6 روش عالی برای بزرگ تر کردن فضای آپارتمان کوچک و نقلی

به گزارش راه ساری، تا آغاز سال 1398 چیز زیادی باقی نمانده است. به همین مناسبت و به رسم هر سال فصل خانه تکانی آخر سال نزدیک است و بسیاری افراد از همین حالا دست به کار شده اند. در پروسه خانه تکانی علاوه بر شستشو و رفت و روب معمولا تغییر دکوراسیون و چیدمان دوباره منزل هم یکی از بخش های جذاب و در عین حال مهم محسوب می گردد. با یک تغییر دکوراسیون و چیدمان درست و اصولی می توانید فضای منزل یا آپارتمان کوچک و نقلی تان را بزرگ تر و دلبازتر نشان دهید. 6 روش عالی برای بزرگ تر کردن فضای خانه کوچک و نقلی را از سایت Apartemant Terapy در مجله خبرنگاران بخوانید.

6 روش عالی برای بزرگ تر کردن فضای آپارتمان کوچک و نقلی

1- عمودی بچینید

برای این که بتوانید در منزل فضای اضافی پیدا کنید باید خلاقیت به خرج دهید. یک ترفند و راه چاره عالی برای بزرگ تر کردن فضای خانه کوچک و نقلی عمودی چیدن وسایل است. آیا در فضای بالای درهای منزل جا برای درست کردن یک یا دو قفسه وجود دارد؟ بالای کمد لباس جای خالی دارید؟ تقریبا همواره چند فضای خالی از دید شما پنهان مانده که از آن ها می توانید برای جا دادن وسایل بیشتر و خلوت تر کردن فضای خانه بهره ببرید. از آویزهای دیوارکوب یا قلاب های ساده دیواری بهره ببرید. اما چطور فضاهای عمودی برای جا دادن وسایل و بزرگ تر کردن فضای آپارتمان ایجاد کنیم؟

برای مثال اگر در آشپزخانه یک دیوار خالی دارید آن را بدون استفاده نگذارید. از شلف ها یا طبقات چوبی یا فلزی، بسته به نوع متریال وسایل آشپزخانه، برای جا دادن ظرف و ظروف اضافی بهره ببرید. چند طبقه شلف به دیوار بکوبید و ظرف ها را در آن ها بچینید. بهتر است شلف ها بدون در باشند تا فضای کمتری اشغال نمایند. به جای قفسه های کتاب افقی از کتابخانه های عمودی بهره ببرید. این مسئله در خصوص بوفه هم صدق می نماید. اگر فضای کافی برای قرار دادن میز تلویزیون ندارید یا فکر می کنید میز تلویزیون فضای منزل شما را تنگ و خفه می کنید بهتر است تلویزیون را به دیوار نصب کنید. تابلوهای عمودی و وسایل دکوری عمودی به دیوار نصب کنید به این ترتیب خطای دید ایجاد می کنید و فضا را دلبازتر نشان می دهید.

2- با پارتیشن یا کتابخانه عمودی فضاها را از هم جدا کنید

گاهی اوقات آپارتمان یا محل زندگی شما آن قدر کوچک و نقلی است که مجبورید از یک فضا به دو یا چند منظور بهره ببرید. در این صورت دیگر هال و نشیمن عملا به آن صورت که در ذهن ما هستند معنا پیدا نمی نمایند. در این گونه موارد برای بزرگ تر کردن فضای آپارتمان کوچک خود بهتر است از پارتیشن های عمودی برای تفکیک فضاها بهره ببرید. اگر کتابخانه عمودی دارید با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم از آن به عنوان کتابخانه بهره ببرید و هم فضای نشیمن و هال یا هال و اتاق خواب را از هم جدا و تفکیک کنید.

3- پنهان کاری کنید

هیچ چیز به اندازه در هم ریختگی و شلوغی یک فضای کوچک را کوچک تر و دلگیرتر نشان نمی دهد. به همین خاطر یک ترفند عالی برای بزرگ تر کردن فضای آپارتمان کوچک و نقلی استفاده از تمام فضاهای مخفی کردن است. برای مثال پشت پرده ها، پشت درها، نهایت استفاده از جعبه ها و سبدهای خالی، فضای زیر تخت، چوب رختی هایی که پشت در آویزان می شوند بهترین فضاها برای جا دادن لوازم اضافی هستند.

در بسیاری از مبلمان ها به خصوص مبلمان های راحتی فضاهای خالی مثلا در دسته مبل برای لوازم اضافی تعبیه شده است. پس در هنگام خرید مبلمان به این قابلیت حتما توجه کنید. اگر برای جلو مبلمان میز تهیه نموده اید دقت کنید که بسیاری از میزها حاوی فضاهای خالی پوشیده و پنهان هستند که برای جا دادن ظرف و ظروف میهمان تعبیه شده اند و تا حدود زیادی مشکل شما را در این زمینه حل می نمایند.

4- جمع و جور کنید

اگر خانه تان معمولا آشفته و در هم و برهم است از شنیدن واژه جمع و جور کردن احتمالا کهیر می زنید. ولی چه بخواهید . چه نخواهید یک راهکار اساسی برای بزرگ تر کردن فضای آپارتمان و خانه کوچک مرتب کردن و جمع و جور کردن است. لوازم اضافی و به درد نخور را دور بریزید. از لوازم اضافی و به درد نخور حتی اگر یادگاری هستند دل بکنید و آن ها را دور بریزید یا به خیریه ببخشید.

5- راهکار های دو جانبه مشکل تان را حل می نمایند

در طراحی و دکوراسیون اتاق ها به گونه ای عمل کنید که بتوانید استفاده چند منظوره از آن ها داشته باشید. برای مثال اتاق نشیمن را جوری بچینید که بتوانید به عنوان اتاق ناهارخوری و حتی اتاق مطالعه هم از آن بهره ببرید. به همین منظور ضروری است که در هنگام انتخاب مبلمان به راحتی آن ها توجه کنید. اتاق خواب شما هم این قابلیت را دارد که همزمان هم اتاق خواب و هم محلی برای استراحت شما باشد. به این ترتیب در بزرگ تر کردن فضای آپارتمان یک قدم مهم و اساسی برداشته اید. این نکته را نباید فراموش کنید که یک ترفند بسیار عالی و موثر برای بزرگ تر نشان دادن فضای خانه کوچک و نقلی استفاده از رنگ های روشن برای لوازم و مبلمان، در و دیوار خانه و پرده هاست.

6- از تمام فضاهای خالی نهایت استفاده را ببرید

گاهی اوقات برای بزرگ تر کردن آپارتمان یا خانه کوچک باید یک ذهن خلاق داشته باشید. برای مثال فرض کنید در اتاق خواب منزل درب بالکن تعبیه شده است و شما به این بالکن رفت و آمد ندارید. بهترین کار این است که میز مطالعه یا کار خود را پشت درب بالکن قرار دهید. چه بهتر که از میزی بهره ببرید که فضای زیر آن خالی باشد تا بتوانید کتاب ها و سایر لوازم اضافی را هم زیر میز قرار دهید. یا اگر یک فضای خالی و بدون استفاده در هال و نشیمن منزل دارید آن را با کمترین وسیله به دو قسمت تقسیم کنید، قسمت بالا را تبدیل کنید به یک تختخواب یا محلی برای استراحت یا حتی یک کمد دیواری برای لوازم اضافی و قسمت پایین را برای قرار دادن میز تحریر اختصاص دهید.

حقیقت این است که تقریبا تعداد اندکی از ما در خانه ای زندگی می کنیم که به طور سفارشی برای ما و اسباب و اثاثیه منزل مان طراحی نشده اند بنابراین باید با خلاقیت و راه چارههای موثر چیدمان منزل را تا حد ممکن در جهت راحتی و آسایش خود انجام دهیم. اگر هم طراحی و ساخت آپارتمان شما با نظر و ایده خودتان انجام شده و لوازم منزل را طبق این طراحی خریداری نموده اید که چه بهتر، از تمام فضاها به بهترین نحو ممکن بهره ببرید، لوازم منزل درست و اصولی با فضا انتخاب کنید و خانه ای دنج و آرام بچینید.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: افق کوروش
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1719

به "6 روش عالی برای بزرگ تر کردن فضای آپارتمان کوچک و نقلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 روش عالی برای بزرگ تر کردن فضای آپارتمان کوچک و نقلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید