آلزایمر دیگر پنهان نمی ماند ، تشخیص پیش از بروز

به گزارش راه ساری، محققان آمریکایی به تازگی انواع مختلفی از نشانگرهای زیستی را شناسایی نموده اند که می توانند پیش از دیده شدن علائم بیماری آلزایمر، بروز آن را پیش بینی کند.

آلزایمر دیگر پنهان نمی ماند ، تشخیص پیش از بروز

به گزارش گیزمگ، بسیاری از محققان معتقدند که فاز قبل از شروع بیماری آلزایمر می تواند بیش از یک دهه قبل از مشاهده بالینی بیماری شروع گردد.

در حالی که تعداد زیادی از داروهای مربوط به بیماری آلزایمر در آزمایشات بالینی شکست خورده اند، به نظر می رسد که این مرحله پیش بالینی جدید می تواند بهترین روش درمانی برای آلزایمر باشد.

متأسفانه تاکنون هیچ چهارچوب مشخصی برای تشخیص دقیق آلزایمر در مراحل اولیه وجود نداشته است.

آزمایش خون، اسکن برش نگاری با گسیل پوزیترون، آزمایش های چشمی و ژنتیکی راه هایی هستند که تا به امروز برای تشخیص بیماری استفاده شده است.

ولی تاکنون هیچ نشانگر زیستی از نظر بالینی کاملاً تأیید نشده است.

در این راستا محققان دانشگاه جان هاپکینر اطلاعات مربوط به 290 نفر که در خطر بالای ابتلاء به این بیماری بوده اند را آنالیز کردند. این مطالعات محصول 20 سال آنالیز هستند و سالیانه از این افراد اسکن مغزی و آزمایش مایع مغزی نخاعی دریافت می شد.

در سرانجام پروژه 81 نفر مبتلا به آلزایمر و یا اختلال شناختی خفیف تشخیص داده شدند که این امر به محققان اجازه داد پیشرفت بیماری را سال ها پیش از بروز علائم آن آنالیز نمایند.

این محققان به این نتیجه رسیدند که 10 تا 15 سال پیش از بروز علائم بیماری تغییرات ظریفی در بیمار ظاهر می گردد.

داده های حاصل از اسکن ام آرآی(MRI) نشان داد که اندازه منطقه ای در مغز به نام لوب گیج گاهی کاسته می گردد.

این تغییرات می توانند بین 3 تا 9 سال پیش از بروز علائم بیماری شناسایی شوند.

ولی نتیجه جالب تر این مطالعه مربوط به نتایج حاصل از آزمایش مایع مغزی نخاعی در بیماران بود که نشان دهنده اولین نشانگر زیستی برای بیماری بود.

این نتیجه به این ترتیب بود که افزایش حضور پروتئین های تاو در مایع مغزی نخاعی در حدود 30 سال پیش از بروز آلزایمر می تواند با آن مرتبط باشد.

پروتئین های دیگر از قبیل آمیلوئید بتا و تاو فسفریلیت نیز 10 تا 15 سال پیش از شروع علائم ظاهری بیماری بروز پیدا می نمایند.

به رغم پیشرفت کندی که این مطالعه دارد، محققان آن معتقدند که این پروژه در نهایت منجر به کشف راه های مؤثر برای تشخیص آلزایمر در مراحل اولیه آن خواهد شد.

لارنت یونس از محققان پروژه اظهار کرد، مطالعات ما نشان می دهد که ممکن است از روش های تصویربرداری مغزی و تحلیل مایع مغزی نخاعی برای تشخیص بیماری آلزایمر 10 سال (و یا بیشتر) قبل از وقوع آن استفاده کرد.

نتایج این پژوهش در مجله Frontiers انتشار یافت.

ایسنا

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2843

به "آلزایمر دیگر پنهان نمی ماند ، تشخیص پیش از بروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلزایمر دیگر پنهان نمی ماند ، تشخیص پیش از بروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید