آلودگی هوا با اختلال دوقطبی و افسردگی ارتباط دارد

به گزارش راه ساری، یک پژوهش جدید نشان می دهد که در مناطق با هوای آلوده موارد بیشتری از اختلالات روان پزشکی مانند افسردگی و اختلال دوقطبی مشاهده می شود.

آلودگی هوا با اختلال دوقطبی و افسردگی ارتباط دارد

به نوشته نشنال جئوگرافی دانشمندان در آمریکا دریافتند در مناطقی که بدترین کیفیت هوایی را بر اساس اندازه گیری های سازمان حفاظت محیط زیست دارند، در مقایسه با میانگین کشوری 27 درصد افزایش موارد اختلال دوقطبی و 6 درصد افزایش موارد افسردگی یافت می شود.

البته آندری رژتسکی، متخصص سالمندان از دانشگاه شیکاگو و سرپرست این پژوهش می گوید این یافته ها به طور قطعی ثابت نمی کند که آلودگی هوا باعث بیماری روانی می شود، اما مناطقی را نشان می دهد که افراد در آن ها اندکی بیشتری در معرض خطر بیماری روانی هستند.

بررسی مشابه در لندن، چین و کره جنوبی به طور مشابهی رابطه ای میان مکان های با آلودگی هوای شدید و اختلالات سلامت روانی در ساکنان نشان داده است.

در بررسی این دانشمندان داده های 11 ساله سوابق بیمه های بهداشتی مربوط به 151 میلیون نفر برای درمان اختلالات روان پزشکی شامل اختلال دوقطبی، افسردگی عمده، اختلال شخصیت و اسکیزوفرنی را بررسی کردند. سپس آنان داده های مربوط به کیفیت هوا، آب و زمین در مناطق متفاوت آمریکا بر اساس تجزیه وتحلیل سازمان حفاظت محیط زیست گردآوری کردند.

مقایسه داده ها نشان داد قوی ترین رابطه میان آلودگی هوا و اختلال دوقطبی وجود دارد.

در مرحله بعدی این پژوهشگران با همکاری دانشمندان دانمارکی به بررسی اثرات آلودگی در دانمارک پرداختند. در دانمارک به جای داده های منطقه ای آلودگی هوا به میزان قرارگیری افراد در دوران کودکی به آلودگی ها را اندازه گرفتند. در دانمارک نیز قرارگیری در معرض آلودگی هوا با میزان های بالاتر اختلال دوقطبی و افسردگی همراهی داشت.

آیوانیس باکولیس، متخصص اپیدمیولوژی در کینگز کالج لندن که در این بررسی شرکت نداشت، می گوید: این یافته ها با یافته های بررسی های پیشین مطابقت دارد که رابطه ای احتمالی میان آلودگی هوا و اختلال روان پزشکی را نشان می دهند.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 4651

به "آلودگی هوا با اختلال دوقطبی و افسردگی ارتباط دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا با اختلال دوقطبی و افسردگی ارتباط دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید