احتمال وقوع سونامی به ارتفاع 4 متر در دریای خزر!

به گزارش راه ساری، خبرنگاران/مازندران زلزله، موضوع داغ این روزها در شمال، تهران و بعضی نقاط دیگر کشور است، حادثه غیر طبیعی که دماوندی ها را چند روزی بیرون از خانه نگه داشت و در مازندران، املاک و مسکن را به دلیل هجوم مهاجران افزایش داد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که به دلیل روی گسل بودن تمامی استان ها، خطر فعال شدن این گسل ها، تمام کشور را درگیر نموده است و در این میان، مازندران نیز به دلیل فعال بودن بسیاری از این گسل ها در معرض خطر قرار گرفته است.

احتمال وقوع سونامی به ارتفاع 4 متر در دریای خزر!

دکتر مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: مهم ترین زمین لرزه های مازندران بیشتر تحت تاثیر گسل البرز شمالی و گسل مازندران در بخش های مرکزی و شمال البرز مرکزی و همچنین گسل بهشهر و قطعه شرقی گسل البرز شمالی در بخش های شرقی البرز مرکزی گزارش شده است.

وی توضیح داد: گسل گرگان نیز درادامه شرقی گسل بهشهرقراردارد که در سال 1520 دوره صفویان با توجه به خسارات وارده یک زلزله 6.5 رخ داده است.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران اعلام نمود: مناطق مرکزی وتلاقی گسل های بهشهر ومازندران درجنوب ساری، بابل و منطقه مرکزی البرز مرکزی از جمله مهم ترین مناطق با پتانسیل خطر بالای رخداد یک زمین لرزه عظیم در مازندران می توان نام برد.

زارع گفت: مهم ترین گسل های لرزه زا در منطقه البرز مرکزی، شامل گسل های شمال البرز، خزر (مازندران)، لاریجان، لار، مشا، کندوان و گسل بلده است.

وی با اشاره به زلزله های مهم مرتبط با جنبایی گسل بهشهر اظهار کرد: زلزله 22 فروردین 1314 کسوت ساری به عظیمی 6.3 همچنین (11 آوریل 1935) گسل خزر(مازندران) از حدود 12 کیلومتری جنوب شهر نورو درمرز بین کوه و دشت مازندران موجب تغییر شکل و کج شدن آبرفت های جوان شده است.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران ادامه داد: در کیلومتر 23 جاده رویان بلده مقطع گسل شمال البرز که از روستای وازک عبور می نماید با ایجاد یک زون خورد شده به پهنای یک کیلومترمتر مشهور است که این گسل زلزله 8 خرداد 1383 فیروزآباد کجور با عظیمای 6.5 را موجب شد (که با 27 کشته همراه بود و در منطقه های های بلده و کجور به شدت احساس شد).

زارع یادآورشد: از زلزله های مهم بخش شرقی این گسل همان زمین لرزه 11 تیر 1336 (2 ژوئیه 1957) سنگچال، جنوب آمل بود که حدود 1200 نفر کشته بر جای گذاشته است.

وی اضافه نمود: عظیمای زلزله سنگچال -در مقیاس امواج سطحی Ms- از 6.8 تا 7.5 گزارش شد، بنابراین گسل شمال البرز گسل مهمی که پتانسیل لرزه زایی مهمی نیز داراست.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران اعلام کرد: این گسل در سال های اخیر در 21 شهریور 1396 سه زمین لرزه کوچک را در جنوب غرب موجب شد که این زلزله ها همگی کوچک و در حوالی کلاردشت رخ داده است.

زارع با اشاره به اینکه هر رخ داد زلزله شدید (با عظیمای بیش از 6) دراین منطقه با وقوع زمین لغزش های مهم می تواند همراه باشد، اضافه نمود: این زمین لغزش ها به عنوان خطرثانویه در منطقه کوهستانی البرز مرکزی و غربی در اثر رخ داد زلزله می تواند موجب خسارت و تلفات به ویژه در جاده های مهم نظیر جاده چالوس و روستاها و شهر های واقع در منطقه کوهستانی مانند کلاردشت گردد.

وی با اشاره به اینکه ممکن است زمین لرزه تاریخی در این منطقه، زمانی که ثبت دستگاهی وجود نداشته بود، رخ داده باشد، اعلام کرد: وجود دریاچه ولشت در نزدیکی کلاردشت نمایانگر سدی زمین لغزشی است که به احتمال زیاد به رخداد یک زمین لرزه مهم قبلی در همین منطقه این سه زمین لرزه کوچک، مربوط بوده است.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران اشاره نمود: در قطعه گسله البرز شمالی که حدفاصل بین ناحیه چلاو و ناحیه کجور، یک نبود لرزه ای مهم وجود دارد (قطعه ای از گسل فعال و لرزه زا که از زمان مشخصی در هزاره های گذشته، تا کنون زلزله شدیدی در آن رخ نداده و هر آن ممکن است رخ دهد)، و انتظار می رود که یک زلزله در حد عظیمای 7 ریشتر در این منطقه لرزش شدید و خسارات جدی ایجاد کند.

زارع با بیان اینکه زلزله 1336 سنگچال منطقه کوهستانی بند پی را با حدود 120 روستا به کلی ویران کرد، اضافه نمود: سنگین ترین ویرانی هایی که در اثر زمین لرزه به بار آمد بین ناندل، سنگ چال، چلیاسر، نسل، اندوار و پردمه بود، در حالیکه سنگ ریزش ها و زمین لغزه ها به ویژه در برون، ورزنه، شنگلده، نل و دینان برمیزان ویرانی ها اضافه نمودند.

وی با اشاره به اینکه درجهتهای علیای سجارود و شیر قلعه، سد زمین لغزشی ایجاد و گذرگاه ها بسته شد، یادآورشد: سنگ ریزش عظیمی رودخانه هراز را در نزدیکی علی آباد مسدود کرد به نحوی که سدی به بلندی 20 متر و با مخزنی به طول حدود یک کیلومتر پدید آمد همچنین در بخش های جنوبی تهران و تا فیروزکوه چند خانه آسیب دیدند.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران گفت: در شمال، پهنه مهلرزه ای به خانه هایی در آمل، بابل، قائمشهر و ساری به چند خانه آسیب رسید، زمین لرزه از خراسان و شاهرود تا هشتپر در آذربایجان و در سوی جنوب تا کاشان حس شد.

زارع اظهار کرد: زمین لغزش های عظیم به عنوان ساختارهایی که با عوامل زمین ساختی مرتبط بوده و زمین لرزه به عنوان محرک آنها عمل نموده می توانند به عنوان شاخص برای شناخت زمین لرزه های عظیم رخ داده در زمان پیشا تاریخی و برآورد توان لرزه زائی گسل مورد استفاده قرار گرفته گردد.

وی با اشاره به اینکه دریای مازندران در چهار دهه گذشته به دلایل مختلف از نظر سوانحی که در نزدیکی آن رخ داده مورد توجه مردم قرار گرفته است، گفت: در اواخر دهه 60 و در طول دهه 70 یکی از مسائل مهمی که مطرح شده جهت پیشروی آب دریا و همچنین آب دریای مازندران، پلاژها و سواحلی که در ساحل ساخته شده بود را تخریب کرد.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران، اضافه نمود: دلایل طبیعی زمین شناختی و افزایش ورودی آب به وسیله کشورهای شمالی به دریای مازندران از دلایل بالا آمدن آب مطرح است.

زارع با اشاره به اینکه مخاطرات دریای خزر، به صورت نوسانات طبیعی موجب پیشروی و پسروی آب می گردد، اظهار کرد: البته دلایل ساختاری کف دریا، مداخلات انسانی و نوسانات طبیعی آب همچنان در برآورد پیشروی آب دریا اهمیت بالایی دارد.

وی با بیان اینکه مطالعه ای طی سال های 1385 تا 1390 در مورد پتانسیل وقوع سونامی در دریای مازندران اجرا شده است، گفت: دریای کاسپین عظیمترین آبگیر بسته زمین است و با توجه به حجم آب آن وعمق زیادی که دارد با دریاهای اقیانوسی مانند دریای سیاه، دریای بالتیک و دریای زرد قابل مقایسه است، همچنین در کف دریای مازندران هفت گسل لرزه زا شناسایی شده است.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ایران ادامه داد: بر اساس گسل هایی که در امتداد و نزدیکی ساحل قرار دارند و انجام مدل سازی در نتیجه آن مطالعه نشان داد، امکان پدیده سونامی وجود دارد اما اندازه آن خیلی عظیم نخواهد بود و حداکثر ارتفاع آب به 3 الی 4 متر خواهد رسید.

زراع افزود: بندر ترکمن باشی که اکنون در جمهوری ترکمنستان و در ساحل شرقی دریای مازندران واقع شده است در سال 1886 گزارشی از سونامی که در پی زلزله ای با عظیمای 7 ریشتر ایجاد شد، نتیجه آن تخریب تاسیسات بندری و قایق ها و کشتی ها بود.

کالارنا: مقایسه و نقد کالاهای دیجیتالی

نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9782

به "احتمال وقوع سونامی به ارتفاع 4 متر در دریای خزر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال وقوع سونامی به ارتفاع 4 متر در دریای خزر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید