ارتقای سطح غنی سازی اورانیوم در ایران به 4.5درصد تأیید شد

به گزارش راه ساری، آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو اعلام نموده که سطح غنی سازی اورانیوم در ایران به 4.5درصد افزایش یافته است.

ارتقای سطح غنی سازی اورانیوم در ایران به 4.5درصد تأیید شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، خبرگزاری انگلیسی رویترز روز چهارشنبه در گزارشی مدعی شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو اطلاع داده که سطح غنی سازی اورانیوم در ایران (مشخصاً در تأسیسات نطنز) به 4.5 درصد رسیده است.

رویترز همچنین به نقل از چهار دیپلمات مطلع که خواسته اند نامشان فاش نشود، ادعا نموده که آژانس روز سه شنبه ارتقای سطح غنی سازی اورانیوم در ایران به 4.5 درصد و افزایش میزان ذخایر اورانیوم ایران به 213.5 کیلوگرم را تأیید نموده است.

طبق توافق هسته ای سال 2015 موسوم به برجام، ایران مجاز بود تا سقف 3.67 درصد اقدام به غنی سازی اورانیوم نموده و حداکثر تا 300 کیلوگرم هگزافلوراید (UF6) و یا معادل آن 202.8 کیلوگرم اورانیوم نگهداری کند. اما در پی خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های این کشور علیه ایران و همچنین عدم رعایت تعهدات سایر طرف های برجام به ویژه تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس، فرانسه) ایران نیز تصمیم به تعدیل تعهدات خود ذیل برجام گرفت.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده هایشان، در بیانیه ای گفت جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شد، به طرف های دیگر برجام 60 روز فرصت داد برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام نمایند.

تهران به همین دلیل 30 اردیبهشت ماه گفت میخواهد میزان فراوری اورانیوم 3.67درصدی خود را به 4 برابر میزان قبلی افزایش دهد.

ایران روز یکشنبه 16 تیرماه در سرانجام مهلت 60روزه ای که برای طرف های دیگر برجام (به ویژه طرف های اروپایی) در نظر گرفته بود تا به تعهدات خود در قبال ایران عمل نمایند، رسماً گفت که گام دوم کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را شروع خواهد نمود و از این پس غنی سازی اورانیوم را حسب نیازهای گوناگون خود، در درصدهای بالاتر از میزان مشخص شده در برجام (3.67 درصد) انجام خواهد داد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه 17 تیرماه رسماً تأیید کرد که غنی سازی اورانیوم در تأسیسات نطنز ایران از سطح مشخص شده در برجام (3.67 درصد) عبور نموده است.

پیش از این آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز دوشنبه 10 تیر تأیید نموده بود که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز مشخص شده در برجام (300 کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) گذشته است.

.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3722

به "ارتقای سطح غنی سازی اورانیوم در ایران به 4.5درصد تأیید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقای سطح غنی سازی اورانیوم در ایران به 4.5درصد تأیید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید