آیا سفر به ایران بد و خطرناک خواهد بود؟

به گزارش راه ساری، علیرغم تمامی بحث هایی که درباره ایران در رسانه های جمعی شکل گرفته و کوشش های دولت های غربی برای نشان دادن تصویری نادرست از ایران، دولتمردان ایرانی سعی دارند تا تصویری واقعی از این کشور را برای همگان به نمایش بگذارند. این خبر پبرامون نظر مردم دنیا درباره ایران یا به عبارت دیگر باورهای مردم دنیا درباره ایران براساس صحبت های رینر ون اورسوو نگارش شده است.

آیا سفر به ایران بد و خطرناک خواهد بود؟

تصوراتی که همگان نسبت به ایران دارند!

رینر ون اورسوو، فیلم ساز و عکاس هلندی است که علاقه زیادی به سفر دارد. او بیشتر از مکان هایی دیدن می نماید که برای مردم معمولی ناشناخته باقی مانده اند. اورسوو در یک مستند پنج اپیزودی به آنالیز این سوال پرداخته که آیا سفر به ایران واقعا بد است؟ او جنبه هایی از زندگی در ایران را نشان می دهد که از دید مخاطب خارجی معمولا پنهان و در سایه باقی مانده است. این گردشگر هلندی می گوید: زمانی که در اخبار از ایران سخن گفته می گردد، معمولا همراه با سیاه نمایی است. این مسئله من را دچار شک و تردید می کرد که آیا کشوری می تواند تا این حد سیاه باشد؟ بنابراین تصمیم گرفتم آنالیز کنم که آیا ایران کشوری است که می تواند پذیرای گردشگران خارجی باشد یا خیر؟ من می خواستم تجربیات خود را با جهان به اشتراک بگذارم. او معتقد است: ایران کشوری با فرهنگ غنی است، اما واقعیت این است که افرادی که به وسیله جریان رسانه ای غرب با ایران آشنا می شوند، تصویری تک بعدی و کلیشه ای از آن در ذهن خود ثبت می نمایند: کشوری ضدغربی با منابع انرژی و برنامه هسته ای بحث برانگیز. این تصویرسازی خاکستری بسیاری از مردم جهان را برای سفر به این کشور دلسرد کرد. با این حال، جهانگردان خبره ای که ایران را دیده اند با شگفتی ها و مشاهیر آن آشنا شده اند. این فیلم ساز و عکاس هلندی ادامه می دهد: در ایران بیشتر بازخوردها مثبت بود و آن ها از ارائه تصویر واقعی کشورشان به جهان استقبال می نمایند. بیشتر ناظران بین المللی از تجربیات من در ایران شگفت زده شده بودند. حتی به من اتهام می زدند که از سوی دولت ایران استخدام شده ام که تصویر مثبتی از این کشور نشان دهم. اورسوو درباره کلیشه های شکل گرفته در مورد ایران بیان می نماید: تصور می گردد ایران کشوری ناامن و زیر سایه جنگ است اما این تنها نوعی پیش داوری است. تصویرسازی رسانه ای از ایران در غرب تنها نوعی بازی سیاسی است که سعی می نماید این تصویر را در ذهن مخاطب ایجاد کند که مردم ایران متحجر هستند. تجربیات من در کشور ایران خلاف این موضوع بود. البته ایران نیز مانند هر کشور دیگری در جهان، متعصبان و تندروهای افراطی دارد. این عکاس و گردشگر می گوید: من به جای توجه به کلیشه ها درباره ایران، هر روز در خیابان ها با مردم هم صحبت می شدم و عموما به منزل آن ها دعوت می شدم. به نظر من برجسته ترین ویژگی عمومی مردم، این روحیه میهمان نوازی آن ها بود. به همین دلیل است که می گویم سفر به ایران بهترین تجربه من بود. اورسوو بیان می نماید: به نظر می رسد سیاستمداران غربی به خاطر منافعشان تمایل دارند تصویری منفی از ایران ارائه دهند یا آن تصویر را دنبال نمایند. دولت ایران می تواند نقش خود را ایفا نماید؛ کلیشه های اشتباه را افشا نموده و تصویری واقعی از ایران ارائه دهد. این خبر پبرامون نظر مردم جهان درباره ایران یا باورهای مردم جهان درباره ایران نگارش شد.

منبع: ایسنا

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: همگردی
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6123

به "آیا سفر به ایران بد و خطرناک خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سفر به ایران بد و خطرناک خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید