احسان قائم مقامی: نفرات اعزامی به قهرمان تیمی دنیا قرار نبود از مسابقات قهرمانی کشور انتخاب شوند، سومی جام فجر مرا قانع نکرد

به گزارش راه ساری، ملی پوش شطرنج ایران گفت: در آیین نامه مسابقات قهرمانی کشور قید شده بود که قرار نیست این رویداد به عنوان انتخابی تیم ملی برای مسابقات تیمی قهرمانی دنیا محسوب گردد تا بدین ترتیب هیچ توقعی برای شطرنج بازان ایجاد نگردد.

احسان قائم مقامی: نفرات اعزامی به قهرمان تیمی دنیا قرار نبود از مسابقات قهرمانی کشور انتخاب شوند، سومی جام فجر مرا قانع نکرد

احسان قائم مقامی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران، درباره سطح مسابقات شطرنج بین المللی جام فجر در تهران گفت: خوشبختانه روند رو به رشدی در شطرنج ایران دیده می گردد و در این دوره هم شاهد استقبال بی نظیر شطرنج بازان بودیم. این نشان می دهد که شطرنج ایران در راستا خاصی قدم برمی دارد و باید از این شرایط یک بهره برداری خاص و خوب کرد. حضور بیش از 800 ورزشکار از 21 کشور یک اتفاق خوب است و می تواند فضای خوبی را برای نوجوانان و جوانان به وجود بیاورد تا در مسابقات بین المللی شرکت داشته باشند.

وی اضافه کرد: با همین میزبانی ها هزینه شرکت در مسابقات بین المللی برای نمایندگان ایران کاهش می یابد و آنها می توانند این شانس را پیدا نمایند که مقابل اساتید بزرگ این رشته قرار بگیرند و بر تجربه خود اضافه نمایند. این دوره از مسابقات هم سطح بسیار بالایی داشت. شطرنج بازانی از کشورهای صاحب سبک و قدرت حضور داشتند که همین موضوع نیز به سرعت شطرنج ایران یاری می نماید.

دارنده سه عنوان قهرمانی جام فجر در طول بیست و هفت دوره برگزاری این رویداد بزرگ، ادامه داد: اساتید بزرگ خارجی واقعاً از نتایج شطرنج بازان ایران شوکه شده بودند و باور نمی کردند که ورزشکاران کشورمان اینقدر خوب مقابل آنها قرار بگیرند. به هر حال معتقدم که این بهمن و توده شطرنج ایران با توجه به درخشش شطرنج بازان در حال بزرگ شدن است و اگر حمایت دولتی و بخش خصوصی بیشتر هم گردد، شطرنج می تواند سال های سال برای ایران مدال آوری کند.

قائم مقامی درباره عنوان سومی اش در جام فجر سال جاری گفت: واقعاً باید بگویم که عملکردم کم نظیر بود و همین رتبه سومی هم نشان دهنده سطح بالای مسابقات است. من صدرنشین با اختلاف امتیاز بودم و وضعیت خوبی داشتم، اما در دور هفتم در یک وضعیت خوب برابر با اشتباه فاحش نتیجه را از دست دادم. در مجموع جدا از نتیجه ای که کسب شد، از عملکردم راضی هستم.در واقع کسب این نتیجه مرا قانع نکرد. ضمن اینکه من در این دوره کمی تحت فشار بودم، اما سعی داشتم فقط به بازی ها فکر کنم. به دلیل همین فشار هم بود که در مسابقات قهرمانی کشور چند نتیجه را از دست دادم و دررده نهم ایستادم.

وی با اشاره قهرمانی علیرضا فیروزجا مطرح کرد: خدا را شکر می کنم که یک ایرانی روی سکوی نخست ایستاد. این باعث افتخار است که دو ایرانی روی سکو قرار بگیرند. ضمن اینکه سایر شطرنج بازان ایران هم خوب بودند و با اختلاف بسیار کمی در رده های بعدی نهاده شدند.

روز گذشته ترکیب تیم ملی شطرنج برای حضور در مسابقات تیمی قهرمانی جهان اعلام شد که در بین نفرات، نام قائم مقامی هم دیده می گردد. این در حالی است که وی در مسابقات قهرمانی کشور در رده نهم نهاده شد و همین مسئله نیز باعث به وجود آمدن حاشیه ای شد. قائم مقامی در این باره گفت: تصمیم گیری برای انتخاب نفرات تیم ملی برای مسابقات قهرمانی جهان مستقل از رقابت های قهرمانی کشور انجام می گردد. در واقع پیش از این در آیین نامه مسابقات قهرمانی کشور قید شده بود که قرار نیست این رویداد به عنوان انتخابی تیم ملی برای مسابقات تیمی قهرمانی جهان محسوب گردد تا بدین ترتیب هیچ توقعی برای شطرنج بازان ایجاد نگردد. متاسفانه بعضی از ناآگاهی عمومی استفاده می نمایند و سعی در ملتهب کردن فضا دارند. همانطور که می بینید مقصودلو و طباطبایی هم به عنوان دو شطرنج باز پیش رو در کشور در فینال مسابقات قهرمانی ایران حضور نداشتند، اما قرار است با تیم ملی به قزاقستان بروند. بنابراین انتخاب ملی پوشان ربطی به مسابقات قهرمانی کشور نداشته است. ضمن اینکه برای نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور نیز مزایایی از جمله حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و رقابت های منطقه غرب آسیا در نظر گرفته شده است.

وی در این باره ادامه داد: به نظرم ریتینگ پنج نفری که انتخاب شده اند، به لحاظ ریتینگ هم 5 نفر اول ایران هستند. در واقع بهترین ترکیب برای این رویداد جهانی انتخاب شد. برای اثبات قدرت تیم ملی شما مشاهده کنید که نفراتی همچون مصدق پور، پوررمضانعلی، غلامی و ... با وجود افتخارات زیادی که کسب نموده اند، اما حضور ندارند.

استادبزرگ شطرنج ایران توضیح داد: من به موفقیت این تیم صد درصد ایمان دارم. فقط امیدوارم همگی در بهترین شرایط اعزام شوند. علیرضا فیروزجا سال جاری فوق العاده بوده است و حتی به نظرم لیاقت انتخاب به عنوان بهترین ورزشکار سال ایران را دارد. همچنین مقصودلو نیز قهرمان زیر 20 سال جهان شده و افتخارآفرین بوده و اینها نشان دهنده قدرت ایران در این دوره از مسابقات است.

قائم مقامی در انتها تاکید نمود: در مسابقات تیمی قهرمانی جهان 10 تیم برتر جهان حضور دارند و ایران دومین حضورش را تجربه می نماید. ما اولین بار در سال 2001 به ارمنستان اعزام شدیم که تیم ملی با وجود آنکه به لحاظ ریتینگ در رده آخر بود، اما آخر نشد. البته این دوره شرایط متفاوت است و ایران به عنوان قهرمانی آسیا به قزاقستان می رود. من معتقدم این قوی ترین مسابقه ای است که شطرنج ایران در تاریخ تجربه می نماید و امیدوارم عملکرد خوبی هم داشته باشیم.

به گزارش خبرنگاران، شطرنج ایران در سال های اخیر افتخارات زیادی کسب نموده و بدون شک این تیم اعزامی هم با نفراتی که بهترین های ایران هستند، می تواند عملکرد درخشانی از خود نشان بدهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 خرداد 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1366

به "احسان قائم مقامی: نفرات اعزامی به قهرمان تیمی دنیا قرار نبود از مسابقات قهرمانی کشور انتخاب شوند، سومی جام فجر مرا قانع نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احسان قائم مقامی: نفرات اعزامی به قهرمان تیمی دنیا قرار نبود از مسابقات قهرمانی کشور انتخاب شوند، سومی جام فجر مرا قانع نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید