آینه اصلی تلسکوپ فضایی نانسی رومن کامل شد

به گزارش راه ساری، ناسا در راستا توسعه تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن (Nancy Grace Roman Space Telescope) گام مهم دیگری برداشت و پیروز شد آینه اصلی آن را کامل کند.

آینه اصلی تلسکوپ فضایی نانسی رومن کامل شد

یکی از مهم ترین بخش های هر تلسکوپ آینه آن است که نقشی اساسی در جمع آوری نور دارد. آینه تلسکوپ های فضایی به دلیل سخت بودن دسترسی برای تعمیرات، احتیاج به دقت بسیار بالاتری در هنگام ساخت دارند و به همین دلیل فرایند فراوری آن ها زمان بر است. از جمله آینه تلسکوپ فضایی جیمز وب که فراوری آن چندین سال طول کشید. اما زمان ساخت آینه 2.4 متری تلسکوپ رومن کمتر از دیگر آینه ها بود. زیرا از ابتدا ساخته نشد، بلکه از دفتر شناسایی ملی (National Reconnaissance Office) آمریکا آورده و مجدد پردازش شده است.

این آینه نور اجرام کیهانی را از نقاط دور و نزدیک جمع آوری و متمرکز می نماید و تلسکوپ رومن به یاری آن می تواند مناظری خیره کننده با میدان دیدی 100 برابر گسترده تر از هابل ثبت کند.

رومن از میان گرد و غبار فضای میان ستاره ای، به دقت بخش های وسیعی از فضا و زمان را به یاری نور فروسرخ که چشم انسان قادر به دیدن آن نیست، مطالعه خواهد نمود. جزئیات بیشتر مستقیما به اندازه آینه تلسکوپ مرتبط است، زیرا سطح بزرگتر، نور بیشتری را جمع می نماید و ویژگی های ظریف تری را اندازه می گیرد.

اگرچه عرض آینه تلسکوپ رومن مانند تلسکوپ هابل است اما با توجه به پیشرفت های بسیار فناوری، تنها یک چهارم آینه هابل یعنی 186 کیلوگرم وزن دارد. این آینه اصلی در هماهنگی با ابزارهای اپتیکی دیگر، نور را به دو ابزار علمی تلسکوپ شامل ابزار میدان باز و کروناگراف (تاج نگار) می فرستد.

ابزار میدان دید باز (WFI) یک دوربین غول پیکر 300 مگاپیکسلی است که تصاویری با وضوح بالا مشابه هابل اما از میدان دیدی تقریبا 100 برابری ارائه می دهد. با استفاده از این ابزار دانشمندان می توانند ساختار و شیوه توزیع ماده تاریک نامرئی را نقشه برداری کنند، به مطالعه سامانه های سیاره ای اطراف ستاره های دیگر بپردازند و چگونگی تکامل دنیا به آنچه امروز هست را کشف کنند.

تاج نگار (Coronagraph) هم با فناوری خود تابش خیره کننده ستاره ها را مسدود می نماید و به اخترشناسان امکان می دهد تا از سیارات پیرامون آن ها به طور مستقیم تصویربرداری کنند. اگر فناوری تاج نگار تلسکوپ فضایی رومن همان طور که انتظار می رود کار کند، می توان سیاره های فراخورشیدی را دید که تقریبا 1 میلیارد برابر کم نورتر از ستاره میزبان خود هستند و امکان آنالیز جزئی تر سیارات غول پیکر اطراف دیگر ستاره ها را هم فراهم می نماید. همچنین دانشمندان امیدوارند که به یاری این تلسکوپ بتوانند شمار زیادی سیاره بی ستاره کشف کنند.

تلسکوپ فضایی رومن از نقطه ای در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری زمین و در جهت مقابل خورشید رصد خواهد نمود. شکل بشکه-مانند تلسکوپ رومن، به جلوگیری از ورود نور ناخواسته خورشید، زمین و ماه یاری می نماید و فاصله دور آن موجب خنک نگه داشتن آن می گردد که برای تشخیص پرتوهای فروسرخ ضعیف الزامی است.

آینه تلسکوپ رومن، با یک لایه بسیار نازک نقره پوشانده شده است تا توانایی بازتاب پرتوی فروسرخ را داشته باشد. ضخامت این لایه 400 نانومتر است که 200 برابر نازک تر از قطر موی انسان است. مانند همه آینه های پیشرفته، این آینه هم به طور دقیق پرداخت شده است و ارتفاع برجستگی هایی که ممکن است در سطح آینه وجود داشته باشد، به طور متوسط تنها حدود 1.2 نانومتر است.

اگر آینه به اندازه کره زمین بود، بلندترین این برجستگی ها تنها 6.35 میلی متر (یک چهارم اینچ) ارتفاع داشت. به گفته ناسا این صافی سطح دو برابر بیش از چیزی است که برای مأموریت رومن مورد احتیاج است. به گفته بانی پترسون (Bonnie Patterson) مدیر برنامه مؤسسه فناوری L3Harris، چنین دقتی باعث می گردد مزایای علمی تلسکوپ بیش از برنامه ریزی ابتدایی باشد.

قرار است آینه اصلی برای ادامه مراحل ساخت تلسکوپ بر روی پایه های مخصوص در مؤسسه فناوری L3Harris مستقر گردد. پیش از این آزمایش های گوناگونی در سرما و دمای محیط بر روی آن صورت گرفته است. اکنون آزمایش های تازه به همراه سازه پشتیبان آن صورت می گیرد.

لازم به ذکر است پروژه تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن توسط مرکز فضایی گادرد ناسا و با همکاری آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL)، مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech/IPAC)، مؤسسه علوم تلسکوپ فضایی و تیمی علمی از پژوهشگران سراسر آمریکا مدیریت می گردد. پرتاب و راه اندازی این تلسکوپ نقشه برداری میدان باز فروسرخ که به افتخار ستاره شناس آمریکایی و یکی از نخستین مدیران زن ناسا نامگذاری شده، برای سال 2025 برنامه ریزی شده است.

عکس کاور: انتها ساخت آینه اصلی تلسکوپ فضایی رومن

Credit: L3Harris Technologies

منابع: NASA, Universe Today

مجله ابوذریون: مجله خبری و تحلیلی

مجله عکس: آشنایی با هنر عکاسی و تصویربرداری

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11666

به "آینه اصلی تلسکوپ فضایی نانسی رومن کامل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینه اصلی تلسکوپ فضایی نانسی رومن کامل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید