشد که از محل های رسمی تهیه می شوند. در این قسمت نظارت بر عهده سازمان غذا و داروست. یعنی سازمان غذا و دارو بر داروخانه ای که در داخل سلامتکده است و یا داروخانه ای که داروهای گیاهی را عرضه می کند، نظارت دارد.

خانوی با بیان اینکه اقدام به ساخت داروهای گیاهی و سنتی از سوی پزشکان تخلف و اقدامی غیرقانونی است، تاکید کرد: اگر پزشکی خودش داروی گیاهی یا کِرم می سازد و در مطب آن را به بیمار عرضه می کند، اقدامی غیر فانونی را انجام می دهد.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3875

به "40 درصد عطاری ها غیرمجازند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 درصد عطاری ها غیرمجازند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید