آغاز نقشه برداری دیجیتال در عرصه محوطه های میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه

به گزارش راه ساری، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، عاطفه رشنویی بیان کرد: نقشه برداری با ابزارهای بروز، سرعت، دقت و کارایی بیشتری در نمایش، پایش و مستندنگاری محوطه های تاریخی و باستانی فراهم می کند.

آغاز نقشه برداری دیجیتال در عرصه محوطه های میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه

او با اشاره به اینکه نقشه برداری از چغازنبیل با دوربین های توتال استیشن از سال های گذشته به ویژه از زمان شروع فعالیت پایگاه انجام شده اما احتمال خطا با این دوربین ها وجود دارد و بسیار زمان بر نیز است، افزود: نیاز به نقشه های روزآمد، موجب شد تا پروژه ای برای نقشه برداری به وسیله پهبادهای Ebee plus باقابلیت دسترسی به اطلاعات سه بعدی دقیق از سطح زمین، که یکی از اساسی ترین نیازهای کاربردی مکانی است از سوی این پایگاه در دستور کار قرار گیرد.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه شرح داد: کارایی بهتر چنین نقشه هایی در استمرار و اجرای سالانه آن هاست، این مجموعه تلاش می کند تا هرسال پایش و بررسی این محوطه میراث جهانی انجام شود.

مهدی عالی پور باستان شناس پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه و ناظر این پروژه در اهمیت اجرای این اقدام گفت: تا به امروز تصویربرداری های هوایی و نقشه برداری های زیادی توسط کارشناسان پایگاه یا به سفارش پایگاه توسط بخش خصوصی با فناوری های قدیمی تر تهیه شده که با توجه به گذر زمان و احتمال خطا و اشتباه در برداشت، پایش مجدد محوطه ها با استفاده از روش های نوین در مستندنگاری ضرورت پیدا کرد.

او افزود: برداشت های انجام شده در این پروژه با دقت 500/1 و با خطای محاسباتی ناچیز (حدود 5 سانتی متر) به وسیله پهباد و جی پی اس سه فرکانس در سطحی حدود 1500 هکتار انجام شده است.

عالی پور اظهار کرد: با کمک لایه ها و خروجی های متفاوت شامل تصاویر یکپارچه و یکنواخت به صورت اورتو باقدرت تفکیک مکانی بالا، ابر نقاط رنگی متراکم، مدل سه بعدی، تصاویر موزاییک شده، نقشه منحنی میزان، مدل رقومی ارتفاعی و... می توان بر تمام فعالیت های باستان شناسی، بازسازی، پایش، مدیریت، شرایط ساختارها، پوشش گیاهی نظارت دقیق تری داشت.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11312

به "آغاز نقشه برداری دیجیتال در عرصه محوطه های میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز نقشه برداری دیجیتال در عرصه محوطه های میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید